Ne nuk kemi asgjë për të frikës përveç frikës


 • Tre llojet e phobias
 • Shkaqet e phobias
 • Kurë Yourself

 • Fobi - një imponues, bezdisshëm frika e ndonjë objekt apo situatë.
  Në mënyrë tipike, kjo frikë është e shoqëruar me një dëshirë të fortë për të shmangur atë që keni frikë, dhe kjo nga ana tjetër mund të parandaluar ekzekutimin e aktiviteteve të ndryshme.


  Ekzistojnë tri lloje të phobias:

  Specifik. Kjo frikë e objekteve të veçanta apo situata, mbyllur hapësira, kafshët (zakonisht merimangat, gjarpërinjtë apo minj), lartësi, udhëtojnë me aeroplan, ujë, stuhitë, dentistëve, tuneleve, urave dhe shumë më tepër.

  Social. Njerëzit me fobi sociale, frika e censurës dhe negative

  vlerësim nga të tjerët, frikë të shikonte qesharake në sytë e të tjerëve (frikën e të folurit në publik).

  Drojë dhe fobi sociale - jo e njëjta gjë. Njerëzit Shy mund të ndihen në siklet në shoqërinë e të tjerëve, por ata nuk janë të shqetësuar për dy javë përpara performancës dhe nuk përpiqen për të shmangur shfaqjen në publik. Në të njëjtën kohë, njerëzit me fobi sociale mund të mos jetë skromnyaha - ata mund të ndjehen kur kanë të bëjnë me njerëz të tjerë, përveç në situata të caktuara.

  agoraphobia. Kjo frikë mund të jetë shkaktuar nga një episod papritur paniku. Një person që vuajnë nga agoraphobia, paniku mund të ndodhë në çdo kohë për asnjë arsye të dukshme.


  Përkundër faktit se panik zgjat rreth një minutë, kujtimi i atyre ndjenjave aq i fortë që fillon përsëritur trembë. Për këtë arsye, njerëzit me agoraphobia shmangur vendet ku ata nuk mund të merrni në rast të një sulmi të ri.


  Shkaqet e phobias

  Studim mbështet faktin se fobi - një bashkëveprim kompleks i trashëgim dhe mjedisit. Megjithatë, nuk janë arsyet e mëposhtme kryesore:

  1. Një seri e episode të pakëndshme në një kohë të gjatë.
  Nëse ju në mënyrë të përsëritur e gjetën veten në telashe të ngjashme, me praktikë ju mund të bëhet frikë nga një rezultat negativ. Disa episode negative në shkollor klasë të arsimit fizik - dhe madje edhe shumë vite ju nuk mund të dëshironi të merrni deri në ski.  2. Frika frymëzuar nga jashtë.
  Kjo arsye është më e lehtë për të përcaktuar phobias si frika e imponuar nga jashtë. Për shembull, në qoftë se nëna juaj ulëritës zaplyhuvaty në një karrige, ai e pa një mouse të vogël, shanset janë që ju do të bëni të njëjtën gjë. Kështu që ju kap frika në një person i cili ishte sjellja juaj model. Dhe kjo mund të jetë çdo person me të cilët ju jeni në kontakt të ngushtë - një mik, fqinj apo edhe një i huaj.

  Plagosje 3.Sereznaya në të kaluarën.
  Nëse ju e kaluar përjetuar emocione të forta, ajo mund të prodhojë një frikë e pazakontë të gjendjes njëjtë, objekt, person apo vend që fillimisht e shkaktuar frikën tuaj.

  Ju mund të dini shkakun e frikës tuaj, ose ajo mund të jetë e fshehur në thellësitë e nënndërgjegjeshëm. Në shumë raste, frika është i shtypur.


  Kurë Yourself

  Nëse për ndonjë arsye ju nuk duan të ndajnë problemet e tyre me të huajt të përpiqen për të ndihmuar veten e tyre. Kuptoni se frika tuaj - kjo është vetëm një zakon. Në një pikë në jetën tuaj ju keni mësuar kështu përgjigjet stimulit. Edhe pse ky zakon ju jep një shumë probleme, ju mund të shpëtoj prej tij.

  Ju duhet të kuptoni se si është me ju. Sigurisht, ju jeni të frikësuar e jo me qëllim, por ju bëni atë, edhe automatikisht. Kjo është trurin tuaj, trupin tuaj dhe emocionet tuaja.

