Edemë - shenja e parë e nephropathy shtatzënë


 • Sa e rrezikshme nefropati
 • Ndihmë veshkat tuaja
 • Dietë shumë e rëndësishme
 • Diuretics për të ndihmuar
 • Çfarë e bën ilaç bimor
 • Dhe disa receta më e mjekësisë tradicionale

 • Shumë gra në gjysmën e dytë të shtatzënisë shfaqet edemë. Së pari, këmbët e ënjtura (zakonisht ndodh pasdite vonë pas një dite të vështirë), atëherë nëna vëren se unaza të preferuar janë të shtrënguar, dhe rrezikohet mëngjes një ënjtje të vogël në këmbë dhe këmbëve kanë marrë më shumë "kokëfortë" Karakteri është ruajtur pas një nate të pushimit dhe të është "servil" lart. Dhe pëlqen asnjë dhimbje, vetëm disa trishtim në këmbë, dhe nuk ndjehen shumë më mirë se javët dhe muajt e parë të shtatzënisë kur torturuar nga nauze, të vjella, urth dhe odors ndërhyrëse.

  Por kjo është vetëm lehtësia e dukshme.


  Sa e rrezikshme nefropati


  Ënjtje në gjysmën e dytë të shtatzënisë - shenjë e parë e komplikacione të rënda - nephropathy shtatzënë. Më vonë edemë mund të bashkohet me shfaqjen e proteinave në urinë, tension të lartë të gjakut, mund të përkeqësojë rrjedhën e gjakut në placentë, e cila natyrisht ndikon në zhvillimin e fëmijës.

  Nefropati rrit rrezikun e pre-eklampsia dhe eklampsia - një gjendje të rëndë që kërcënojnë jetën e nënës dhe të fëmijës dhe manifestohet me dhimbje koke, humbje të vetëdijes, sekuestrimeve, që ndodhin kundër sfondit të një rritje të konsiderueshme në presionin e gjakut. Dhe nefropati vështirë ndodh, më e lartë e rrezikut.


  Pra, nuk e vidmahuytesya edhe më të vogël të edemë të vogël dhe në dukje.

  Të jetë i sigurt për të ndjekur rekomandimet e mjekut, të marrë drogë përcaktuara prej tij. Dhe në sfond të këtij trajtimi është e mundur (nëse nuk ka contraindications, reaksione alergjike ose tepër i ndjeshëm), për të ruajtur shëndetin e tyre dhe shëndetin e fëmijës, për të reduktuar ënjtje dhe për të përmirësuar shëndetin e tyre duke përdorur përvojën e akumuluar të mjekësisë tradicionale për shekuj me radhë.


  Ndihmë veshkat tuaja

  Kur një grua është e shtruar në spital nefropati. Për ënjtje të vogël grua shtatzënë mund të qëndrojnë në shtëpi, por duhet të respektojnë të butë regjim, mbrojtëse e ditës.

  Kjo do të thotë që një grua duhet të shpenzojnë më shumë kohë në shtrat shtrirë ose janë mbështetur, mos ngre pesha, nuk do të kandidojë në dyqane dhe jo "valle" në jug të sobë.

  U vu re se veshkat horizontale pozicion ndjehen më pak stres, përkatësisht, ato punë më mirë rrit sasinë e urinës, dhe ënjtje janë ulur. Ne duhet të kujtojmë se në fazat e mëvonshme të shtatzënisë mitrës mund të compress enët e gjakut të zgavrën e barkut, veçanërisht kur shtrirë në shpinë të tij, dhe kjo nga ana tjetër mund të çojë në rritjen e ënjtje dhe do të keqësojë gjendjen e përgjithshme. Në këtë situatë, të ndihmojë jastëk të vogël, mbjellë në vithe e duhur (mitër zgjeruar zhvendosur në të majtë), ose shtrirë në anën e majtë.
  Dietë shumë e rëndësishme

  Është e nevojshme për të reduktuar futje fluide në 800 ml në ditë. Nën kufizim bie dhe kripë: grua duhet nedosalyvat enët ajo përgatit për veten tuaj. Armiqtë grua shtatzënë dhe miqtë e edemë - sheqeri është i ëmbël, dhe produktet janë tretjen shpejt, transformohemi në të njëjtën sheqer. Ajo patate, makarona dhe të tjera "vermishelnoho kompania" oriz lëmuar, majë mielli dhe produktet e saj.

