Në përgjigjur nyjet limfatike


 • Çfarë bën lymphadenitis
 • Lymphadenitis specifik
 • Lymphadenitis mund të paralajmërojnë për rrezikun

 • Nëse Nyjet limfatike janë në gjendje të mirë dhe të përballen plotësisht me funksionet e tyre të rëndësishme, ata nuk sjellin në shqetësimin e tij master. Për fat të keq, kjo nuk është gjithmonë rasti. Në nyjet limfatike dhe sistemin limfatik të gjithë e kanë sëmundjen e tyre - të ashtuquajturat nyjet limfatike primar. Por më shpesh mjekët janë që kanë të bëjnë me nyjet limfatike të mesme - reagimin e tyre ndaj sëmundjes së çdo organ. Shpesh është e vështirë dhe të shkaktojnë sëmundje të rrezikshme.


  Çfarë bën lymphadenitis


  Nëse Nyjet limfatike janë zgjeruar në një zonë të shkaktojë sëmundje shpesh e gjejnë të vështirë.

  Për shembull, nahnoyvsheysya gisht, dhe pas një kohë në sqetull në anën e njëjtë të një personi ndjen dhimbje. Në këtë rast, ajo është e lidhur me lymphadenitis (nga Lat Lympha -. Lagësht, Aden - hekur, itis - inflamacion). Mikrobet nga fokus inflamatore në gishtat kapur në enët limfatike, atëherë një rajonal (limfatike të mbledhura nga kjo zonë) nyjet limfatike. Atje ata u ndaluan.

  Një numër i vogël i mikrobeve, dikur në nyjen limfatike shpejt vdes. Nëse infeksioni është i rëndë, i përflakur nyjen limfatike vetë. Lymphadenitis në këtë rast është një komplikim i sëmundjes inflamatore lokal.


  Kjo sëmundje shpesh ndodh në vlon, xhevairi erizipelë, osteomielit, thrombophlebitis, ulcerat deje, etj

  Inflamacion i nyjeve limfatike tregon se filloi të përhapet infeksionin përtej fokus primar. Nëse procesi përparon, ai përfshiu nyjet limfatike të ardhshëm dhe indet përreth tyre. Sëmundjet e tilla purulent-inflamator, lymphadenitis komplikuar, shpesh i shoqëruar me dhimbje koke, dobësi, rraskapitje, ethe. Në këtë rast, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

  Në pectoris, rëndim akute e grykët kronike, inflamacion dentar në gojë shpesh rritur nyjet limfatike submandibular.

  Këto lymphadenitis shoqërojnë sëmundjen e dukshme akute të shkaktuara nga staphylococci, streptokokeve, etj, janë me trajtimin e sëmundjes themelore. Ndonjëherë nëse nyjet limfatike janë zgjeruar, pacienti është përshkruar UHF (këto procedura kanë veprim antimikrobik dhe përshpejtimin e rezorbimit e edemë).


  Lymphadenitis specifik

  Nëse arsye të dukshme për limfatike fryrë nyjet atje, ne mund të supozojmë lymphadenitis specifike.
  Termi "skrofull" të gjatë jashtë përdorimit, por ende të destinuara nyjet limfatike tuberkulozi (zakonisht i qafës së mitrës). Zakonisht kjo sëmundje vuajtur nga fëmijët. Fëmijët e fshatit që rriten në natyrë, si dhe qyteti i familjeve të pasura, shpesh skrofull sëmurë.

  Përndryshe, rasti ishte në mesin e qytetarëve më të varfër.

  Skrofull referohet lymphadenitis specifik të shkaktuar nga kronike, është më pak e zakonshme dhe më e vështirë për të trajtuar infeksionet - tuberkulozin, etj aktinomikoznoho tipar karakteristik i lymphadenitis me tuberkuloz - një madhësi pak të ndryshme të nyjave limfatike zgjeruar të vendosura në një vend, nganjëherë ngjitur së bashku. Tuberkulozi, përveç kësaj, ka dobësi të rënda dhe djersitje.
  Më të prekur qafës së mitrës, nyjet limfatike submandibular ose axillary.

