Në unazë - një mjek dhe hipertensionit në anë të të cilit


 • Shumë e njeriut
 • Jo vetëm Nervat
 • Kur shëndoshë alarmi?
 • Çfarë kontribuon në tensionin e lartë të gjakut?
 • Aparat matës tensioni i të cilit më mirë?
 • Më pak paund - më pak rrezik
 • Dëm pirja e duhanit
 • Lëvizja kundër stresit
 • Travoterapiya
 • Fixing gabime

  Shumë e njeriut

  Ne punojmë me pacientët me hipertension për disa vjet dhe ishin të bindur se një problem i madh - një mungesë të njohurive për sëmundjen e tyre. Pak pacientët me hipertension të imagjinohet në atë mënyrë të veçantë të jetës është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje. Hipertensioni është "më njerëzor të të gjitha sëmundjeve të njeriut." Kështu që ai e quajti shkencëtar saj rus FA Andreev në 1947. Prevalenca sot e kësaj sëmundjeje është se ajo vuan çdo banor të tretë ose e pestë të planetit.

  Me çfarë lidhet këtë rritje në rastet e hipertensionit? Para së gjithash, nuk ka dyshim fakti se sëmundja është një sëmundje e civilizimit. Proceset mendore të qenësishme në organizmat me nivele të larta të sistemit nervor. Në pjesën më të madhe të procesit evolutiv ato arrihet vetëm në njerëzit. Kjo "blerjes evolutiv" ka krijuar shumë probleme për njerëzimin.

  Jo vetëm Nervat

  Si një rezultat i konfliktit neuropsikiatrike lind mbi dhe neurozë - një Psikogjenike tipike.

  Ka disa forma të neurozë, krizë nervash (lodhje nervor dhe shterimi); histeri; ngulët-maniakal çrregullim (frika nga hapësira të mbyllura - claustrophobia, etj); neurozë motor (shihet çrregullimeve të ndryshme motorike - tykamy, stuttering, etj); neurozë vegjetativ (distonise vegjetativ).


  Ne më i rëndësishëm në aspektin e duke u bërë hipertension duhet të zgjasë, edhe pse ne nuk mund ta përjashtojmë rolin dhe forma të tjera të neurozë, e konsiderojnë ato në izolim. Distonise vegjetativ duket mosfunksionim më shumë ose më pak të përzgjedhur të organeve të brendshme (kjo zhvlerësimi funksional).

  Shpesh ka një mosfunksionim të sistemeve kardiovaskulare, të frymëmarrjes dhe tretjes. Anomalitë kardiovaskulare janë djersitje, dhimbje në zemër (kjo cardioneurosis), paqëndrueshmëria e presionit të gjakut dhe shkalla e zemrës, nganjëherë ka krizë vaskulare, i shoqëruar oznobopodobnoe tronditje, takikardia (rrit norma e zemrës), presion në rritje.

  Ajo është e njohur mirë se stresi mund të jetë e dobishme - pasi vuan stresin trupi është restauruar plotësisht për të përfshirë kompensimin. Nëse stresi i zgjatur dhe ka pushtet të madh, rritje në ankth (negativ, stresi kronik).

  Kompensimi në këtë rast nuk punon dhe gradualisht kthehet në patologji.
  Kështu, ka një rritje të qëndrueshme në presion, takikardi, etj Ky mekanizëm i hipertensionit është një nga teoritë. Sot ka teori gjenetik sipas të cilit ka disa gjene që kontribuojnë në formimin e tensionit të lartë në kushte të caktuara. Y. shkencëtar rus

  Postnov propozoi konceptin e membranës qelizore defekt, ku membrana e qelizave në themel muret e anijes, është sverhpronitsaemoy për kalcium dhe sodiumit - këto qeliza në përgjigje të ndonjë stimujve nga brenda dhe jashtë përmbushë ngacmim të lartë me vrull.

  Paraqitur më sipër teori shpjeguar origjinën e hipertensionit primar ose esencial (ose, si ajo përdoret për të quajtur, hipertension). Hipertension mund të jetë gjithashtu një simptomë e një sëmundje. Shpesh kjo sëmundje të veshkave - e ashtuquajtura "renal" hipertensionit. Përveç kësaj, zhvillimi i presionit të lartë të gjakut mund të shkaktojë sëmundje endokrine, në fakt patologjinë vaskulare (sëmundje Takayasu, atherosclerosis), etj

  Kur shëndoshë alarmi?

  Çfarë presioni duhet të konsiderohet i lartë? Më parë këtë çështje ka shkaktuar shumë diskutime. Megjithatë, në 1999, WHO dhe Shoqëria Ndërkombëtare për të hipertensionit (ish) në bazë të hulumtimeve të gjera të kryera në mbarë botën, i dha kritere të qarta për hipertension. Niveli optimal i presionit për të gjitha grupmoshat është njohur 120/80 mm Hg ose më pak. Presion normal brenda 130/85 ose më pak.

