Mjekësisë tradicionale kundër ulcerat deje


 • Rreth ulcerat trofike
 • Trajtim tradicional për ulcerat deje

 • Rreth ulcerat trofike

  Ulcerat trofike - zgjatur shërimin defektet e indeve me një tendencë në rrjedhën e ngadaltë dhe përsëritje. Rreth tre të katërtat e ulcerat deje këmbëve të ndodhë në kushtet e venat me variçe dhe inflamacion të tyre. Pacientët ankohen për ënjtje të gjymtyrëve, dhimbje të vazhdueshme, më të keqe pas ushtrimit dhe në distancë të gjatë. Femrat vuajnë më shumë në moshën e vjetër. Default vend - pjesa e poshtme e këmbës.


  Trajtim tradicional për ulcerat deje

  Për trajtimin e ulcerat venoz, mjekësi tradicionale rekomandohet mjetet e mëposhtme:

 • Ushqim Alum bollshme. Në 100 gram. ujë të ngrohtë (të ziera) pour bollshme pluhur shap ushqim (majë). Llokoçis mirë. Grease shtupë zhytur në një zgjidhje të shap, ekzemë plagët, plagë, plagë të hapura, etj Alum plagë kullues, të ngarkuar atë, të ndaluar gjakun dhe shërim. Aplikoni kryesisht për plagët larëse.
 • Mumiet. 6-10 ons. mumje llokoçis mirë për 100 gram. mjaltë të freskët të lëngshme. Jastëk garzë mbarsur me këtë formacion dhe vendoset mbi plagë, perebyntuvaty. Ndrysho çdo ditë.
 • Rrëshirë-rrëshirë, pemë halore. On ulçerë (i lënduar) pour rrëshirë-rrëshirë, perebyntuvaty. Ndrysho çdo 2-3 ditë.


  Ujitur plagën me alkool dhe pastaj aplikoni oleoresin. Nëse rrëshirë-rrëshirë thatë, pastaj shpërndahet në 96% alkool. Kjo është bërë si vijon: bust rrëshirë, vë në një kavanoz qelqi apo flluskë me një fund të gjerë dhe qafën. Hidh 96% alkool në mënyrë që ajo do të mbulojë oleoresin 1 cm. Disa ditë më thith rrëshirë. Suva saj në plagë apo shtupë.
 • Bar Lungwort. Latest pounded ose grimcuar lë është aplikuar në purulent plagët, shkurtime, plagë ose t'i lash me ekstrakte të lëngshme bimore. Ndrysho fashë dy herë në ditë.
 • Hirit thupër. 1 kg. hirit thupër shosh dhe derdh 10 litra ujë të vluar, të mbyllura, derisa të bëhet ngrohtë, këmbë butësisht ulët apo krah në këtë livadh për 30 minuta.

  Në qoftë se plaga nuk është i përshtatshëm për larje, make fasha për 2 orë. A dy herë në ditë. Në rrjedhën e 2-3 javëve është çdo plagë të pashëruara.
  Pijeve thatë dhe të pastër plagë. Pas plagë ash shpëlarje Calendula tretësirë, 5-6 pika tretësirë ​​në 1 filxhan holodnoykipyachenoy ujit. Ky formacion rregullisht larë plagën pas kompresë. Pastaj perebyntuvaty vend dhe pas 2-3 orë përsëri ngjesh.
 • Ulcerat rrudhave. 100 gr. dëllinjë tar, 2 yolks vezë fshij me 1 lugë gjelle naftës u rrit. Pastaj ata të shtoni 1 lugë çaji terpentinë rafinuar, nxitje të gjithë kohës. Terpentinë dhe të shtoni një trazim të vogël, dhe pastaj veza do të cunguar.

  Kur vezë, vaj dhe terpentinë shuar, atëherë ata të shtoni 100 gram. mozhzhevelya tar llokoçis mirë. Hidh një lugë çaji të kësaj balsam mbi plagët dhe të bëjë një fashë. Kjo është një obezzzarazhivayuschee i madh dhe plagë shëruese.
 • Fresh pelin pounded barishte (mundësisht koleksion maj) është përdorur si FA SHAT si dezinfektimin agjent në plagët trudnozazhyvayuschyh dhe ulcerat. 1 Ndryshoni fashë çdo ditë.
 • Propolisi si 5% tretësirë ​​të përdorura nga jashtë për shërimin e ulçerës deje këmbët. Ndonjëherë përqendrimet e drogës e Propolisi rritur në 10-15%. Për të përgatitur krem ​​gjalpë 500g (pakripur) gjalpë në tigan enameled të sjellë një çiban, hiqni nga të nxehtit dhe të vënë në vaj të nxehtë 50 g të grimcuar dhe e pastroi përmes një Propolisi gjobë rende.

  Krijo një masë homogjene me nxitje përzierje për 30 minuta të ftohet plotësisht. Aplikimi: ulcerat në lëkurë trajtuar me peroksid hidrogjeni, të thata me një shtupë steril, atëherë sipërfaqja e dëmtuar është aplikuar për 1-2 ditë ose Salfetochka tamponchyk këtë vaj të parfumuar. Vaj znebolyuye, promovon shërimin.
 • Këto receta mund të përdoren vetëm si shtesë e trajtimit të përshkruar nga mjeku juaj. Mos harroni se në qoftë se ju nuk e kuruar sëmundje themelor që ka shkaktuar ulçerë, ajo lindin përsëri.

  Informacion nga artikullin "Folk Mjekësisë: Ulçera ushqyese"