Metodat tradicionale për të trajtuar dizenteri


 • Trajtimi i dizenteri

 • Trajtimi i dizenteri

  Dizenteri - një sëmundje infektive e karakterizuar nga lezione
  zorrës së trashë dhe dehje përgjithësi. Patogjenët dizenteri -
  bakteret e zorrëve të familjes. Ato janë të ruajtura në një kohë të gjatë
  ushqime (qumësht, gjalpë, djathë, perime), disa herë
  mbijetojnë në tokë dhe ujë.
  Shumica shpërthime vërejtur
  verë dhe vjeshtë.

  Simptoma dizenteri: dobësi, pafuqi, të dridhura, mund të
  rritje temperature, dhimbje barkut cramping. Kryetar i shpeshtë
  për 10-25 herë në ditë, feces janë të rralla dhe të pakta, ata
  atje gjak dhe mukozë.

  Metodat tradicionale të trajtimit . Shtrati dhe mënyra napivpostilnyy. Dietë të lehta me kufizimin e marrjes yndyrë. Në dizenteri të moderuar të rënda përshkruajnë antibiotikët. Kur ruhen stools të lirshme pas trajtimit me antibiotikë duhet të përjashtohet në zhvillim dysbiosis.

  Udhëzues mbi Ushqyerjen . Supave rekomanduara mucous, porridges mbi ujë, pure patate, bajat
  bukë e bardhë, mollë integruar Antonovsky. Në ditën 4-5th e sëmundjes dietë mund të
  zgjerohet për të përfshirë qofte me avull, qofte, mish të zier, të ziera
  peshk, Omelets, kos. Që nga fillimi i javës së 2 të sëmundjes pacienti është transferuar


  në të ushqyerit me përjashtim të pjatave djegëse.

  Metodat alternative dhe tradicionale të trajtimit:

 • Mix pjesë të barabartë me pluhur vëllimit të thupër pastruar
  qymyr (carbol - drogës farmaceutike) pluhur dhe hudhër, kuzhinier
  duke përfshirë edhe tableta 0,3-0,5 gram secili. Merrni 1-2 tableta 3 herë
  ditë 30 minuta para ngrënies me dizenteri, helmimit me ushqim, i mprehtë
  droga dehje, helmime dhe manaferrat
  toksinat bakteriale, fryrje, dhimbje në stomak, për
  Parandalimi i diarresë në pacientët e infektuar me baktere patogjene.
 • Pluhur Carbol (preparat farmaceutik) përzier në një raport 1: 1 deri

  Shuma e lëng hudhër, për të dalë në një furrë të ngrohtë deri të thatë
  lëng hudhër. Merrni 0,3 lugë çaji 3 herë në ditë për 20 - 30
  minuta para ngrënies në trajtimin e dizenteria dhe shumë gastrointestinale tjetër
  Sëmundjet.
 • Ne trajtimin e dizenteria rekomanduar përditshme të ngrënë gjatë ditës
  në të gjithë kokën e hudhër. Ky mjet ju lejon të shpejt
  të kuruar këtë sëmundje të rëndë.
 • 0,25 gota çaj të nxehtë të fortë shpërndajë 4 lugë
  sheqer dhe shtoni 0,5 gota e freskët kosi (nga e gjelbër,
  fruta papjekur) lëng i rrushit. Pini 1 shërbyer të gjitha kohërave. Përmes
  1,5-2 orë vjen përmirësim.

 • Insistojnë 100 g manaferrat qershi të freskëta në 750 ml të moshës qëndrueshme
  verë e kuqe (Cahors, port). Mbush me diellin ose
  në një vend të ngrohtë për 7 ditë. Pini 1 gotë raki 2 herë në ditë si
  ilaç parandalues ​​për epidemi dizenteria.
 • Brew 1 filxhan ujë të vluar 1 lugë gjelle grimcuar rrënjët dhe
  rizomat Burnet, ziej për ngrohje të ulët për 30 minuta dhe të lënë për 2
  orë. Merrni rriturit 1 lugë gjelle 5 herë në ditë për 30 minuta
  para ushqimit ose 2 orë pas çdo vakt; fëmijë - 1 lugë çaji
  të njëjtat intervale. Pas ndërprerjes së diarre të vazhdojë të marrë një tjetër 1
  javë 2-3 herë në ditë.

 • Merrni 1 lugë gjelle tharë lë grimcuar e purslane, pour
  1,5 gota ujë të vluar në një enë të mbyllur në një banjë me ujë të valë
  30 minuta, pastaj shtoni supë qull me miell misri me 1-2 karafil të hudhër,
  këmbëngulin, përfundoi, 20 minuta, kullimin. Merrni 0,5 filxhan 3 herë
  ditë 30 minuta para ngrënies.
 • Mix 10 g gjethe dhe lule e rozmarinë e egër, rrënjë alte 25 g dhe vendas
  1 litër ujë të vluar për 1 orë dhe ikjen. Pini 1 lugë gjelle
  çdo 2 orë.
 • Informacion nga neni i "simptomave dizenteria."