Ënjtje të trurit apo diçka shtigje malore të rrezikshme


 • Rritja në lartësi, çfarë rreziku
 • Cerebrale edemë - një formë e rëndë e sëmundjes lartësi
 • Parandalimi Rregullat e Artë
 • Ënjtje të trurit: çfarë duhet të bëjmë

 • Rritja në lartësi, çfarë rreziku

  Ndërkohë ngjitje në një lartësi të organeve dhe indeve të trupit njerëzor marrin pak oksigjen sesa në kushte normale. Trupi fillon të mobilizuar mbrojtjen e saj për të mbrojtur veten e tyre nga uria oksigjenit. Quickens impuls, norma e frymëmarrjes përshpejtuar, ata të ndryshojnë përbërjen kimike të gjakut. Kjo i lejon trupit për të disi të përshtaten me ndryshimin e kushteve mjedisore dhe me transferimin e më shumë oksigjen.  Por me rritjen e mbrojtjet lartësi të dobësohet dhe nuk mund të shërohen furnizim të mjaftueshëm të furnizimit me oksigjen indet. Vjen uria oksigjenit të të gjitha organeve dhe sistemeve. Në qelizat e indeve fluide ndërton. Kur lëngu akumulon ne tru, zhvillim shtet, i cili u quajt edemë cerebrale alpine. Ky kusht është kërcënuese për jetën dhe, për fat të keq, ajo është vënë re shpesh në sëmundjes lartësi.

  Në varësi të palestër dhe durim sëmundjes malor të trupit mund të ketë shkallë të ndryshme të ashpërsisë - nga butë të rënda. Nëse ka pasur një ashensor në një lartësi shumë shpejt dhe pa përshtatje të duhur, simptomat e para shfaqen brenda disa orëve.


  Në sëmundje të butë, pacientët ankohen për:

 • pagjumësi, ëndrra të çuditshme, zgjimi i shpeshtë gjatë natës;
 • gulçim ose vështirësi frymëmarrje;
 • apati, të menduarit letargji, harresa dhe shqetësim të lehta të ndërgjegjes;
 • kusht si shtetin e hangover: nauze, të vjella, dhimbje koke, humbje e oreksit.
 • Nëse masa nuk janë marrë dhe ngritja në një lartësi vazhdon, gjendja e pacientit përkeqësohet. Vjen dobësi muskulare, marramendje, konfuzion, hallucinations lindin, shqetësime vizuale. Shortness rritet fryma, atje wheezing në gjoks dhe kollitjes. Së fundi, pacienti humb vetëdijen, aty vjen një gjendje kome, dhe vdekja.
  Cerebrale edemë - një formë e rëndë e sëmundjes lartësi

  Zhvillimi i edemë lartë cerebrale paraprihet zakonisht nga simptomat e sëmundjes akute të malit. Çfarë shqetëson shenjat e hershme janë çrregullime mendore dhe ndryshime të sjelljes, të cilat viktima dhe shokët e tij nuk do të mund të paguajnë vëmendje. Më tej ka forcimi dhimbje koke domethënës arching natyrën, rritje të përzier dhe të vjella, shfaqja e çrregullimeve të ndërgjegjes (viktimë bëhet i ngadaltë, të vë në gjumë, i përgjigjet pyetjeve në monosyllables dhe jo menjëherë shfaqen halucinacione, çorientimin dhe konfuzion) dhe koordinim (dredhur si në ecje dehur), rrallë konfiskimit.

  Më pas, këto çrregullime mund të përkeqësohet deri sa ai humbi vetëdijen dhe të vendeve, ku viktima nuk do të hapen sytë e tij, në përgjigje të stimujve të dhimbshme.

  Edemë Alpine zhvillon brenda pak orësh, veçanërisht në një nënvlerësim të simptomave të hershme.
  Gjasat e edemë të trurit gjithashtu varet nga shkalla e ngjit dhe lartësitë e arritura. Ndërsa ngjitje në një lartësi prej 4000-5000 m incidencës së kësaj forme të sëmundjes është rreth 1%.

  Në shenjë të vogël të ënjtje fillon truri i njeriut duhet të shemb vonesë mund të rezultojë në vdekjen e pacientit, dhe ndoshta të japë oksigjen (në 2-4 litra për minutë).

  Për të reduktuar simptomat dhe për të lehtësuar gjendjen e viktimës duhet të hyjë deksametason ndërmuskulor (ose le atë brenda, në qoftë se gjendja e pacientit e lejon) në një dozë fillestare prej 8 mg (2 kapsula ose 16 tab.), Pastaj çdo 6 orë për të dhënë 4 mg (1 enë të vogël ose Tabela 8.).