  Ushqimi nuk duhet të skuqur, i pjekur në skarë, i mbushur, turshi, i kripur dhe me aromë. Steamed, të ziera, ziej. Masat duhet të jetë mish të mjaftueshme ligët, shpezë, peshk mbahem në të, vezë, djathë, kos dhe produkte të tjera të qumështit, jo kripë dhe nuk ka djathrave të mprehta.  Shumë të dobishme, sepse ato përmbajnë kripëra esenciale dhe minerale dhe kanë efektin e tyre të vogël diuretik, frytet e mëposhtme dhe perime: kungull i njomë, kungull, prej trangujve, marule lakërishtë dhe fara, karrota të freskëta, Angjinarja (Angjinarja), mollë të freskëta dhe fruta manit ( të rekomandojë një ditë për të ngrënë 150-200 g manaferrat), rrush të freskëta, gooseberries, qershi.


  Diuretics për të ndihmuar


  Efekti Own diuretik kanë shumë perime, fruta dhe lëngje kokrra të kuqe. Nga këto opsione, zgjidhni një për veten tuaj, të përsosur, ose më alternativ (p.sh., një ditë apo një pritje javë).


  Ju mund të përzierje disa lëngje (p.sh., karrota, kungull dhe kastravec), por shuma e përgjithshme e lëng nuk duhet të kalojë një të tretën - gjysmë filxhan një herë në ditë, përveç nëse tregohet ndryshe.

 • I përgatitur fllad lëng karrote me tul. Merrni 1/3 - 1/2 filxhan në mëngjes në një stomak bosh.
 • Fresh lëng kungull. Pini 1/2 filxhan 1 herë në ditë.
 • Sap thupër. Pini 1/2 filxhan 2 herë në ditë.
 • Berries Fresh e kulpër me mjaltë ose supë (2 tablespoons pure manaferrat, derdh një gotë me ujë dhe ngrohjes të vluar për 20 minuta në një banjë me ujë, duke shmangur një ulcerë, pastaj ftohtë në temperaturën e dhomës, tendosje).

  Merrni 1/3 filxhan 2 - 3 herë në ditë) me një sasi të vogël të mjaltit (në majë të një lugë të vogël). Por ki kujdes: kulpër, sidomos manaferrat të freskëta ndonjëherë mund të shkaktojë iritim të traktit gastrointestinal.
 • Cranberries Fresh, njëpasnjëshëm me mjaltë ose sheqer. Merrni një lugë 2 - 3 herë në ditë, pas ngrënies.
 • Lëng të freskët ose bllokim nga manaferrat e aronia. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë.
 • Fruta të freskëta ose lëng irhy prej tyre.
 • Supë nga manaferra manaferrat.
 • Supë me shutters gjelbër fasule të zakonshëm (2 lugë Krahët copëtuar derdh 300 ml ujë, të sjellë një çiban dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët për 15 minuta.

  . Pas një dy-orësh filtër infuzion) Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë për 20 - 30 minuta. përpara se të hahet. I dobishëm si një supë e bishtaja.
 • Supa kokrra të kënaqur mbjellje (1 lugë gjelle e fasule derdh 4 gota me ujë dhe 3,5 orë për të kuzhinier rreth ngrohjes ulët, nxitje herë pas here, i ftohtë dhe fshij të gjithë në masë (supë me fasule) nëpërmjet një sitë.) Rezulton "pelte" të marrë 1/3 filxhan 3 herë në ditë.
 • Tea ka një efekt diuretik, nëse pirja e zakonshme krijoj në të shtoni copa të vogla të ftua të freskëta apo të thata pak.
 • Infuzion i kajsi të thata apo kajsi të thata. 200g fruta të thata derdh dy gota me ujë të valë në një termos dhe të lënë për 6 orë.

  Strain, shtrydh manaferrat. Marrë 1/2 filxhan 2 herë në ditë. Ju mund të përdorni në vend të pijshëm.

 • Çfarë e bën ilaç bimor

  Ilaç bimor gjithashtu ofron disa receta - si ekstrakteve nga një barishte të vetëm, dhe tarifat e veçanta për trajtimin e edemë shtatzënë. Nëse ju nuk keni intolerancës individuale, atëherë zgjedhin për veten e tyre një nga recetave të paraqitura ose disa alternativ duke marrë një muaj (vetëm të jetë i sigurt për të bisedoni me mjekun tuaj).

