Mjekësisë tradicionale kundër elbNgrohjes trajtim elb

Shumë rekomandojmë elb ngrohtë. Ajo me të vërtetë e ndihmon për të hequr qafe elbi, por ka një caveat. Nëse ju filloni për të ngrohtë elb Para se të zbulohet një absces, ju rrezikoni vetëm të rritur inflamacion. Më mirë të fillojë ngrohja deri kur elb ka zbuluar, se nuk kishte shkarkimit purulent. Në shtëpi, më i mirë shishe me ujë të nxehtë për elb është gatuar vezë - të përfundojë atë me një leckë të butë në mënyrë që të mos e digjte shekullit të lëkurës dhe të bashkangjisë në vend lënduar. Elb ngrohtë mund të jetë e gjatë, për orë të tëra.


Mjetet juridike popullore kundër elb

Nuk është një ilaç popullore trajtim dychayshymy elb - pështyj pacient në sy ... Unë mendoj se nuk është e nevojshme për të shpjeguar se pështyma e njeriut përmban kaq shumë mikrobet që përfitojnë nga ajo nuk do, por infektojë ndonjë infeksion tjetër sy është e mundur.

Nëse, megjithatë, gjeti një benefactor dhe ju pështyj në sy pas uh ... flasim për këtë "Aeskulapiusit" lani duart tuaja, lani syrin me ujë të zier dhe antibiotik zakapayte.

Më pak mjete traumatike popullore: 1 lugë gjelle lule Calendula për filxhan me ujë të valë. Brew, të lënë për gjysmë ore dhe të bëjë kremra mbi kapak të ulët.

Për trajtim i elbit mund të bëjë një locion me aloe, shtrydh lëng nga një fletë të vetme të aloe, shtoni 10 pjesë ujë (në varësi të se doli shumë lëng) dhe të bëjë locion 3 herë në ditë.

Mund të ndodhë që elb nuk është zbuluar, por thjesht të zhduket - kjo është normale.


Të elbi nuk lindin përsëri, merrni multivitamina, drogë imunitar-rritjen. Mundohuni të mos mbiftohem. Për sa kohë që ju elb, ju mund të jetë një burim i infeksionit për të dashurit e tyre, sidomos për fëmijët. Lani duart shpesh, peshqir dhe vegla duhet të jetë rreptësisht individual. Ndërsa elb nuk është e pjekur, ju do të shqetësojnë siklet, gjithmonë dua të prek, fshij zonën e prekur.
Gjithmonë lani duart tuaja pas prekur syrin e pacientit, kështu që ju të mbrojtur të tjerët.

Në asnjë rast nuk do të këshillojë shtrydh qelb! Kjo nuk është puçërr zakonshëm. Elb dha ju rrezik përhapjen e baktereve në membranat e tjera të syrit, dhe nga infeksioni lumë gjaku mund të merrni në tru.

Në përgjithësi, ajo është e padëshirueshme për të kuruar elb vetëm, nëse është e mundur, të jetë i sigurt për të shkuar te mjeku sy.

Mjeku do të ju përshkruajë jo vetëm krem ​​antibiotik dhe ju mund të merrni një rekomandim për fizioterapi, të tilla si UHF. Vizitoni mjeku juaj është i nevojshëm nëse elb shfaq përsëri (një muaj pas trajtimit të parë elbi) ose kur disa prej elbi në një kohë. Në këtë rast, ju nuk do të përshkruajnë antibiotikët vetëm lokal por edhe injeksione ose antibiotikët oral.

Elb - një problem serioz i imunitetit të trupit sinjal. Ajër më i freskët, ushqim të shëndetshëm, më pak alkool dhe cigare - kjo është çelësi i trajtimit të suksesshëm të elbi.

Informacione nga artikullin "Sytë Elb"