Mjekësisë tradicionale kundër fryrje


 • Kur zorrët kanë nevojë për ndihmë
 • Receta të dobishme
 • Ushqimi - për të trajtuar dhe për të parandaluar bloating

 • Kur zorrët kanë nevojë për ndihmë

  Përdorimi i pakontrolluar i drogës antibacterial shpesh çon në përçarje e përbërjes normal të microflora zorrëve - dysbiosis. Kjo mund të mungojnë disa anëtarë të microflora zorrëve dhe nuk duket karakteristikë e mikroorganizmave të zorrëve. Sëmundja shoqërohet shpesh nga rumbling në stomak dhe dispepsi. Për të rivendosur mund të pini lëng frutash ose supë e rrush pa fara e zezë, zierje e lë dhe veshkat, Wort barishte Shën Gjonit microflora.

  Reduktimi aktivitetin enzimatik e traktit gastrointestinal, rrit procesin e fermentimit me një shumë të gazit, më i ulët funksion zorrë thithje çon në dispepsi.

  Më mostretje vërejtur në fëmijë të brishtë me diatez exudative, rakit, kequshqyerja.

  Konsumi i ushqimit në sasi të mëdha të ushqimeve të caktuara: patate, fasule, qumësht, perime mund të shkaktojnë bloating - vanitet në zorrë me bloating, belching, dhimbje cramping, dhimbje barku zorrëve. Fryrje gjithashtu mund të shkaktohet nga sëmundje të tjera të sistemit tretës. Si me të gjitha çrregullime gastrointestinale, fryrje duhet të organizojmë ushqim dhe stilin e jetës.


  Receta të dobishme

 • Kur fryrje të dhimbshme infuzion veçanërisht efektive e rrënjët, farat dhe gjethet e angjelika përzier me verë.


 • Kur fryrje të barkut në një kub të sheqerit pikoj 4-7 pika Kopra ose anise naftës dhe hani.
 • Fryrje krijoj 1 filxhan ujë të vluar 2 teaspoons fara kopër dhe të lënë për 1 orë. Merrni 1/3 filxhan 3-4 herë në ditë.
 • Pluhur kopër lara në ushqim si një erëz, largon gazrat nga stomaku dhe zorrët.
 • Fryrje të marrë qymyr nga pemët plepit sozhenoho 2-4 lugë në ditë para dhe pas ngrënies. E njëjta gjë duhet të bëhet me vjellje.
 • Fryrje të marrë 3 herë në ditë për 1 g pluhur ose karrota fara të thatë në 1 gotë me fara të nxehtë infuzion (krijoj 1 filxhan ujë të valë 1 lugë gjelle fara dhe të lënë gjatë natës në një termos).

 • Kur dispepsi dhe diarre për pastrimin e stomakut duhet të pini shumë ujë të zier dhe pastaj të shkaktojë të vjella. Procedura duhet të kryhet 1 herë në javë me stomak bosh pas zorrë dhe fshikëz.
 • Kur mostretje krijoj 1 filxhan ujë të valë 1 lugë gjelle dhie grirë shelg leh, vlim për ngrohje të ulët për 20 minuta dhe tendosje. Pini 1 lugë 5-6 herë në ditë.
 • Kur mostretje dhe traktit gastrointestinal (gastrit, kolit, hemorroide) rekomandohet 3 herë në ditë për të ngrënë qull me zhardhokët Orchids. Zhardhokët korrur në gusht - Shtator, larë tërësisht, i lidhur me një gjilpërë në një fije të bardhë, zhytur disa herë në ujë të nxehtë (se ata nuk e bëjnë prorostaly), dhe të thata në diell.

  Sepse pas tharjes tubers janë shumë të vështirë, ata duhet të bluaj në një mulli kafeje.
  Full 1 lugë çaji pluhur të derdh në 100ml qumësht të nxehtë dhe të lënë për 40 minuta. Peshë bymehet dhe të jetë si përzierje bollgur. Para përdorimit, ajo mund të ëmbël me mjaltë ose sheqer.
 • Kur mostretje dhe pije gastrit në mëngjes për një infuzion të zbrazët në stomak e fara mustardë terren me ujë varion nga 1 fara 1/2 filxhan ujë dhe rritje dozën e përditshme për 1 farës. Kur ai arriti farën 20, duhet të zvogëlojë dozën për 1 fara, duke ulur gradualisht atë në asgjë.
 • Qumësht infuzion nenexhik heq dhimbjen abdominale. Infusion: Hidh 1 filxhan i nxehtë qumësht 1 lugë gjelle nenexhik, të lënë për 40 minuta, kullimin.

  Pije atë para ngrënies 3 herë në ditë për 1/3 filxhan.
 • Kur dhimbje të barkut krijoj 1 filxhan ujë të vluar 1 lugë gjelle e rinj të zeza lë elderberry, të lënë 2 orë dhe tendosje. Merrni 1/4 filxhan 3-4 herë në ditë 20 minuta para ngrënies, përhapjen pak mjaltë.
 • Në dhimbje të forta në bark avullit në furrë manaferrat murriz dhe të marrin ato me lëng të ngrohtë u formua 2 lugë 3-4 herë në ditë apo dhimbje kur.
 • Spazma dhe dhimbje të lidhur me emisionet e vonuara eliminuar ujë barishte limon balm, krijoj 1 filxhan të valë 4 teaspoons e bimëve dhe për të mbajtur në një banjë me ujë për 20 minuta. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë.

  Ju mund të përdorni infuzion, derdh 100 ml vodka 5 lugë limon balsam gjethe dhe këmbëngulin 7 ditë. Pini 15 pika 3 herë në ditë me ujë.

 • Ushqimi - për të trajtuar dhe për të parandaluar bloating

  Për ata që shpesh vuajnë nga fryrje, ajo është e rekomanduar për të përjashtuar nga të hahet radishes, lakër; vezë janë vetëm të papërpunuara; shpesh vënë klizmë; marr pasi të hahet pluhur magnez (majë).

  Për personin pothuajse të shëndetshëm kërkon vetëm dietën: ha më pak të freskëta bukë, ëmbëlsira, bizele, fasule, lakër, patate, të kufizojë konsum tuaj të pijeve acidike dhe shkumëzues. Përfshini në dietë e ushqimeve që përmbajnë proteina - mish, peshk, djathë, kos, etj Nëse mbizotëruese proceset septike (gaz me një erë faull), sasia e proteinave në dietë, megjithatë, të reduktuar.  Informacion nga artikullin "vanitet. Metodat e trajtimit të mjekësisë tradicionale. "