Mjekësisë tradicionale kundër panarytsyya


 • Përmbledhje panaritiums
 • Trajtimet tradicionale kriminel

 • Përmbledhje panaritiums

  Panaritium - purulent fusion gishtat pëlhurë. Nuk është një kriminel pas microtrauma (scrapes, abrasions, scratches).
  Ka kriminel lëkurës, nënlëkurës, pjezë, të përbashkët dhe kockave. Dy forma e para janë konsideruar i butë dhe mund të trajtohen me anë të mjekësisë tradicionale. Të tjerët vetëm kërkojnë kirurgji. Shpesh një panaritium lloj kalon në një tjetër, dhe procesi merr më të rënda.

  Inflamacion i roll gozhdë quhet paronychia, ajo gjithashtu zhvillon depërtimin e mikroorganizmave përmes lëkurës të dëmtuara (për shkak të burrs).

  Procesi është i dhimbshëm dhe shpesh rezulton në heqjen e pjatë gozhdë.

  Shenjat kriminel dhe paronychia janë: dhimbje akute, ënjtje, ënjtje, skuqje në një nga gishtat dhe shkeljes së funksioneve të tij.

  Për ndihmën e parë e rekomanduar dush të ngrohtë me një zgjidhje të mangan, Vishnevsky melhem në zonën e prekur, zgjidhje trajtim i jodit apo jeshile të shkëlqyer, me ilaçe - antibiotikët dhe sulfonamides. Nëse procesi nuk ndalet - trajtim kirurgjik në një spital.


  Trajtimet tradicionale kriminel

  Një nga mënyrat më të mira kundër kriminel - një mjaltë. Bluaj një qepë, shtoni 2 lugë lirit, të njëjtën mjaltë, llokoçis, të sjellë një çiban dhe vlim kur vihet në një fashë.


  Mjekësisë tradicionale për të trajtuar një sërë panaritium mjekësore rekomandon mjetet juridike bimor:

 • Luleradhiqe - infuzion nxehtë e rrënjëve (nganjëherë me gjethe) të marra gojarisht me një panaritium të gjatë kursit. 2 teaspoons grimcuar rrënjët apo gjethe ujë të ziera të thata, vlim për 10 minuta, tendosje dhe pini 50 ml 3-4 herë në ditë. Për të përgatitur një infuzion të ftohtë e 2 teaspoons e para pour 200 ml të ftohtë zier me ujë dhe të insistojnë 8 orë. Filtër. Pini katër pritjet.
 • Hanxhar - lëndë e parë është e lulëzuar pjesët ajrore, të cilat janë të thata, terren në një pluhur dhe sasi e vogël rajon absces nën një fashë.

 • Woodruff ëmbël - qull me miell misri nga gjethet dhe pjesët ajrore është aplikuar në nivel lokal në zonën e inflamacionit në një fashë. Ndryshojë 2 herë në ditë.
 • Tatarniuk gjemba (carangth) - rekomanduar brenda në formën e suspensioni nga pjesët ajrore. Lëng është fshin dobishme lagësht dhe të vënë para panaritium të zhvilluar.
 • Melilotus officinalis - llapa me gjethe dhe lule mund të përdoret në fashë me kriminelëve.
 • Lily e bardhë - përdorim llamba e bimëve për të trajtuar kriminel, (aplikuar si një slurry, ndryshohet çdo 4-6 orë). Për trajtimin e plagëve dhe bruises për të parandaluar kriminelëve, tretësirë ​​të dobishme lule të bardha zambak (2 lugë për 100 ml vodka.

  Mbush 3-4 ditë).
 • Daisy gjatë - droga nga ajo dhënë efekt të mirë në sëmundjet që përfshijnë akumulimin e qelb, duke përfshirë kriminelëve. 3 teaspoons e shporta grimcuar lule të këmbëngulë për 8 orë në 200 ml ujë të ftohtë zier filtër. Infusion merret nga goja në tre doza (dozes ditore), mbetje pas filtrimit është përdorur për kompresuara. Grimcuar në shporta qull me miell misri të përdorura në nivel lokal, nën një fashë.
 • Rërë e përjetshme është përdorur si një tretësirë ​​e lule - lule 1 lugë gjelle për 1 filxhan ujë të valë. Mbush 1 ore, thahet.

  Pini 1/3 filxhan 3 herë në ditë.
 • Pluhur krem ​​me lule të thata të përziera me gjalpë të freskët pakripur në një raport prej 1 - Calendula: 5 dhe vendosni një fashë gjatë natës.
 • Salcë me nettles me uthull të kontribuojë në maturimin e shpejtë dhe hapjen e absces.
 • Qepë gjysmë, gatuar në qumësht, të vënë në vlim për dhimbje dhe maturimit të hershme.
 • core përtypur ose arre grimcuar lë në qull me miell misri gjithashtu të kontribuojë në maturimin e shpejtë dhe lirimin e qelb abscesi.
 • Informacion nga artikullin "kriminel, payunihiy"