Mononukleoza parë, gjatë dhe pas sëmundjes


 • Në rrezik - fëmijët dhe adoleshentët
 • Mononukleoza - mjeshtër i maskuar
 • Sëmundja prapa - vidnovlyuyemosya
 • Dietë terapeutik për mëlçinë
 • Për të mononucleosis nuk ka lënë një gjurmë

 • "Die Another Day, por nuk japin një puthje pa dashuri." Këshilli i tillë Nikolai Chernyshevsky punë libër mësimi "Çfarë?" I ri modern ndoshta të duket qesharake.

  Por fakti mbetet se një sëmundje virale - mononukleoza, e cila flash çdo vit është vërejtur në mesin e fëmijëve dhe adoleshentëve të gjitha qytetet e mëdha të Rusisë, ajo transmetohet shpesh nëpërmjet puthjes.


  Në rrezik - fëmijët dhe adoleshentët

  Për shkak se infeksioni është ajrore, me kontakt, ju mund të kapur virusin gjatë kontaktit të ngushtë në valle, në një luftë për pushim shkollor, të shtypur në transport.

  Në një nga shkollat ​​e epidemisë mononukleoza Moskës shpërtheu nëpërmjet telefonit, i cili bëri thirrje për një fëmijë të sëmurë, dhe ajo është përdorur një shumë - të dy fëmijët dhe të rriturit. Sëmundjeve kontribuon në mbipopullimin, ajo është kaluar nëpër enët larë dobët, nga trajton, faucets, e cila ishte marrë nga pacienti.

  Agjent shkaktar i mononucleosis - virus Barr nga familja e herpes - Epstein. E ashtuquajtura virus latent, dhe shumica prej nesh - zgarë e tij. Megjithatë, sëmundja zakonisht zhvillohet në fëmijët e parashkollor dhe moshën shkollore. Të rriturit që vuajnë mononucleosis shumë të rrallë.

  Për arsye të panjohura shkencës në Afrikë virus zbuluar pa ndryshim tek fëmijët që vuajnë nga tumor nasofaringeal dhe Limfoma Burkitt-së - një lloj kanceri që prek kryesisht nyjet limfatike submandibular.


  Në Evropë dhe SHBA, kësaj forme të kancerit pothuajse kurrë.

  Mononukleoza infektive dhe në drejtim të rrymës, dhe rezultatet në krahasim me tumor ose Limfoma është paraqitur së bashku me një luan kotele. Por është ende një sëmundje mjaft e rëndë që kërkon trajtim të veçantë dhe vëmendje të veçantë për pacientin edhe pas periudhës akute.

  Mononukleoza zhvillon më shpesh në fëmijët debilitated të cilët iu nënshtruan stresit, stresi rëndë mendore dhe fizike. Një jetë nën presion të ashpër janë të gjithë fëmijët tanë. Edhe në familjet më të begatë nuk janë të imunizuar ndaj streset dhe ngarkesat. Enhanced bllokuar në trupin e viruseve mund të kontribuojë në grindur apo divorc të prindërve, mungesa e mirëkuptimit mik më të mirë, mik, madje edhe vetëm e pamundur për të fjetur gjatë javës hipotermi.
  Mononukleoza - mjeshtër i maskuar

  Sëmundja fillon temperaturë të lartë: ajo rrëshqet ilaçe tradicionale dhe mbahen për 2-3 javë. Kjo rrit në mënyrë dramatike nyjet limfatike - shpesh qafën zhvillon pectoris fortë.

  Ndonjëherë fyt shtohet në mënyrë që fëmija kishte të fle ulur për të mos më merret fryma. Për fat të keq, pediatër janë jo gjithmonë menjëherë të vënë diagnozën e saktë, besoni apo pectoris rënda (nëse nuk fyt tepër i fryrë) vetëm SARS.

  Diagnoza përfundimtare dhe i saktë ishte e mundur vetëm me një test të gjakut. Sëmundja është llogaritur lehtësisht nga spektrin e antitrupave specifike.

  Nëse ju dëshironi që të jetë absolutisht i sigurt i diagnozës duhet të dhurojnë gjak për antitrupa të Epstein - Barr virus (IgM dhe IgG). Nëse fëmija ka një të çuditshme, shkon të gjata të SARS-it brenda dhjetë ditësh nëse ai zgjeruar nyjet limfatike, vazhdimisht e mban temperatura insistojnë në këtë studim. Një tjetër simptomë e mononukleoza - zgjeruar shpretkë dhe mëlçisë.

  Periudha akute e sëmundjes zgjat rreth tre javë, gjatë së cilës ju duhet të ndiqni karantinë të rreptë, fëmijë të sëmurë në çdo rast nuk duhet të takohet me miqtë dhe të dashurit nuk duhet ta puthur dhe të gëzojnë enët e tij. Gota, lugë, pllaka ndarë sfungjer larë, pije me ujë të valë, dhe rrobat, sendet personale më mirë të ziej për 5-10 minuta.  Ajo përdoret për të se kur mononukleoza infektive në spital spital është e nevojshme.
  Tani, në qoftë se prindërit mund të sigurojnë kujdesin e fëmijëve, trajtimi në shtëpi është e lejuar. Por mbani mend: Testi i gjakut duhet të bëhet çdo tre ditë. Kështu ndonjë sëmundje virale e vështirë për të trajtuar me mjekësinë konvencionale, dhe Epstein - Barr virus - nuk është përjashtim. Kur mononukleoza mbështetet në mobilizimin e forcave të brendshme të pacientit. Prandaj ajo është e përshkruar interferon adjuvantë ndryshme. Për fat të mirë, tani në dispozicion për mjekët janë droga shumë efektive antivirale. Në disa raste, mjeku mund të përshkruajnë antibiotikët, antipyretics.

