Mjetet juridike popullore për trajtimin e diabetit insipidus


 • Disa fjalë rreth diabetit insipidus
 • Ne trajtimin e diabetit insipidus mjetet juridike popullore

 • Disa fjalë rreth diabetit insipidus

  Diabeti insipidus - një sëmundje e karakterizuar nga një sasi të madhe të urinës dhe etja.
  Ajo është e bazuar në zvogëlimin e vasopressin hormoneve në gjak, e cila pengon sekretimin e tepërt të lëngjeve nga trupi. Këto çrregullime të lidhura me hypothalamus porazhentsem dhe hipofizë, të cilat prodhojnë dhe të fshehtë këtë hormon.

  Pacientët me diabet pije insipidus ujë të bollshëm dhe i izoluar 4-12 litra urine në ditë. Urinë ndarë nuk përmban sheqer dhe pa ngjyra. Ndryshe nga diabeti, urina diabeti insipidus përmban sheqer dhe ka një gravitetit të ulët të veçantë.

  Si rezultat i dehidratim dhe humbja kripë pacientët përjetojnë dobësi të përgjithshme, ata vënë re lëkurë të thatë dhe të mukozës, lodhje. Diabeti insipidus është më shpesh në meshkujt në një moshë të re.

  Shkaqet: mosfunksionim i hypothalamus dhe hipofizës, duke rezultuar në zvogëlimin e nivelit të hormoneve që rregullojnë metabolizmin e ujit në trup dhe parandalon sekretimit të tepërt të lëngjeve nga trupi.

  Ne trajtimin e diabetit insipidus mjetet juridike popullore

  Për të lehtësuar gjendjen e pacientit dhe për të ndihmuar shërimin e tij mund të ndihmojë këto ilaçe tradicionale.

 • toadflax zakonshëm (bar), i përjetshëm (tufë lulesh), fushë larkspur (bari) të përziera në mënyrë të barabartë.


  Koleksion lugë pour 0,5 litra ujë të zier, 2 orë, filtruar. Pini 1 / 2-1 / 3 filxhan 3-4 herë në ditë para ushqimit.
 • 20 g lule elderberry pour 1 filxhan ujë të valë, 1 orë. Pini duke shtuar mjaltë, 1 filxhan 3 herë në ditë si një mjet për kufizimin etjen.
 • 60 Rrënjët g rodhe derdh në 1 litër vluar ujë gjatë natës, filtruar mëngjes. Pini 2/3 filxhan 3-5 herë në ditë për të shuar etjen tuaj.
 • Mix lë boronicë, rrënjë luleradhiqe - 3 lugë; buds thupër, lule kamomil, bar veronica drogës, gjethe hithër - 2 tbsp. Koleksion lugë derdh një gotë me ujë të vluar për 3 orë, ikjen.

  Pini 4-5 herë në ditë.
 • 20 g barishte bedstraw konvencional pour 1 filxhan ujë të zier, 1 orë, filtruar. Pini 1/2 filxhan 3-4 herë në ditë si një mjet për shuarje etje dhe rikthen metabolizmin.
 • 5 g të lë të rinj Walnut Hidh 1 filxhan ujë të valë dhe pini si çaj.
 • 1-2 Astragalus tablespoons barishte pushistotsvetkovoho derdh një gotë me ujë të vluar, 1 orë, ikjen. Pini (mund të jetë me mjaltë) 1-2 lugë 3-5 herë në ditë para ushqimit.
 • Get madhësinë freskët Propolisi e një arre, shkërmoqet në një kavanoz qelqi, shtoni 100 gram 70 për qind alkool, të mbuluar dhe të vënë në një vend të ngrohtë për dy javë, shkundni çdo ditë.

  Merrni 16-18 pika me ujë ose qumësht lugë 3 herë në ditë 20 minuta para ngrënies. Pas 4 javësh të marrë një pushim për dy javë, pastaj të marrë një tjetër muaj.
 • Njerëzit që vuajnë nga diabeti insipidus, ju duhet të ndiqni një dietë të caktuar. Ajo duhet të kufizojë futje kripë, hani më shumë peshk dhe ushqim deti (fosfor të nevojshme për funksionimin normal të trurit). Në diabet insipidus të dobishme për të përdorur mish, qumësht, yolks vezë, arra (100 g në ditë).
  Dhe e fundit. Diabetes insipidus - një sëmundje serioze. Kështu që këtu të angazhohen në vetë nuk duhet të jetë. Të gjitha të ilaçeve tradicionale e mësipërme mund të luajnë vetëm një rol mbështetës në trajtimin primar, i cili duhet të emërojë një mjek.

  Cheers!

  Informacion nga artikullin "Diabetes insipidus."