Edemë pulmonare shpëtimi i papritur


 • Të gjitha shenjat tregojnë për edemë pulmonare
 • Trajtimi dhe përfundimi
 • Përgjigje për ligjet e fizikës

 • Të gjitha shenjat tregojnë për edemë pulmonare

  Kam punuar si një terapist të rregullt në një spital të qytetit, dhe i paharrueshëm detyrë ishte nata ime.

  Unë kam afrua ordynatorskiy dyer për të lexuar historinë mjekësore të pacientëve të rënda para meje kur ajo shpejt u bë një kabinet vetëm para hundës sime. Drejt nga pragu i tendosje në zërin e tij dhe pothuajse duke qarë iu referuar kreut të departamentit të kardiologjisë, ajo blurted jashtë frazën, "Këtu ju shkoni, ai do të vdesë! .. ". Ajo ishte gruaja e një prej pacientëve më të vështira.  Prandaj, në këtë pacient dhe kishte për të i kushtoj vëmendje të parë. Pas shqyrtimit historinë mjekësore të personit, unë shkova në shtëpinë e tij. Përshtypja ishte dëshpëruar ... njeri, mbështetur në dy jastëkë, napivlezhav-napivsydiv në shtrat, këndvështrimi i tij ishte i lodhur, ai ishte i zbehtë dhe karakteristikat e tij të rënduar. Ankesat kryesore të pacientit në kohën e rishikimit, kanë qenë një kollë e vazhdueshme, ndjenja e mungesës së ajrit, palpitations, dobësi të rënda dhe mungesa e urinim për më shumë se 12 orë.

  Në ekzaminim, pacienti është vërejtur cianozë (kaltërosh) buzët, ënjtje e këmbëve deri në gju dhe purplish-kaltërosh njolla në lëkurë e këmbët, ajo duket si një kufomë spote.


  Kjo e fundit tregoi se qarkullimi në periferi është pothuajse mungon. Kjo u evidentua dizuricheskie dhe abuzimin, dhe në veçanti, anuria (mungesa e urinimit).

  Gjysma e drejtë e gjoksit pas aktit të marrë frymë në gjysmën e majtë. Në rajonet më të ulëta të mushkërive auscultated wheezing. Kur dëgjim zemra ndodhur dridhje atrial, me një frekuencë prej kontraktimet 130-120 rrahje në minutë, dhe murmuriste i përafërt systolic. Presioni i gjakut nuk maten - nuk e dëgjon shtyjnë kundër mureve të enëve të gjakut. Mëlçisë ishte zgjeruar dhe u ndalët në harkun bregdetar nga 3 cm.

  Sipas emërimet e mjekut, të gjitha që është e nevojshme për pacientin, dhe u emërua, dhe bërë.

  Por diçka duhej bërë për shkak se pacienti është ngadalë por me siguri "do." Se ai u zhdukën (dhe në atë kohë ajo nuk ishte asgjë, vetëm 47 vjeç).


  Trajtimi dhe përfundimi

  Me urdhër të mi, infermiere futur në pacientit vena infused ngadalë corglycon dhe Lasix në solucion fiziologjik. Corglycon (glycoside kardiak) normalizes funksionin kardiak (tkurrje të muskujve të zemrës bëhet pak më pak, dhe më shumë rytmichnishe), dhe ajo mund të paktën disi të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit, si në përgjithësi dhe në veçanti rrjedhjen renal të gjakut.
  Dhe Lasix (diuretik), në mes të rritjes së presionit në arteriet renale, kontribuoi në uropoiesis.

  Megjithatë, efekti i injektimit nuk ishte ndonjë.

  Nga historia e pacientit zbuloi se në vend të kontraktimit atë me kolegët duke luajtur futboll, përveç të qënit ende i dehur! Dhe, sigurisht, kanë qenë në rënie, e cila në mënyrë të pashmangshme çon në zhvendosjen e rruaza. Pra shpjegojë shkaqet e prapambetjes në frymëmarrje drejtën e gjoksit nga gjysma e majtë të saj - në njërën anë, janë shkelur nerva kurrizore dhe trupi reflexively kursyer zonën e prekur të shpinë.

  Ai gjithashtu bëri mua për të sugjeruar për të pacientit për të hequr blloqe në shpinë të tij me anë të manipulimit manual të arsenalin e mjekësisë, dhe në këtë mënyrë të eliminojë prapambetjen në lëvizjet e frymëmarrjes së një pjesë të gjoksit të një tjetër.

  Dhe i durueshëm dhe gruaja e tij u pajtuan me argumentet e mia. Pacienti vë në divan, e cila mund të bëjë manipulimin dhe unë me kujdes filloi të shtyjë atë përsëri - ai dëgjoi një rruaza klikoni ushtrim. Pasi pacienti ngrit ndenjur, ai menjëherë iu përgjigjur pyetjes time për shëndetin e tij, tha se ai ishte gjithashtu një pak më e lehtë për të marrë frymë, dhe ai pothuajse nuk ka dashur të kollë, e cila ka konfirmuar supozimin tim. Rruazë zhvendosur, me të vërtetë, kanë qenë arsyeja për brinjë lëvizje vonesë e drejtë e gjysmë e gjoksit. Ajo ishte rreth 20 orë në Moskë.