  Ata janë drejtuar jo aq shumë kundër virusit, si kundër komplikimet e lidhura.


  Sëmundja prapa - vidnovlyuyemosya

  Ndërsa mbajtur temperaturë të lartë, fëmijët zakonisht hanë mjaft ngurrues - kryesisht pini shumë lëngje (mundësisht në qoftë se ajo do të jetë e lëngje natyrale pa preservatives, çaj ëmbël me limon, pije frutash kosi dhe pije frutash). Por pastaj, kur temperatura është normale, fëmija luajtur korbin. Është e rëndësishme të vetëm vënë atë në kuadrin e nevojshëm për të paktën gjashtë muaj do të duhet të ndjekin një dietë që nuk ka mbingarkesë të mëlçisë, ku dhe kështu shkoi për sëmundje.

  Këto gjashtë muaj pas sëmundjes në përgjithësi duhet të jetë shumë i butë, fëmijë, pësoi mononukleoza mund të shpejt të merrni të lodhur, të ndiheni të dobët dhe të thyera.

  Ai ka nevojë për më shumë kohë për të fjetur - mirë, nëse është e mundur për të fjetur gjatë ditës. Është e rëndësishme të mos mbingarkoj shkollore dhe shtëpiake punët e.

  Dhe më shumë. Ky fëmijë dhe adoleshent duhet të respektojë mjeku. Para së gjithash ai ka nevojë për konsultime të rregullta të Hepatology, dhe mundësinë e imunologjik të veçantë të rregullt dhe studime biokimike. Është e rëndësishme të paktën një herë në dhjetë ditë për ta bërë atë një test të veçantë të gjakut.


  Dietë terapeutik për mëlçinë

  Atë që urdhëroi mjeku. Epstein - Barr virus gjatë mononucleosis akute me gjak hyn mëlçinë. Ajo plotësisht veten nga ky sulm masiv vetëm gjashtë muaj.

  Prandaj, është e nevojshme të ndiqni një dietë, kohëzgjatja e të cilave do të rekomandojë një mjek. Dieta duhet të jetë e plotë të kalorive dhe përmbajtjen e proteinave, yndyrave, karbohidrateve, vitamina. Hani rekomanduar 4-6 herë në ditë në doza të vogla.

  Produktet e preferuara e qumështit, supave perime, patate pure, peshk ligët, mish ligët - mish lope, gjeldeti, lepur, i krisur pakripur, fruta e ëmbël, manaferrat kosi, lakër, karrota, panxhar, kungull, kungull i njomë. Gjithashtu rekomandohet drithëra të ndryshme dhe makarona, bukë, kryesisht grurë, miell, pjekje ditë më parë, biskota dhe produkte të tjera nga testi nezdobnoho.  Gjalpë Limited (30-40 g në ditë), disa yndyrë është futur në formën e vajit vegjetal (luledielli, misër, ulliri), salcë kosi - për enët plotësojë, vezë e verdhë veze - jo më shumë se 1-2 herë në javë (proteinë mund të jetë më shumë) Cheese - një sasi e vogël, varieteteve të butë, suxhuk viçi, mjeku sallam, dietë.

  Ndalohet gjitha llojet e skuqur, tymosur, produktet e turshi; ruan, turshi; derri, mish qengji, pata, rosa; condiments pikante - mustardë, rrikë, piper, uthull; rrepkë, rrepkë, qepë, hudhër, kërpudha, kalë dori; ëmbëltore - ëmbëlsira; çokollatë, kakao, kafe organike, akullore; bizele, fasule, fasule; mish dhe supë pule.
  Për të mononucleosis nuk ka lënë një gjurmë

  Për të parandaluar komplikimet e mundshme me vonesë e mononucleosis duhet ndjekur për gjashtë muajt e ardhshëm rekomandime:

 • butësisht ardhur në ekzaminim klinik në klinikë;
 • për të shmangur overheating dhe overcooling ndaluar tan, nuk rekomandohet për të udhëtuar në vendpushimet jugore;
 • Aktiviteti fizik është i ndaluar në programin e përgjithshëm mësimor, të marrin pjesë në klubet sportive, konkurse, hiking, por seancat tuaja fizike terapi;
 • Fëmijët lëshuar nga vaksinimet preventive.
 • Do të përfitojnë shëtitje të qetë nge në ajër të pastër.

  Shumë e mirë për një ndërsa pas sëmundjes për të jetuar në një vilë në fshat. Dhe, sigurisht, ngazëllim, Gëzimi i jetës veçanërisht të nevojshme - si viruse nuk bëj rrëmujë me optimizëm. Për fat të mirë, mononukleoza sëmurë vetëm një herë në jetën tuaj, atëherë është imunitet gjatë gjithë jetës.

  Informacion nga nenet Galina Sevostyanova "puthjet epidemike".

  Diskutoni në komunitet