Mjetet juridike popullore për trajtimin e ulcerat gastrike


 • Perime, gjalpë, mjaltë.
 • Videos, tinktura dhe teas.
  Perime, gjalpë, mjaltë.
 • 1. Fresh pres lakër, shtrydh lëng. Pini 1-1,5 shekulli. 3-4 herë në ditë për 40-50 minuta. përpara se të hahet. Kursi i trajtimit 30 ditë.
  2. patate e para i larë, nuk scraping e lëkurës. Grij dy herë. Shtrydh lëng. Merrni 1/2 - 1/3 filxhan para se të hahet në mëngjes dhe në mbrëmje. Kursi - 2-3 javë.
  3. lëng qepë me ujë për të pirë për gjysmë ore para ngrënies.
  4. 2 herë në ditë në një stomak bosh, 20 minuta para ngrënies, të ha një copë aloe fletë. Kursi i trajtimit 3 muaj.
  5. Gjysma një filxhan i copëtuar në një aloe mulli mishit të lë të përzier me 1 tbsp. SAH. rërë (ose 3/4 filxhan mjaltë), të lënë në një vend të errët për 3 ditë.

  Pastaj shtoni në përzierje 1 filxhan verë të kuqe dhe të insistojnë një ditë tjetër
  Vaj 6.Oblepihovoe marrë 1 h. Lugë 3 herë në ditë para ushqimit për 3-4 javë. Në aciditetit të stomakut nuk është prekur.
  7. 0,5 kg e mjaltë, 0,5 kg gjalpë dhe 200 g të grimcuar në një përzierje pluhur e mureve arre. Merrni me stomak bosh.
  8. Një h. Lugë 30% Propolisi tretësirë ​​holluar me 50 ml ujë dhe pini një orë para mëngjes. Kursi i trajtimit 2-3 javë.

  Videos, tinktura dhe teas.

  9,20 g e lule Calendula në një gotë me ujë të valë. Pini 1/2 c. 3 herë në ditë para ushqimit.
  10. 2 tbsp. lugë fara liri pour 0,5 litra ujë të zier, në një termos.


  Merrni 1/2 c. 3-4 herë në ditë para ushqimit.
  11. çaj jonxhë të pini para gjumit.
  12. Një shekull. i tharë rrënjë rodhe pour 2 gota ujë të valë, të lënë për 2 orë, ikjen. Pini 1/2 c. 2-4 herë në ditë.
  13. Art. lugë psyllium shekullit të krijoj. ujë të valë dhe të lënë për 30 minuta. Merrni shekulli. lugë për 30 minuta. para ngrënies 3 herë në ditë.
  14. Një shekull. lugë gjethe delli lë shekullit të krijoj. ujë i zier, 10 min., thahet. Pirë gjatë gjithë ditës.
  15. Një shekull. lugë hips pour 2 gota me ujë të zier, në ditë termos. Pini 1/2 c. 2-3 herë në ditë para ushqimit.
  16. hips 20g derdh një gotë me ujë të vluar, vlim për 10 minuta. Insistojnë 30 minuta. Drain.

  Pini 1/3 - 1/2 c. 2 herë në ditë.
  17. Një shekull. i bimëve yarrow derdh shekulli. ujë të vluar, të lënë për 40-50 minuta. Pini 1/3 c. 3 herë në ditë para ushqimit.
  18. Një shekull. i bimëve yarrow pour 1 tbsp. ujë të vluar, vlim për 10 minuta. Pini 1/3 c. 2-3 herë në ditë para ushqimit.
  19.Travu yarrow Pour 70% alkool në një raport prej 1:10. Insistojnë. Merrni 40-50 pika 3 herë në ditë.
  Wort 20. 10 g barishte Shën Gjonit në një gotë me ujë të nxehtë kipyatit30 min. Pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.
  21. 2 tbsp. lugë e lë çaj shelg në 1,5 litra ujë, të sjellë një çiban, të lënë për 40 minuta. Pini 1/3 c. 3-4 herë në ditë para ushqimit.


  22. 10 g çaj gjethet e thara shelg derdh një litër ujë, vlim për 15 minuta, kullimin. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë para ushqimit.
  23. 30 gram Ephedra pour 2 gota ujë të valë dhe vlim për gjysmë vëllimit origjinal. Merrni 1 tbsp. lugë mëngjes dhe në mbrëmje para ushqimit.
  24. 5 g rhizome i Polygonum gjarpër në 200 ml ujë të valë. Përgatitja e supë. Pini një gjysmë gotë 2-3 herë në ditë.
  25. 5 gram lule në filxhan të valë misk me ujë, të marrë 1 / 3-1 / 2 filxhan 2-3 herë në ditë.
  26. 1-2 tbsp. lugë e frutave pounded e japoneze Sophora 0,5 litra vodka. Mbush në një vend të ngrohtë për 10 ditë, herë pas here lëkundje. Merrni 30 pika 3 herë në ditë para ushqimit.