  Dhe një orë e gjysmë në ordynatorsku tjetër infermiere quajtur dhe tha se ky pacient obvazhniv ashpër dhe ai filloi edemë pulmonare.

  Sa më shpejt që unë hapa derën dhe e kaloi pragun e Shtëpisë, i durueshëm, me buzëqeshje të frikshme në fytyrën e tij, dhe tha, duke u kthyer tek unë ", unë jam i ngjirur! .. "Burri Breath ishte me zë të lartë dhe me të vërtetë i rëndë - ajo filloi edemë alveolare pulmonare. Dëgjim, mushkërive peshë lagësht po shpërndahej wheezing srednepuzyrchatye përsipër të gjitha fushat e mushkërive, tingujt e zemrës ishin me zë të lartë dhe të shpeshta, por ritmi ishte e drejtë, pse në atë moment unë nuk e japim rëndësi. Unë i thashë pacientin që ai u qetësua, dhe ne tani të bëjë asgjë. Pra në ordynatorsku, çmendurisht duke menduar për atë që ndihmojnë pacientit. Bashkimi Sovjetik u shemb, dhe objektet fizike të spitaleve ishte i keq - shpesh u mungonte drogë madje themelore.

  Në reflektim ajo mori jo më shumë se 5 minuta, dhe kam vendosur të kthehen pacientit për të vlerësuar sërish situatën. Në rrugën për të shmangur infermiere ndaloi mua dhe, me një dridhje në zërin e tij, tha: "Unë kam njëzet vjet punë, por kjo nuk e ka parë. Pacienti, në mënyrë spontane, u ndal edemë pulmonare ... "

  Unë menjëherë shkova për të pacientit për të siguruar të njëjtat ngjarje. Pacienti ishte e qetë, dhe frymëmarrja e tij ishte e qëndrueshme, jo e zhurmshme dhe pa paralajmërim. Dhe akoma, kam vendosur për të dëgjuar dhe mushkëritë, dhe zemrën e një njeriu të pacientit. Imagjinoni befasinë time - në mushkëri, unë nuk kam dëgjuar ndonjë wheezing, dhe, për më tepër, i durueshëm, në vend se dridhje atrial, dëgjonin me ritëm normal të zemrës!?

  Një tensioni i gjakut ishte 100-60 mm Hg.

  I përdorur për të qëndruar deri në krye të detyrës gjatë natës, sa kohë që nuk i bindur se departamenti është i qetë dhe unë kam askush nuk do të zgjoheni urgjentisht nëpërmjet përkeqësimit të një pacienti. Në lidhje me ngjarjet e ndodhur një ditë më parë, dhe edhe më shumë.

  Kjo është arsyeja pse në 04:00 mesnatë unë shkova në dhomën të pacientit, i cili filloi mbrëmje zhvillohet spontanisht prekratyvshyysya, edemë pulmonare. Si pacienti dhe gruaja e tij e zuri gjumi. Por se kishte njerëz të tjerë - ata buzëqeshi - të dy! Dhe gruaja e pacientit demonstruar menjëherë kavanoz (250 ml), gjysmë të mbushur me urinë, "njeri - urinuar!" Unë një herë dëgjuar pacientin të mushkërive - wheezing nuk ishte, dhe unë mund të sigurtë të shkoni për të fjetur.

  Dhe në mëngjes kur unë e mori detyrën, e njëjta pacienti ecte poshtë sallë për dhomën e ngrënies për mëngjes, megjithëse përkulur mbi një shkop dhe i shoqëruar nga bashkëshortja e tij. Dhe përsëri - ata të dy buzëqeshi.

  Pas pesë vjet pas ngjarjeve papritmas erdhi tek unë se do të ndodhë me mua, vdekja e pacientit ... unë u tronditur nga guximi i tij të dëshpëruar dhe të njëjtën marrëzi. Por unë e mori një shans dhe kështu shpëtoi pacientin. Dhe, përveç kësaj, kjo përvojë përsëri edhe një herë konfirmoi saktësinë e pikëpamjet e mia.