  1. Çmontimit komponentët nga mesi juaj.
  Pasi të shihni stimul, ju bëni një sërë veprimesh specifike. Si funksionon kjo gjë? Konsideroni një shembull. A jeni i frikësuar për të shkuar poshtë shkallët. Pasi të keni për të bërë atë, që ju shihni në shkallët, kujtoj momentet e kaluara të pakëndshme në një situatë të ngjashme (ju po bien për veten tuaj, një mik apo të plagosur, poshtë në metro, ose ju kam parë një episod në TV) ka filluar të mashtrojnë, duke imagjinuar një këmbë palosur, këmbë të thyera dhe ju jeni në kotytesya ngadalshëm lëvizje me kokë poshtë. Piktura përshpejtuar - më të shpejtë dhe më të shpejtë ... mendimet tuaja në video-dhe përgjigje fatkeqësi fuqi trupin tuaj - dridhje, impuls të shpejtë, dhe kështu me radhë.

  . d Dhe - ju jeni të gabuar.

  2. Gjeni stimuj.
  Hapi i ardhshëm - për të kuptuar se çfarë lloj momenti që ju të fillojnë të mendojnë për keq. Kjo është ajo - stimul - nisjen mekanizmi i frikës, duke ju bërë të parashikojnë katastrofë. Ngacmues - kjo nuk është ajo që ju mendoni. Ky vështrim, të shëndoshë, erë apo shije. Nëse ju jeni të frikësuar për të përzënë apo të ecin nëpër urë, stimul mund të jetë urë vetë, apo menduar edhe për udhëtimin e ardhshëm nëpër urë. Stimul mund të sigurohet.

  3. Analizo frikë dhe pasojat e saj.
  Merrni katër letër. Lista e parë rekord i situatave që mund të shkaktojë frika juaj. I dyti - një listë e ndjenjave të tyre, reagimet fiziologjike që mund të rrisë eksitim tuaj.

  Pjesë e tretë e djeg skenarin më të keq - se çfarë ndodh në qoftë se ju të humbni kontrollin e vetes.

  Për shembull, nëse ju jeni të frikësuar për të fluturuar në një aeroplan, ju mund të shtoni në vijim:

  1 fletë
  mendime për fluturimin e ardhshëm
  bileta avioni
  udhëtim në aeroport

  2 nëntor
  impuls i shpejtë
  nervozizëm
  duke u dridhur në këmbë

  3 nëntor
  nervozizmi dhe dridhje do të jetë i dukshëm për të tjerët
  Unë nuk mund të ulen ende
  Unë të fillojë të qaj.

  Në letrën e katërt të regjistrohen veten momente emocionuese e tre të mëparshme në rend zbritës (në varësi të qëndrimit tuaj - që e bën më nervoz se - më pak).

  4. Mëso të relaksoheni.


  Shtrihen në krevat ose ulur në një karrige të rehatshme, të kthehet në muzikë meditative, të mbyllë sytë tuaj dhe relaksohuni alternuar të gjitha pjesët e trupit tuaj, duke filluar nga shputë. Vini re se në këtë pikë ju mund të shihni, dëgjoni dhe të ndjehen. Qëndruar të relaksuar, imagjinoni situatën e regjistruar në fletën e katërt.
  Filloni me më të pafajshëm. Kjo do të ju bëjë një shtytje pak. Mundohuni të relaksoheni sa më shumë të jetë e mundur. Sapo ju mësoni për të qëndruar të qetë, duke paraqitur situatën shumë të vogla, të shkojnë në hapin e ardhshëm. Por të jetë i shpejtë - një send listë në ditë, sipas psikologëve, është më se e mjaftueshme.

  Gjithashtu, nuk do të shkojë në hapin tjetër derisa të jeni nervoz, të menduarit e vitit të kaluar.

  Pra, ju gradualisht të mësojnë për të përballuar me frikë. Sigurisht, këto ushtrime janë më efektive nën drejtimin ekspert, por në qoftë se ju të ndjeni forcën - provoni veten. Ky proces kërkon durim dhe merr disa javë ose edhe muaj.

  Për t'u marrë me frikën mund të jenë të ndryshme. Master i pezull Alfred Hitchcock qafe e frikën e tyre duke marrë ato në film. Seneca Plaku e këshilloi: "Merrni larg konfuzionin e shkaqeve të saj, ja të njëjtën gjë - dhe ju do të shihni, se në asnjë prej tyre, nuk ka asgjë të keqe me këtë, me përjashtim të vetë frika."

  Dhe Aesop me mençuri u shpreh: "Edhe zbutet frikë zakon."

  Mos kini frikë të përballet me frikën time.

  Informacion nga Valerie Nezabudkina artikullin "Mbreterine e Frika".