  Presion 130-139 / 85-89 mm Hg, e cila është parë më parë si normale, i atribuohet rritjes së presionit. Pra, në qoftë se tensioni juaj i gjakut është 140/90 mm Hg, është një sinjal për të hyrë në një mjek në mënyrë që të parandalojnë zhvillimin e sëmundjes.

  Shënim: për momentin nuk ka koncepte të tilla si "punë" apo presion të përhershëm!

  Çfarë kontribuon në tensionin e lartë të gjakut?

  Sigurisht, faktorët e rrezikut. Këto përfshijnë:

 • pirja e duhanit
 • adiposity
 • Kolesteroli i lartë
 • stres
 • mënyrë jetese i ulur

  Këto quhen faktorët e rrezikut ndryshohet, faktorët dmth se ne mund të ndryshojë.

  Aparat matës tensioni i të cilit më mirë?

  Ju duhet të mësojnë se pacientët me hipertension duhet të monitorojë vazhdimisht presionin. Kjo është bërë duke përdorur një aparat matës tensioni. Sot ka shumë modele të vëzhguesve presionin e gjakut - mekanik (sphygmomanometer) dhe elektronike (automatike dhe gjysmë-automatike). Kjo e fundit është shumë e lehtë për t'u përdorur dhe kompakt.

  Ne shpesh dëgjojmë: kush më mirë për të blerë aparat matës tensioni elektronike: automatike ose gjysmë-automatike?

  Unë gjithmonë rekomandoj blejnë aparat matës tensioni gjysmë, sepse ajo ndryshon nga "makinë" që pompohet ajër në pranga me dorë si aparat matës tensioni normal dhe aparat presion përcakton automatikisht. Përveç presionit ajo do të tregojë dhe impuls normë. Kosto aparat matës tensioni Semi më pak "automatike", dhe cilësia e matjes presion nuk jep atyre. Unë do kujdes ju kundër blerjen e monitoron automatike tensioni i gjakut të veshur në dore, kështu që ata japin gabime të mëdha në matje.

  Deri më sot, zhvilluar shumë programe për trajtimin e hipertensionit, duke përfshirë brendshëm - DAH1.

  Është për këto programe dhe trajtimin zbatuar e hipertensionit. Mjeku do të zgjedhin më të përshtatshme për ju. Megjithatë, ne duhet të kujtojmë se theksi duhet të jetë mbi faktorët e rrezikut të listuara më sipër. Kjo është një jo e duhanit, duke luftuar trashje, të parandaluar rritje neuropsikiatrike, duke rritur mënyrën motorike.

  Më pak paund - më pak rrezik

  Pesha humbje prej 1 kg ulur tensionin e gjakut nga 1 mm Hg, dhe rreziku i pash cerebrale dhe infarkt miokardi rënë në 8 (!) Times. Nëse ju humbni peshë, problemi i hipertensionit mund të zgjidhen vetvetiu, por në qoftë se ka një konsolidim i vazhdueshëm i presionit të lartë, pastaj humbje peshe mund të zvogëlojë dozë përdorur presionin e gjakut pilulë.

  Dëm pirja e duhanit

  Pirja e duhanit është një faktor provuar rrezik. Po, duhanpirësit janë shumë më të zakonshme sëmundje të tilla si atherosclerosis dhe hipertensionit. Gjithashtu, në qoftë se pacienti është duhanxhi me hipertension, ajo në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e goditje dhe sulme në zemër. Kureshtar Amerikanët llogaritur se çdo shpenzimet e mjekësisë duhanpirës në ditë për 3 dollarë më të shtrenjtë se sa një jo-duhanxhi, aq të sëmurë më shpesh, më e vështirë dhe më të gjatë, dhe kryen më pak dhe më pak. Në përfundim të kontratës së agjentit të sigurimit duhet të marrë një interes, pini duhan. Nëse është kështu, kushtet e propozuara janë më pak të favorshme për shkak se shumica e kompanive të sigurimit e konsiderojnë duhanin si një faktor kryesor të rrezikut.

  Lëvizja kundër stresit

  Si të jetë me stresin? Ne jetojmë në një kohë plot tension kur ajo është e vështirë për të shmangur situata të vështira. Në këtë rast, të ndihmojë aktivitetin motor. Psikologët familje kanë treguar se ka një të ashtu-quajtur zgjimit sigurisë që ndodh gjatë lëvizjes. Ky eksitim ka pronat e sigurisë shuar kushtet e stresit. Kjo ndihmon vrapim, ski, not dhe sportet e tjera. Së fundi, një shëtitje të gjatë. Është e nevojshme për të zgjatur mode ngarje. Shfaqja e automjeteve private në mënyrë dramatike zvogëlon regjimin motorik, ka një mungesë të ushtrimit, promovon ankth (stresi negativ).

  Në motor ushtron për të luftuar Stërmundimi nervor dhe mendor mund të ndihmojë mjekësi bimor.

