Mjetet juridike popullore në trajtimin e osteoarthritis


 • Bimor oral
 • Trajtimi lokal i osteoarthritis

 • Osteoarthritis - një sëmundje në të cilën procesi i restaurimit të përbashkët. Kërc kyçeve humbet aftësinë e saj për të mbajtur lagështi, humbet elasticitetin dhe qëndrueshmëri. Manifestimet e osteoarthritis, dhimbje të përbashkët në tendosje, ngurtësi në mëngjes, joints kërcitja, kufizimin e levizjes në joints.


  Bimor oral

  Këto bimor projektuar posaçërisht për administrim oral. Ata redukuar inflamimin dhe dhimbje, dhe ngadalësojnë shkatërrimin e kërc. Këtu janë disa recetave:

 • Kone Calendula, fruta dëllinjë, buckthorn leh, lule e moshuar, hithër, horsetail bari, leh shelg, thupër lë - në mënyrë të barabartë.

  Bimët mix, mbledhja e 2 lugë pour 1 litër ujë të vluar, të lënë gjatë natës. Marrë 1/2 kupën 4-5 herë në ditë. Kursi i trajtimit - 2-3 muaj.
 • Shoots e rozmarinë e egër - 3 pjesë, bari Filipendula 2 pjesë boronicë gjethe - 4 e tërfili me bar - 3 pjesë barishte Wort Shën Gjonit - 2 pjesë farë liri - 2 pjesë hithër - 2 pjesë Peppermint lë - 2 pjesë me bar violet trengjyrësh 3 pjesë, rhizome dhe shoots e asparagus drogës - 2 pjesë tufë bari - 4 pjesë.
  Bimët mix, mbledhja e 2 lugë pour 1 litër ujë të vluar, të lënë gjatë natës. Marrë 1/2 kupën 4-5 herë në ditë.


  Kursi i trajtimit - 2-3 muaj.
 • Calamus rrënjë - Pjesa 1, Aspen leh - 2 pjesë murriz - 5 pjesë rigon barishte - 3 pjesë barishte Wort Shën Gjonit - 5 pjesë nenexhik bar - 2 pjesë pishe buds - 2 pjesë violet bar trengjyrësh - Pjesa 4 barishte trumzë - 3 pjesë, lë eukalipt - 2 pjesë. Bimët mix, mbledhja e 2 lugë pour 1 litër ujë të vluar, të lënë gjatë natës. Marrë 1/2 kupën 4-5 herë në ditë. Kursi i trajtimit - 2-3 muaj.
 • Rrënjë Kalgan - 2 pjesë, rrënjë mashtruese - 3 pjesë farë liri - 2 pjesë Yarrow bar - 2 pjesë bari tufë - 5 pjesë. Bimët mix, mbledhja e 2 lugë pour 1 litër ujë të vluar, të lënë gjatë natës.

  Marrë 1/2 kupën 4-5 herë në ditë. Kursi i trajtimit - 2-3 muaj.
 • Buds e plep - 2 copë buds thupër - 3 pjesë, rrënjë mashtruese - 2 pjesë hithër - 2 pjesë, lule bli - 1 pjesë nenexhik lë - 1 pjesë lule kamomil - 3 pjesë kopër fruta - 1 pjesë. Bimët mix, mbledhja e 2 lugë pour 1 litër ujë të vluar, të lënë gjatë natës. Marrë 1/2 kupën 4-5 herë në ditë. Kursi i trajtimit - 2-3 muaj.
 • Collection i bimeve mund të përdoren në kombinim me të ilaçeve të tjera. Përmirësimi në mjekësi bimor ndodh pas 2-3 javësh të përdorimit të rregullt të bimëve. Megjithatë, efekt të qëndrueshme mund të arrihet vetëm nëse përdorimi i gjatë dhe i rregullt i bimeve (për 8-12 muaj ose më shumë).

  Para se të pranojë një koleksion të veçantë, dua të lexoni contraindications për barëra që janë pjesë e këtij koleksioni të Herbalist.

  Edhe me prosperitet relativ kurset e obligueshme freskuese në mjekësi bimor për ftohjet 1,5-2 muaj, kirurgji, dhe në vjeshtë dhe pranverë për 4-5 vjet.


  Trajtimi lokal i osteoarthritis

  Në trajtimin e osteoarthritis janë procedura të rëndësishme lokale, sepse ata janë pikërisht aty ku keni nevojë për të. Këtu janë disa receta e mjekësisë tradicionale:

 • Indian qepë 1 qepë peeled, prerë imët dhe pour vodka në mënyrë që të lëngshme mbuluar në masë copëtuar. Insistojnë dy javë, tendosje.

  Rezultuar infuzion i sasive të vogla rubbed thatë me një nyje dhimbshme, të përfundojë rroba leshi. Lëkura mund të jetë pak më e çikë nga koha dhe madje edhe një tym të vogël.
 • 2 lugë vaj pluhur dhe 1 lugë gjelle gomë terpentinë përzierje. Nyjeve fshij përzierje para gjumit, nuk ka më shumë se 2 herë në javë.
 • 1 lugë gjelle mjaltë, 1 lugë gjelle mustardë thatë, 1 lugë gjelle vaj vegjetal, të gjitha të përziera, të sjellë një çiban. Përzierje është vënë në një leckë të pastër dhe të bëjë një kompresë në zonën e përbashkët. Top mbuluar me polietileni dhe shall. Mbani ngjesh 1,5-2 orë.
 • Me lule të tërfili, kone hop, lule Hypericum perforatum përgatitur krem.

  Për përgatitjen e ointments marrin 2 lugë secili stabilimenteve të tyre dhe të përziera me 50 g gjalpë dhe fërkim me kujdes. Përzierje është aplikuar në një leckë të pastër dhe aplikuar në të përbashkët, majën e mbuluar me polietileni dhe shall të ngrohtë. Hold 1-1,5 orë.
 • Get hala (halor ndonjë do të bëjë) 2 lugë, derdh 1/2 filxhan ujë, vlim për 20-40 minuta. Strain, njomet me rroba lëng mishi, butësisht shtrydh, përfundojë rreth krye të dhimbshme të përbashkët - polietileni dhe shall të ngrohtë. Mbajë për 40-60 minuta.
 • Piper 3-4 pods nxehtë të kuqe imët shkërmoqet (do të përshtaten piper të dy të freskët dhe të thatë) dhe shtoni 0,5 litra vodka.

  Mbush për 10 ditë në një vend të errët. Fërkim një nyje i lënduar.
 • Dy lugë kripë holluar ne 0.5 litra ujë. Njomet një zgjidhje prej liri ose leckë pambuku, e shtrydhur jashtë dhe të mbyllë rreth përbashkët. Mbi fshi mushama dhe shall të ngrohtë.
 • Informacion nga neni "Osteoarthritis"