  Përgjigje për ligjet e fizikës

  Pra, çfarë ishte e gjitha? Dhe çfarë ka ndodhur me të pacientit? Çfarë filloi ndal në mënyrë spontane edemë pulmonare?  I shpjegova më lart, ajo që ndodh në mushkëri zhvendosjen e rruaza - mund të jetë shfrim formuar (lëngu) në zgavrën pleural (edemë pulmonare nekardiohennyy, për shkak të lëndimeve). Dhe kjo është për shkak të zhvlerësuara të punës dhe ndër brinjëve muskujt dhe diafragmë veprojnë së bashku si lesh një farkëtar-së. Normalisht, squeezing e gjakut të mushkërive diafragma dhe muskujt ndër brinjëve është pothuajse i njëjtë mase dhe që vijnë. Por në të njëjtën kohë, një parakusht për praninë e ton normal të enëve të gjakut. Dhe në çrregullime të lidhura me shtypjen e nervave kurrizore, dhe këto ndryshime të këtij muskujve (si hulli dhe të qetë), disa të plazmës është extruded përmes mureve kapilar në hapësirë ​​ndërqelizor.

  Që nuk ka compression mjaftueshme në parenchyma normal të mushkërive, i cili nuk lejon lirimin e pjesës lëngshme e gjakut në hapësirën extracellular. Dhe përveç kësaj, ndoshta, nuk është i zhvlerësuar (reduktuar) ton enëve të gjakut. Dhe, sigurisht, jo pa çrregullimeve të zemrës, sepse të ardhurat në mënyrë të barabartë enët e gjakut dhe të shpejtë të mjaftueshme (në një ritëm të mirë dhe contractility e zemrës), kjo e fundit nuk kanë kohë të depërtoj nëpër muret e enëve të gjakut.

  Edemë pulmonare intersticiale - nuk është tjetër vetëm një rrjedh të plazmës së gjakut të parenchyma mushkërive. Kjo fazë e parë e procesit patologjike.

  Edema alveolar është faza e dytë në të cilin pjesa e lëngshme e prishjet gjakut, fjalë, janë direkt në alveole.

  Këtu dhe atje dhe wheezing, dhe të përgjakshme (në fazën terminale të procesit patologjike) shkumë nga goja.


  Kujtojnë problemin e kohës së shkollës mbushje pishinë me ujë që ka një tub të ndryshme diametër - tub me një pjesë të madhe rrjedhave ujore diametër, dhe tub me një diametër më të vogël - derdh. (Nëse uji, për shembull, nëpër vrimë në pjesën e poshtme të anijes do të mbërrijë më shpejt se ajo do të pompë pompë -! Pashmangshme fundosje anije).

  Pse spontanisht u ndal filluar tashmë procesin? Pra, kjo është arsyeja pse! Pasi ka qenë i le në rruaza të zhvendosur, muskujt e përfshira në frymëmarrje, filloi të bjerë pa kufizim, dhe gradualisht filloi të shtrydh lëng të tepërt nga parenchyma mushkërive prapë në rrjet kapilar.

  Plus normalizimin zemrën kontribuar në lëngun e thithjes nga hapësira ndërqelizor në anije. Deri në kohën kur ajo filloi të drejtpërdrejtë, ënjtje në hapësirën ndërqelizor tashmë akumuluar likuide të mjaftueshme dhe derdhur atë në alveole. Megjithatë, disa shuma e saj, me shumicën e mushkërive drejt lumturisë, është dëbuar nga hapësira ndërqelizor, dhe se pjesa më herët lëngun që trupi nuk ka kohë për të përzënë akumuluar dhe e derdhi. Ënjtje ndaluar sapo ka filluar, si në shumë të mushkërive të normalizuar lëngun e zemrës, enët e gjakut dhe muskujt janë të dëbuar të akumuluar më herët në parenchyma mushkërive, dhe në disa rajone të situatës mushkërive ishte ende e njëjtë - vëllimi i gjakut rrjedh ishin më pak sesa të pasur.

  br /

  Një tjetër pikë interesante - limfatike nga gjymtyrë dhe organ më i ulët lëviz lart me shkurtime, të dy enët limfatike dhe ekskursione nëpër brinjë dhe lëvizjet diafragmë - si në zgavrën e kraharorit krijon presion negativ, i cili pidsmoktuye e limfatike skajor trupit tonë .

  Këto procese në mushkëri, të cilat e zhvilluar në person, mund të krahasohet me fundin e buzë të një gotë me ujë të madhe se shumat mbi kapacitetin e lejuar për këtë normë. A duhet të dalë një rënie në xhami nga e cila lëngshme nuk është derdhur për shkak të efektit të tensionit sipërfaqësor dhe ujit menjëherë perellyetsya mbi buzë!

  Nëse ne nuk do të shtojë më shumë ujë, atëherë me ujë, izlivshis, atëherë të ndaluar rrjedhjet, duke rezultuar në një gotë me ujë do të jetë edhe më pak se ajo ishte në fillim!

  Përveç kësaj, funksioni normal të zemrës dhe enëve të gjakut ton e kushtëzoi mbulohen filtrimit rimëkëmbjen e funksionit renal, dhe që kanë kontribuar në formimin e urinës dhe, për këtë arsye, heqjen e saj nga trupi! ..

  Prandaj, ajo nuk është duke vepruar drogë. Prekur ishin ligje krejtësisht fizike.

  Informacion nga Tereshyna Av artikull "Edemë pulmonare".