  Këtu është recetë: rrënjë ekstrakt sanëz - st.lozhka 1 deri në 2 gota ujë të vluar për 40 minuta, ikjen, të marrë 1/4 filxhan 3-4 herë në ditë. Përmirësimi vjen nga mjekësisë bimore për 2-3 javë. Njëjtin efekt rezistente mund të merret me pranimin e zgjatur dhe të rregullt (6-8 muaj).

  Ka situata ku ju duhet korrigjim farmakologjike e tendosje nervor. Në këtë rast, ju duhet të përmbahet me rreptësi rekomandimeve të mjekut, si çdo medikament i zgjedhur në mënyrë individuale.

  Travoterapiya

  Unë do të rekomandojë disa tarifa mjekësore. Ata janë të propafenon të sigurt dhe të japë një efekt të mirë.

  Me presion në rritje:
  Murriz (lule) - Pjesa 1
  Valerian (root) - Pjesa 1
  Horsetail - Pjesa 1
  Lule të thata (bar) - Pjesa 1
  Motherwort - 5 pjesë.

  Dy lugë mbledhjen derdh 200 ml ujë të vluar dhe të lënë në një termos për 2 orë. Përdorni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë.

  Për të përmirësuar qarkullimin cerebrale:
  Tërfil (bar) - Pjesa 3
  Motherwort (barishte) - 6 pjesë
  Murriz (fruta, lule) - Pjesa 4
  Spiraea (lule, bari) - Pjesa 3
  Valerian (root) - 2 pjesë
  Fusha Horsetail (barishte) - Pjesa 1.

  Dy lugë mbledhjen derdh 200 ml ujë të vluar në një termos për 2 orë.

  Pini filxhan tretë të 3 herë në ditë.

  Në atherosclerosis:
  Kyslytsia (letër) - Pjesa 3
  Kalina (fruta) - Pjesa 3
  Boronicë (letër) - 5 pjesë
  Raspberry (fletë) - 5 pjesë
  Murriz (fruta) - Pjesa 4

  Dy lugë mbledhjen derdh 200 ml ujë të vluar dhe të lënë në një termos për 2 orë. Merrni në tretave filxhan 3 herë në ditë.

  Këto akuza janë të sigurt për t'u përdorur, por ata nuk në asnjë mënyrë të zëvendësojë trajtim mjekësor! Ju duhet të informoni mjekun tuaj për takimin ju jeni duke marrë, sepse prejardhja e tyre mund të kërkojnë reduktim dozë e drogave që të ulëta dhe kontrollin e presionit të gjakut.

  Fixing gabime

  Cilat janë gabimet mundshme që lejojnë pacientët në trajtimin e hipertensionit?
  1) marrja e drogës episodik antihipertonivnyh, jo i përhershëm. Sot dëshmuar se trajtimi i hipertensionit të zgjasë tërë jetën. Asnjë futje kurs i drogës - e vetmja mënyrë për të minimizuar rrezikun e aksidenteve vaskulare.
  2) Zgjedhja e drogës antihipertensive nuk është me rekomandim të mjekut dhe këshillat e miqve dhe të njohurve. Përzgjedhja e drogës në mënyrë rigoroze individuale dhe që ndihmon shoku juaj i mirë, mund të jetë i paefektshëm për ju.
  3) Dështimi i trajtimit, nëse nuk ka efekt të shpejtë. Efekti antihipertonivnoho Efikasiteti i drogës është vlerësuar në një mesatare prej 7-10 ditësh të rregullt pranimit të saj.


  4) pune heqja e medikamentit. Këtu në pacientët stereotipi ekziston: nëse presioni është në shifrat normale, pse atëherë pini mjekësi? Fakti që droga moderne jo vetëm presionin e ulët të gjakut, por edhe të kontribuojnë në mbështetjen e saj për nivelin normale për një kohë të gjatë. Nëse gjatë trajtimit ju do të jetë në numrat presion normale, kjo do të thotë se cilësia e trajtimit të zgjedhur dhe nuk duhet të ndërpritet.

  Mjeku juaj do të ju tregoj numrin e presionit të synuar, të cilat ju duhet të kërkoni. Përveç kësaj, nuk janë droga që shkaku i papritur ndërprerje tërhiqem efekt - një rritje të mprehtë në presion deri në kriza. Prandaj, ajo duhet të blihen paraprakisht, pa pritur deri sa të kursit do të zgjasë tabletë.

  Kështu, trajtimi i duhur i hipertensionit mund të minimizuar shfaqjen e komplikimeve të rënda - goditje dhe sulme në zemër. Kjo do të ndihmojë mjeku është gjithmonë aleat tuaj dhe mbështetës. Megjithatë, efekti i trajtimit masë të madhe do të varet nga ju, kjo është një luftë me faktorët e rrezikut dhe zbatimin e saktë të të gjitha rekomandimeve të dhëna nga mjeku juaj.

  Kështu, në ring duke luftuar dy - mjek dhe sëmundje. Në anën e të cilit ju të qëndrojë - dhe ai fiton!

  Informacion nga Boris artikull Blagodyr "Luftimi i hipertensionit."