  Kur paqartësi e bën diagnozën X-rrezet e gjoks, ultrazërit, endoskopisė (bronchoscopy për shembull), me qira pështymë, urinës Koch bacil (bacile TB), të bëjë testin Mantoux.

  Me rëndësi të veçantë në diagnozën e një "banke të testeve" Rezultatet Mantoux e testit të ndryshojë me kalimin e kohës.

  Aktinomikozës - një infeksion fungale shkaktohen nga aktinomictetet. Argumentet e tyre janë të zakonshme në natyrë dhe nganjëherë në mushkëritë e njerëzve që jetojnë në zonat rurale dhe janë të angazhuar në bujqësi.

  Përgjigja e nyjave limfatike të shoqëruar nga një numër i sëmundjeve akute infektive, të tilla si mononucleosis infektive. Kusht për një të gjatë, dredha-dredha. Ajo karakterizohet nga dhimbje të fytit, nyjet limfatike fryrë, ndryshime tipike në provë klinike të gjakut. Diagnozë të saktë duke përdorur teste të veçanta për mononucleosis.

  Nëse është e nevojshme, të marrë klinikën e tyre të zakonshme.

  Nëse SARS rritur nyjet limfatike zverku dhe kishin ndjenjën e rërës në sy, marramendës, fotofobi - këto manifestime është dëshmi rrethanore se SARS është shkaktuar nga infeksioni adenovirus. Kjo është e rëndësishme. Adenovirusi i madh, përmban ADN. Ka dëshmi që viruset të tilla (në krahasim me ato të vogla) janë disa sulfanilamides.

  Rritja në nyjet limfatike dhe iersenioze - infeksioneve të shkaktuara nga mikrobet specifike ierseniyami. Sipas statistikave, një në 25 raste të çrregullimeve të zorrëve - një iersenioz. Së pari është një çrregullim i ngjashëm me SARS më vonë shfaqen simptomat e zorrëve.

  Në shumicën e rasteve, burim i infeksionit ierseniozom - minjtë dhe minj jetojnë në depo. Feces e tyre të përmbajnë baktere që të merrni në fruta dhe perime. Pastaj ata shumohen në fruta, veçanërisht i lagësht, i rrudhosur dhe i kalbur.


  Lymphadenitis mund të paralajmërojnë për rrezikun

  Nëse një person është gjetur nyje limfatike zgjeruar dhe nuk ka shenja të inflamacionit lokal dhe sëmundjet infektive, ne mund të supozojmë praninë e një procesi të kancerit. Në këtë rast, ju duhet të ekzaminohen për praninë e tumorit. Kur nyjet limfatike të mesme përjashtohen si të mundshme primar - sëmundje Hodgkin, leuçemia lymphocytic, etj Kur klamidia ndikon jo vetëm nyjet e limfatike, por shpretkë, mëlçisë.

  Sëmundje është në rritje dhe këto organe dhe nyjet limfatike, ethe, djersitje, kruajtje të lëkurës, ndryshimet në parametrat e gjakut.

  Diagnozë të saktë në këtë rast vendos hematologist - një specialist në sëmundjet e gjakut. Trajtimi i sëmundjeve të tilla në kohën tonë jep rezultate të mira për dekada të tëra, pacientët ruajnë efikasitetin. Është e rëndësishme për të filluar atë.

  Silleni veten, veçanërisht të ngrohtë zonë zgjeruar limfatike nyje pa e ditur arsyet për ndryshim i tij është i pamundur. Në tuberkulozi dhe procesin e kancerit, kjo çon në përhapjen e sëmundjes. Për këtë arsye, është e pamundur në një gunga çuditshme përdorni ilaçe tradicionale, duke përfshirë bimeve, akuzat kanë limfohonnym (kullimit limfatik) veprime.

  Ajo mund gjithashtu të kontribuojnë në përhapjen e mëtejshme të procesit patologjike.

  Informacion nga Tatiana Saharchuk neni "njësive trazira."

  Diskutoni në komunitet