Përse është e nevojshme për të matur presionin e syrit


 • Çfarë i bashkon sytë dhe një tullumbace?
 • Fusha e vizionit ngushtohet gradualisht
 • Presion ulur intraocular është e rrallë
 • LED syze dhe pika mrekulli nuk ndihmojnë
 • Për të kanë një të mirë ...
 • E rëndësishme!
 • Lista Wish
 • gjëra
 • Organizoni sytë "errët"

 • Çfarë i bashkon sytë dhe një tullumbace?

  Për të kuptuar se çfarë e presionit intraokular (IOP), imagjinoni tullumbace të fryra. Për shkak të presionit mbahet brenda formë. Në mënyrë të ngjashme, presioni sy mban një sferike sytë formë, dhe siguron ushqimin e tij.

  IOP është formuar në fluksin dhe daljeve të lëngut brenda syrit. Kur ajo është lëshuar brenda rrjedhës normale apo shqetësuar, presioni sy rritet.

  Gjithashtu arsye për këtë mund të jetë një Strukturat anatomike e syrit, çrregullime të sistemit kardiovaskular.

  Presioni i rritur mund të çojë në sëmundje kronike - glaukoma, të cilat nuk mund të shërohet plotësisht, dhe në 30% të rasteve kjo çon në verbëri të pakthyeshme.


  Zren terren Ia konik gradualisht

  Me rritur IOP në sytë e shkatërruar qelizat shqisore të retinës dhe nervit optik shkelen metabolizmin. Por gjëja më e keqe që njeriu e kjo nuk mund të mendoj derisa yjet do të bien në një masë të tillë që asnjë njoftim është aktivizuar.

  Pse është kjo?


  Proceset destruktive brenda syrit (glaukoma), të shkaktuar nga tensioni i lartë, nuk do të fillojë me qendror dhe zonat periferike të - sytë ngushtuar gradualisht.

  Ka një keqkuptim të përbashkët që në qoftë se ju shikoni në një llambë të lehta apo një qiri, dhe para syve të shfaqet rreth të ndritshme, atëherë rritur presionin intraokular. Kjo nuk është plotësisht e vërtetë, sepse ndjenjat e tilla mund të ndodhë në presion shumë të lartë (40 mm Hg. Kolona) kur humbja e dy hapa të majtë dhe kanë nevojë për ndihmë urgjente okulist.

  Me një rritje të lehtë në presion intraokular mund të ketë vështirësi në shikim, ata shpejt lodhem, dhimbje koke.

  Por këto simptoma, pacientët shpesh fajësohet më i zakonshëm i lodhur dhe nuk i japin atyre shumë rëndësi, por më kot.

  Nëse këto problemet në fjalë rregullisht, është më mirë të mos për të vënë jashtë një vizitë në okulist dhe të kalojë testin - për të matur presion, kontrolloni gjendjen e nervit optik dhe fushën vizuale. Pas dyzet vjet kur rreziku i rritjes së glaukomës, është e këshillueshme për të marrë një studim çdo vit.

  Kohët e fundit, ekspertët kanë dhënë një tjetër formë e glaukomës, të cilat mund të gjenden edhe vetëm në studim të plotë - ajo është e shoqëruar me presion të ulët apo edhe normale.

  Në raste të tilla, madje presion normal është rrezikshmërisht të lartë për një sy të veçantë.


  Presion ulur intraocular është e rrallë

  Ulur IOP edhe pse të rralla, por jo më pak të rrezikshme. Arsyeja e tij - kokërdhok ndėrpre, trauma, komplikime pas operacionit. Nëse e uli IOP mban më shumë se një muaj, strukturat e thyer e pushtetit e syrit, duke rezultuar në sy mund të vdesë.


  LED syze dhe pika mrekulli nuk ndihmojnë

  A nuk e besoj lzhespetsialistam duke ofruar një glaukoma kurë Pikla i ngarkuar me energji informative ujë elixirs syrit (IGPE) mikrosferat, syze magnetike dhe LED -. Laser-Vizioni, Super Vizioni dhe t E.

  Për të zvogëluar presionin, mjeku lëshon pika.

  Pavarësisht detyrës në dukje të thjeshtë, trajtim kërkon vëzhgim të vazhdueshëm - nuk mund të ketë efekte anësore apo pika sy vetëm të mësohen për të, ndryshimi pastaj regjimit.

  Nëse pika nuk ndihmojnë, por në të njëjtën kohë mund të përdoret për një pacient për të tre llojet e drogave të ngre çështjen e operacionit - lazer mikrosurgjikale ose si rezultat i të cilave krijon një rrugë të re për rrjedhjen e lëngjeve nga syri apo përmirësimin e vjetër. Por marrëveshja herë dhe nuk e eliminojnë glaukoma, ajo ndihmon për një kohë, dhe trajtimi duhet të vazhdojë vazhdimisht.

  Kur Glaukoma nuk ka kufizime të rrepta në ngarkesës vizuale - ju mund të shikojnë TV, lexuar.

  Ju nuk mund të marrë më shumë se 2 litra lëng në ditë (duke përfshirë fruta dhe supave), peshat ashensor, e drejtuar me kokë poshtë.