  27. 50 g të buds thupër derdh 500 ml vodka, këmbëngulin 10 ditë. Merrni 1/2 - 1 orë lugë ujë 3 herë në ditë për 15-20 minuta.. përpara se të hahet.
  28. kërpudha Fresh larë kërpudhat dhe hekura. Kërpudha të thata derdh ujë të valë për 4 orë për të zbutur (nuk e derdh ujë pastaj). Hekura Mushroom ose mish i grirë. Në pjesën 1 copëtuar kërpudha - 5 pjesë ujë. Mbush 2 ditë. Pastaj kullimin e lëngshme, bilanc shtrydh. Në derdhet shtoni ujë të lëngshme, të cilat rozmochuvavsya kërpudha. Pini 1 tbsp. 3 herë në ditë për gjysmë ore para ushqimit ose gjysmë filxhan 6 herë në ditë. Me rritjen e aciditetit.


  29. lule kamomil, kopër fruta (farmaci kopër), rrënjët alte, rizomat e barëra të këqia, rrënjë jamball - 10 g
  1-2 h. Nga përzierje per filxhan me ujë të valë. Insistojnë, përfundoi, 30 minuta. Tendosje. Pini një gotë gjatë natës.
  30. çaj shelg lë 20 g, 20 g lule Linden, lule kamomil 10 g, fruta kopër '10 përzierje 2 teaspoons per filxhan ujë të vluar, të lënë, të mbështjella, 1,5-2 orë. Drain. Pini 1-3 gota gjatë gjithë ditës.
  31. Kornihortsa gjarpër, gjethet e gjethe delli, horsetail bari, Wort barishte Shën Gjonit, rrënjë sanëz, barishte kamomil - në mënyrë të barabartë. Një shekull. e përzierje për filxhan me ujë të valë. Fluturoj 1 orë.

  Pini 1/2 filxhan 3 herë në ditë para ushqimit.
  Vazhdimësisë 32. Grass, celandine, Wort Shën Gjonit, gjethe delli - në mënyrë të barabartë. Një shekull. e përzierje për filxhan me ujë të valë. Insistojnë, përfundoi, për 2 orë. Merrni 1 tbsp. lugë 3-4 herë në ditë për një orë para ushqimit ose pas 1,5 h.
  33. çantë 30 gram Grass bariut, 30 gram centaury me bar, buckthorn leh brishtë 30 g, 15 g të gjethet e ca balsam, oe limon, lule kamomil 15 g lule livando - 15g, rrënjë luleradhiqe '15 Një shekull. e përzierjes kuzhinier për 5-7 minuta në një xhami të ujit. Pini 1 gotë 3 herë në ditë.
  34. Rrënjët mashtruese, luleradhiqe, çikore, çantë Shepherd Gras-it - në mënyrë të barabartë. Një shekull. përzierje lugë pour 300 ml ujë, të lënë për 2 orë, vlim për 10 minuta.

  Pini 2 lugë. lugë 2-3 herë në ditë para ushqimit.
  Fara 35. liri, rrënjët Althea, Slany Tsetrariya (myshk Islandisht) - 25 g 2 tbsp. koleksion lugë pour 2 gota ujë të ftohtë, të lënë për një orë, vlim për 5 minuta, kullimin. Pirë gjatë gjithë ditës.
  36. Rrënjët Althea, rizomat e barit shtrat, rrënjë jamball, lule Wort Shën Gjonit - baraz. Ëmbëlsirë lugë përzierje pour 2 gota ujë të valë, të lënë për 8 orë gjatë natës për të pirë mjaltë.
  37. Rrënjët e Glycyrrhiza glabra 30 gram, 30 gram rrënjë alte, barishte celandine '15 Një shekull. e përzierje, derdh një gotë me ujë të valë, thahet. Pini 1 filxhan 2-3 herë në ditë.
  38. rizomat e 5g rrënjë sanëz, rhizome ëmbël flag 10 g, 10 g gjethe të shikojnë, bar centaury g, 10 g të fruta qimnon, fruta anise 10 gram, 10 gram lule kamomil, nenexhik lë 15 g, 20 g barishte yarrow

  Hidh 10 g të një përzierje me ujë të zier, ngrohur në një banjë me ujë të vluar për 30 min., Ftohur 10 min., Drain. Lëndët e para shtrydh. Vëllimi presion për të sjellë 1 filxhan. Pini 1/3 - 1/2 c. përpara se të hahet.
  39. Rrënjët e Glycyrrhiza rrënjët glabra alte, lule kamomil, fruta, kopër, rrënjët e barit të grurit -. 10 g Pjesa e Dytë e përzierje të ziej për 20-30 minuta në një gotë me ujë, të lënë për 20 minuta Drain.. Merrni një gotë në mëngjes dhe në mbrëmje.
  40. Rrënjët e comfrey medicinal, alte, Glycyrrhiza glabra, limon balm fletë - në mënyrë të barabartë. Një shekull. përzierje lugë pour 300 ml ujë, të lënë për 1,5 orë, vlim për 10 minuta. Pini para ushqimit.