Mjetet Folk në trajtimin e pemfigus


 • Një pak rreth trajtimit tradicional pemfigus
 • Mjetet juridike popullore për trajtimin aktuale e pemfigus

 • Një pak rreth trajtimit tradicional pemfigus

  Pemfigus, një sëmundje e tmerrshme ku lëkura është fjalë për fjalë rrëshqet e trupit të njeriut, ishte i njohur për njerëzit që nga kohët e lashta. Edhe sot, mjekët jo gjithmonë arrijnë të mposhtur sëmundjen. Ne trajtimin e pemfigus përdorura kryesisht hormonet pritjen e cila është e lidhur me reagime rënda. Sot, megjithatë, e vetmja mënyrë për t'u marrë me këtë sëmundje tinëzare.

  Më shpejt shërohet erozionit, duke mbetur në vendin e zbuloi një fshikëz më mirë. Ndërkohë, plagë mund zahnoyitysya, veçanërisht për pemfigus të rënda duhet të marrin drogë që reduktojnë imunitet.

  Për të shpejtuar procesin e shërimit mund të jetë më tej mjetet juridike të përdorura popullore.


  Mjetet juridike popullore për trajtimin aktuale e pemfigus

  Mjetet juridike popullore ndihmojë shpejtësi e shërimit mëngjes, e cila është shumë e rëndësishme në trajtimin e pemfigus.
  Ju mund të përdorni recetë e mëposhtme:

 • Merrni në pjesë të barabarta hudhër, qepë, piper, kripë dhe mjaltë. Kjo përzierje dhe i lodhur në furrë për rreth pesëmbëdhjetë minuta. Get slurry trashë që do të vënë në flluska të pahapura. Kjo jo vetëm që do të nxjerrë pleh organik, por edhe për të shëruar plagët.
 • Kërpudhat-pardesy (përdoret tul të bardhë dhe spore fungale) janë prerë në gjysmë, anën e bardhë e brendshme të vënë në një plagë që bleeds dhe rregulluar fashë.


  Nëse kërpudhat është pjekur, atëherë përdoren sporet e tij gri-jeshile që lara plagën.
 • Shtrydh lëng nga gjethet e freskëta hithër, thith një leckë dhe t'i zbatojnë në plagë apo erozioni. Lëng Hithër ka shqiptuar Hemostatic, analgjezik dhe veprimet ranozazhyvlyayuschym.
 • Shtrydh lëng nga gjethet e gjelbër të aloe treelike bollëk njomet atyre leckë garzë dhe të vënë në sipërfaqe plagë ose erozioni.
 • 80 g gjethe të freskëta grimcuar arre të derdh 300 ml ulliri, luledielli, misri ose vaj perimesh të tjera dhe të lënë në temperaturën e dhomës për 20 ditë (shkundur çdo ditë). Pastaj thahet dhe vaj përdoret për lubrifikimin e plagëve purulent dhe ulcerat.

 • Me gjethe të ngushta e gjelbër të kallam për të hequr shtresa e lartë, hiqni vrull e bardhë (kjo duket si leshi pambuku), zbatohen për plagë salcë dhe të sigurt. Bimë e bardhë core thith plagë shkarkimin dhe parandaluar ekzemë.
 • Përgatitja infuzion të krerëve lule tërfili i kuq: 2 tbsp. lugë derdh në një termos dhe 1 filxhan ujë të vluar, të lënë për 1-2 orë, tendosje dhe të përdorni për gërryerjet larë në puhyrchattsi.
 • Si një mjet për të përshpejtuar shërimin gjithashtu mund të përdoret gjethe copëtuar gjethe delli, yarrow, jargavan, pelinin e hidhur. Ata vënë në erozioni. Është e rëndësishme të mbani mend se këto mjete - vetëm një plotësim për trajtimin themelor të pemfigus, jo zëvendësim i tij.

  Pa ndihmën e sëmundjes mjekësore në shumicën e rasteve çon në vdekje.

  Informacion nga neni "shërimit"