Mjekësisë tradicionale kundër fryma e keqe


 • Mjetet juridike popullore kundër fryma e keqe
 • Higjena e parë

 • Roli i nuhatjes në jetën tonë është e vështirë të mbivlerësohet. Shumë i pëlqen dhe nuk i pëlqen të lindin nën ndikimin e erë, edhe pse shpesh ne nuk mendoj edhe për këtë. Erë njëjtën frymë mund të rrënojat e një jetë të personit: kjo nuk është një punë, nuk duan që ai të vazhdojë njohje, koleg në bisedë do të përpiqet për të lëvizur larg ose largohu ...


  Mjetet juridike popullore kundër fryma e keqe

  Më të përballueshme e mjeteve juridike në shtëpi kundër erë të keqe - mollë të para. Hani ato shpesh. Well freskuese infuzion shpëlarje gojën e kopër të freskëta. Hudhër ose qepë shpirt zhduken në qoftë se këto perime aromatik rrënjë kap majdanoz ose selino.

  Eliminon frymë fllad brewed çaj të fortë, duke përfshirë edhe pas verës, hudhër dhe qepë. Në sëmundjet e mukozës orale në mjekësinë popullore ka përdorur gjatë e infusions pije dhe decoctions e bimëve.

  Ata, së bashku me efekte anti-inflamatore të japë një efekt të mirë deodorizing. Përdorni për këtë qëllim kamomil, i urtë, fletë të egra lulushtrydhe, Calendula, Wort Shën Gjonit, nenexhik. Zakonisht bari (vetëm ose në një përzierje të disa lloje) pregatitur ne lugë normë për kupës së ujit të vluar, ngjeshje. Gjysma një filxhan të ngrohtë të mjaftueshme infuzion për një pije. Është më mirë për të bërë atë pas ngrënies dhe pas ju kruese dhëmbësh dhe pastaj furçë dhëmbësh me pastë ose pluhur hequr të gjitha mbeturinat e ushqimit.


  Gjithsesi, pas mëngjes dhe darkë të përsëritur këto procedura rregullisht. Nëse në kohën drekë në punë të angazhuar në mënyrë tërësisht në mishrat e dhëmbëve nuk mund, të paktën të krijoj çaj të freskët dhe popoloschit gojën e tyre. Për të larë bajamet, bllokimet e trafikut në mënyrë që ata nuk duhet të vonohet purulent është infuzion shumë efektive e pelin e hidhur. Një lugë çaji grimcuar tharë Sage krijoj dy gota me ujë të valë, të lënë për 15-20 minuta, tendosje. Shpëlaj fytin tuaj disa herë në ditë.

  Kjo është e njëjta qëllimet dhe zierje e leh lisi. Ajo ka veti të fuqishme antiseptik. Sëmundjet gastrointestinale janë të shoqëruara shpesh me mbytjes me gaz të tepërt në zorrë - fryrje.

  Kjo përkeqëson më tej frymën e keqe. "Qetësojë" proceset fermentimi ndihmojë të njëjtin bar. Vetëm ata duhet të ha si mjete vitrohonni.

  Ka kjo kopër pronë, majdanoz, qimnon, anise, karamele mente, balsam limon, i urtë. Ju merrni 3/4 filxhan infuzion të ngrohtë, të tilla si nenexhik, shpëlarje e gojës disa herë, dhe pjesa tjetër për të pirë. Nëse erë e keqe e lidhur me tretje, pritjes dobishme aktivizimit të karbonit (carbol) - 1 tabletë 3 herë në ditë, pas ngrënies.


  Higjena e parë

  Dhe, sigurisht, varet nga freskinë e fryma se si të saktë dhe me kujdes ju të kryer procedurat normale të higjienës.

  Për fat të keq, jo të gjithë është bërë rregull: disa minuta në të gjitha drejtimet furçë elastike me pastë dhëmbësh në mëngjes dhe në mbrëmje larja e dhëmbëve tuaj, dhe pas çdo vakt shpëlarje gojën me ujë të ngrohtë. Zgjidhni një pastë dhëmbësh që përmban fluori, kalcium (kjo do të forcojë smaltin e dhëmbëve), ekstrakte bimore që reduktojnë inflamacion të mukozës së gojës dhe për të hequr të gjitha aromat.

  Elixirs e substancave deodorizing veçanërisht mirë freskohem gojën gjatë ditës. 10-20 bie në gjysmën e një gotë me ujë të ngrohtë - dhe një çift i orëve të ju dhënë frymëmarrje të freskët. Nëse pas një sanduiç ngrënë me ngut apo karamele ju nuk mund të shpëlaj gojën tuaj, mbani në gomë rezervë.

  Informacion nga artikullin "fryma e keqe"