 • Infuzion i kamomil lule. 2 tablespoons grirë filxhan të papërpunuara Brew të valë ujit, ngrohjes për 10 minuta në një banjë me ujë për 20 minuta dhe të shtyjë kapakun, cool, tendosje.

  Merrni 1/3 filxhan 2 - 3 herë në ditë.
 • Një përzierje e manave dhe lë Kastrati. 2 teaspoons e përzierje për të bërë një gotë me ujë të valë dhe të ziej për një tjetër 3 minuta, të lënë kapakun në për 15 minuta, kullimin. Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë.
 • Supë me rrënjë copëtuar çikore. 1 lugë gjelle e përgatitur litër të para zaparyty e ujë dhe vlim të vluar për 10 minuta, cool, tendosje, të marrë 1/3 filxhan 2 - 3 herë në ditë.
 • Merrni pjesë të barabartë të lë dhe frutat, Kastrati, druri luleshtrydhe gjithë bimëve, kokërr farë kënaqur, gjethe delli, lule kamomil, lule Calendula drogës, kënetë bar i tharë lule, u rrit hips kanellë. 1 lugë gjelle copëtuar në një mulli kafeje përzierje filxhan krijoj ujë të vluar në një termos dhe të lënë për një orë, ikjen.

  Marrë 1/3 filxhan tre herë në ditë.
 • Në një letër për përzierje pjesë të barabarta manaferra kaltërosh, Kastrati letër e zakonshme, Pulmonaria officinalis barit, kënetë bari lule të thata, tërshëra farë drithi, fruta dhe fidaneve boronicë të zakonshëm, hips kanellë, lulushtrydhe lë pyll, bar Leonurus pyatilopastnoho, rrush pafarë. Infuzion është përgatitur dhe miratuar në të njëjtën mënyrë si në recetë e mëparshme.

 • Dhe disa receta më e mjekësisë tradicionale

  Në manifestimet e para të terapisë nefropati duhet të përfshijnë droga me qetësues (qetësues), veprimit antispasmodic. Ju mund të zgjidhni një ose më shumë qetësues ekstrakte, të përbëra posaçërisht për gratë shtatzëna (përdorni infusions të ndryshme mund të rrotullohen).

 • Mix 2 pjesëve të lë të blertë në të kaltër e ferrë, bimeve pyatilopastnoho Leonurus, 1 pjesë e manaferrat murriz, gjethet dhe frytet e butë të zakonshëm, lule kullosa kënetë të thata, herbs fireweed ngushtë. 1 lugë gjelle përzierje copëtuar për të bërë një gotë me ujë të vluar, të ngrohjes për 15 minuta në një banjë me ujë, pa vluar, pastaj të lënë për 20 minuta me kapak, thahet. Merrni 1/3 filxhan 3 herë në ditë ose 1/2 filxhan në kohën e gjumit.
 • Në Mix pjesë të barabarta karamele mente bar, bar fireweed ngushtë, bar Leonurus pyatilopastnoho, lule të kuqe tërfili, rosehip dhe rrush të thatë. Infuzion është përgatitur dhe miratuar si.

 • Merrni pjesë të barabartë të frutave anise dhe manaferrat, lule Calendula medicinale, fidaneve dhe fruta blueberries, fruta u rrit dhe u rrit hips, fara kashtë tërshërë, gjethe delli dhe shoots Calluna. 1 lugë gjelle përzierje copëtuar krijoj 1 filxhan të ujit dhe ngrohjes të vluar për 10 minuta në një banjë me ujë, duke shmangur valë, derdh në një termos dhe të lënë për një tjetër 2 orë, ikjen. Merrni 1 / a filxhan 3 herë në ditë.
 • Në pjesë të barabarta për të BlackBerry lë blertë në të kaltër, lë nënën dhe njerka, gjelbërimin, karamele mente bari Leonurus pyatilopastnoho, lule hikërror, rodhe rrënjë, gjethe delli, gjethet e boronicë.

  Infuzion është përgatitur dhe miratuar në të njëjtën mënyrë si në recetë e mëparshme.
 • Informacion nga Anna artikull Ivanchin "Si të merren me ënjtje."


  Diskutoni në komunitet