  Për të kanë një të mirë ...

  Për të reduktuar rrezikun e sëmundjeve të syrit dhe të ndihmojë për të ruajtur vitaminat vizion dhe produktet në të cilat ato janë:

 • Vitamina A - shumica e frutave dhe perimeve (sidomos karrota) dhe boronica portokalli;
 • Vitamina B1 - oriz, perime, shpezë;
 • Vitamina B2 - qumësht, vezë, brokoli;
 • Vitamina B6 - drithërat, yolks vezë, maja që bën birrë, fasule;
 • Vitamina B12 - mish, djathë, ushqim deti;
 • Vitamina C - u rrit, bell peppers, currants zi, buckthorn deti, agrume;
 • vitaminë PP - bukë, peshk, arra, perime, mish, kërpudha të thata me miell.


 • E rëndësishme!

  Presioni i ngritur intraocular mund të jetë një simptomë e keqfunksionimit hormonal në trup (menopauza, mosfunksionim i tiroides), ose sëmundje të tjera. Në këtë rast, ajo nuk është aq e rrezikshme, por kërkon okulist konstante vëzhgimit.

  Për pacientët me glaukoma presionit të rrezikshme të gjakut të ulët rritur. Me rrit - kjo është më e lehtë për të mbajtur nivelin e ushqimit optik nervore.

  Faktorët e rrezikut për glaukoma, atherosclerosis, largpamësisë, trashëgim.

  Glaukoma ndodh në 4 faza (faza e IV, e fundit kur fushë e vizionit ngushton maksimal).


  Lista Wish

  Rregullat përgjithësisht të qarta presion intraokular.

  Pjesa më e madhe kjo varet se si ju masë. Më të zakonshme në këtë: të vendosur syrin me pesha speciale kalibruar me saktësi masë. Në këtë rast, norma është presioni për 26 mm Hg. c. Megjithatë, studimet e fundit kanë treguar se 70% e njerëzve të shëndoshë brenda IOP e 22 mm Hg. c.

  Gjithashtu IOP matur nga pajisjet airflow - pnevnotonometrami. Ka disa modele të kësaj pajisje, dhe për çdo - presioni i tyre normat. Prandaj, në qoftë se ju keni tension normal të gjakut, më mirë të kontrolloni me mjekun tuaj.

  Procesi i matjes IOP në ndonjë mënyrë të keqe, por pa dhimbje.


  gjëra

  Not dhe tenis bëjë sytë me qëllim.

  Shkencëtarët kanë treguar se ruajtja e aktivitetit fizik është shumë i dobishëm. Sportive më të mira - not, tenis, badminton, i cili trajnuar muskujt e syrit dhe zona qafë, përmirëson qarkullimin e gjakut të trupit. Por në qoftë se ju të luajnë apo duke notuar të paktën gjysmë ore. Dobishme si masazh terapeutik qafë. Gjithashtu ecin në mënyrë të barabartë të dobishme zakonisht, kur ne e konsiderojmë të marzhit të interesit dhe objektet në distancë.

  Përveç vitaminave A, C, D dhe E, këto kalcium gjithashtu të nevojshme. Ajo forcon sclera - shell e jashtme të syrit. Kohët e fundit, shkencëtarët kanë gjetur se kur një miopi sclera mungesën e zink, magnez dhe hekur. Prandaj, një person të prirur për miopi vitamina të dobishme komplekse me minerale.


  Organizoni sytë "errët"

  Për të dhënë sytë një pushim të vogël duke punuar në kompjuter, një okulist amerikan Dr Bates ofron ushtrim të thjeshtë të mjaftueshme.

  Uluni poshtë në tryezë dhe të ligët mbi bërryla tuaj. Shtrëngojnë duart dhe relaksohuni dore tuaj dhe gishtat. Fshij njëri duart e tjera, derisa ata janë të ngrohta. Lean kokën tuaj kundër duart tuaja dhe të mbyllë sytë tuaj me duart e tij. Gishtat e të dy duart kryq mbi ballin e tij. Mundohuni të duarve të ishin plotësisht të relaksuar dhe jo presion në sy. Pëllëmbët duhet të bazohen në qepallat si një kupolë.

  Feel errësirën. Në errësirë, qelizat dritë-ndjeshme në retinë është formuar shumë e rëndësishme për vizion rhodopsin.

  Tani sytë tuaj janë krejtësisht të relaksuar. Perceptimi i errësirës - një relaksim i thellë në sy, gjatë të cilave ata janë gjetur.

  Imagjinoni duke kërkuar në një sipërfaqe të errët (të tilla si liqene apo kupën qiellin e natës), dhe ajo mbush tërë fushën e parë, duke u transferuar përgjatë nervit optik në qendër të trurit.

  Pas një kohë ju do të rishfaqen para syve të disa imazheve, por nuk rezistojnë atë dhe të kthehet gradualisht në jetën e përditshme. Sytë mund të mbetet e mbyllur. Së pari, hiqni dorë nga sytë dhe të ndjehen të ndryshim në shkëlqimin dhe temperatura. Dhe pastaj kur ju jeni gati, të hapur sytë tuaj dhe prymruzhtesya.