  Aktualisht dexamethasone është droga më efektive për trajtimin e lartë lartësi edemë cerebrale. Unë do të doja të paralajmërojnë kundër përdorimit të furosemide (Lasix) në këtë situatë. Ajo nuk do të zvogëlojë edemë cerebrale as hypoxia as në dëmtim traumatik të trurit, dhe prandaj përdorimi i saj në këto situata nuk është i rekomanduar.

  Dhe mos harroni - zhdukja e simptomave ndodh menjëherë pas zbritjes, kështu që pacienti duhet të vendosen nën mbikëqyrjen e personelit mjekësor.
  Parandalimi Rregullat e Artë

  Për të shmangur zhvillimin e sëmundjes akute të malit dhe gjendjen veçanërisht të rënda të tilla si edemë cerebrale, mos harroni parandalimin.

  Një pikë shumë e rëndësishme është duke u përdorur për të lartësisë. Nëse ju do të rritet në lartësi më të madhe, ajo duhet të bëhet gradualisht. Në intervale të rregullta duhet të ndalet dhe të pushoni, duke i dhënë kështu trupit mundësinë për të marrë të përdoret për kushtet e hypoxia. Pjesa tjetër duhet të jetë e gjatë - 2-3 ditë, pastaj ngjitje apo ngjitje në një lartësi vazhdon.

  Një tjetër kusht është që të përmbush çdo udhëtar, në rritje të lartë në male.

  Nëse ju keni shpenzuar disa kohë në një lartësi prej 2000-3000 metra (ski, në këmbë), natën duhet të shkojë poshtë në 500-600 metra më poshtë. Pastaj edemë nuk kërcënojnë ju.

  Hint dobishme: Çdo njeri ambicioz apo udhëtar, duke qenë në male duhet të monitorojnë shëndetin tuaj dhe në shenjat e para të sëmundjes lartësi menjëherë të vijnë poshtë.


  Ënjtje të trurit: çfarë duhet të bëjmë

  Para së gjithash ju nuk duhet të panik në shenjat e para të sëmundjes lartësi. Simptoma të butë (pagjumësi, dhimbje koke) i parrezikshëm nëse koha për të marrë masat e nevojshme. Stop rritje, të ndaluar dhe të pushoni për 2-3 ditë në atë lartësi ku ju la off.

  Nëse ju shkoni poshtë për të pushuar në 300-400 metra nën, gjendja juaj do të përmirësohet shumë më të shpejtë.

  Nëse keni simptoma më të rënda të sëmundjes malor (edema cerebrale), ju keni për të ndaluar të lëvizin dhe të qëndrojnë të ngrohtë. Në rastin e parë duhet të zbresë në 400-500 metra më poshtë.

  Nëse pacienti është pa vetëdije dhe nuk mund ta bëjë, atëherë ajo duhet të shemb mbi barelë. Kurrë mos e lë një njeri, nëse ai është simptoma malore të edemë cerebrale. Sidomos pasi që ju nuk mund të le të shkojnë poshtë vetëm.

  Pacientët u inkurajuan të kufizojë ndjeshëm futje kripë (reduktuar ënjtje), dhe në qoftë se grupi është oksigjen, atëherë japin pacientit mundësi nga koha në kohë për të marrë frymë oksigjen të pastër.

  Mjekët në këto raste është e rekomanduar për të dhënë dhimbje pacientit, sedativë dhe hormonet.

  Nga ilaçeve tradicionale bëjnë efekt mirë ilaçe të tilla bimor si xhenxhefil dhe piper i kuq. Ato stimulojnë proceset e frymëmarrjes dhe metabolizmin, kështu të domosdoshme për hipotermi dhe sëmundjes lartësi.

  Ginger përdoret për administrim oral (20-25 pika tretësirë ​​në 100 ml ujë) dhe jashte per rëndë. Ju mund të krijoj çaj me të thata pluhur rrënjë xhenxhefil (1/2 lugë çaji rrënjë pluhur në 200 ml ujë të valë. Insistojnë 20 minuta).

  Piper i kuq në Lindje është konsideruar si një "krizë bar" dhe është përdorur në rastet kur është e nevojshme për të siguruar ngrohjen dhe efekt stimulues.

  Për efekt të menjëhershëm pluhur 1/2 lugë çaji piper i kuq derdhur në 100 ml ujë dhe pije në një gllënjkë. Kjo aktivizon qarkullimin, zemrën dhe mushkëritë, duke ndihmuar për të kapërcyer fenomenin e hypoxia dhe të reduktuar ënjtje.

  Por mos harroni, kjo nuk është e rekomanduar për të përdorur piper i kuq nëse sëmundje mal i shoqëruar nga hipotermi (hipotermi).

  Informacion nga artikullin "ndihmë të parë për sëmundjes lartësi."

  Diskutoni në komunitet