Mëllenjë si të shpëtoj prej tij


 • Çfarë është mëllenjë
 • Shkaqet e mëllenjë
 • Cilat janë simptomat e mëllenjë
 • Trajtimi i mëllenjë
 • Metodat e parandalimit mëllenjë
 • Çfarë është mëllenjë

  Emri shkencor i maja -
  candidiasis. Ky titull është një sëmundje që mori shpesh
  Vetëm agjent i tij të ketë një kërpudhat maja albikans kandida (i cili
  në latinisht do të thotë Candida bardhë). Simptomet kryesore
  candidiasis, kruajtje vaginal, acarim, siklet, "djathë" shkarkesë nga organet gjenitale.

  Më të shëndetshëm
  gratë janë bartës të albikans Candida. Në mënyrë tipike, kjo maja
  Kërpudhat mund të jenë në pjesë të ndryshme të trupit gruas në lëkurë,

  zorrët, vagina.

  Megjithatë, ajo zakonisht nuk krijon ndonjë
  Problemet sepse ajo kufizuar numrin dhe zhvillimin e të gjithë
  një numër faktorësh. Për shembull, ajo është gjetur se shumë prej baktereve të dobishme
  njerëzit që banojnë gojën e tij, traktit digjestiv dhe
  vagina, së bashku me rritjen e kërpudhave kufizojnë njëri-tjetrin, duke mbështetur
  kështu një ekuilibër. Përveç kësaj, rritja e kërpudhat në vaginë
  kufizuar nga prania e një mjedis acid. Një tjetër faktor i rëndësishëm,
  që kontrollon numrin e Candida në trupin tonë, natyrisht,
  është një sistem imunitar.

  Megjithatë, nën kushte të caktuara
  balanca natyrore është e shqetësuar dhe fillon rritjen e pakontrolluar dhe


  shpërndarja e maja në mukozën vaginale. Në
  rezultat është dëmtimi membranën mukoze, dhe nje grua
  ka simptoma tipike të infeksioneve maja - kruarje, acarim, siklet,
  ënjtje të dhimbshme dhe skuqje në vulvë,
  bollshme "djathë" e bardhë lengjet vaginale, etj

  Vaginal candidiasis - një sëmundje shumë e zakonshme.
  Shumica e grave të paktën një herë në jetën e tyre vuajnë nga ta. Disa të sëmurë
  vetëm një herë, të tjerët shpesh zhvillon ri-infeksionit.
  Shumica e grave thonë se është më i dhimbshëm i parë
  sëmundje, si në këtë rast, ata nuk e kuptojnë menjëherë shkaqet dhe

  natyra e problemit të tij. Ndonjëherë infeksion prek fusha të tjera:
  gojë, lëkurë folds nën gjirit, ijë dhe madje butonin bark.


  Shkaqet e mëllenjë

  Në çdo rast, është e vështirë për të përcaktuar se çfarë ishte
  Shkaku i mëllenjë. Megjithatë, sot ne mund të identifikojë një numër të
  Faktorët që shpesh çojnë në zhvillimin e candidiasis.

  1.
  Imunitet të dobësuar. Sëmundje serioze ose përdorimi i drogave,
  e shtypin sistemin imunitar, udhëheqës të ulur imunitetin dhe Th loveka
  e candidiasis.

  2. Përdorimi i antibiotikëve. I fuqishëm
  Antibiotikët gjerë, spektri i vrasin bakteret e dëmshme, si dhe

  dhe i dobishëm. Si rezultat i trajtimit antibiotike të infeksioneve bakteriale
  njeri ekuilibër shqetësuar zakonisht ndërmjet baktereve dhe kërpudhave,
  që çon në zhvillimin e candidiasis.

  3. Aplikimi
  pilula e kontrollit të lindjes. Hormonet natyrore janë të përfshirë në njeri
  kontrollin e numrit të kërpudhave. Përdorimi i pilulave kontraceptive,
  përmban hormonet mund të ndikojnë në nivelet normale të hormoneve në
  Trupi dhe përcaktojnë zhvillimin e mëllenjë. Për këtë arsye, shumë
  grua të sëmurë menjëherë para ose gjatë menstruacioneve
  shtatzënia kur ndryshon statusin hormonal.

  4.
  Diabetes. Me diabet, rritja e sheqerit në gjak dhe urinë.

  Kjo
  çon në një rritje të lëngjeve vaginale sheqerit (sekret)
  reduktuar aciditetit që promovon Candida.

  5.
  Rroba shumë të ngushta. Kur veshur rroba të ngushta në folds e lëkurës rritet
  Temperatura dhe lagështia që promovon myk.

  6.
  Infeksion i zorrëve. Albikans Candida shpesh gjenden në zorrët.
  Prandaj, mosrespektimi higjienën pas jashtëqitjes me kërpudhat
  zorrë mund të merrni me lehtësi në sëmundje të vaginës dhe të shkaktojë.

  7.
  Infeksioni gjatë raportit seksual. Mëllenjë - kjo nuk është një sëmundje seksualisht të transmetueshme.
  Megjithatë marrëdhënie dëmtuar Mukoza vaginale dhe
  rritje të rrezikut të sëmundjes.

  Në burra mëllenjë mund të ketë asnjë
  simptomat. Pra, nëse ju shërohet me sukses i mëllenjë, por shpejt
  i sëmurë përsëri, partneri juaj duhet gjithashtu të shërohet. %
  0A

  Cilat janë simptomat e mëllenjë

  Simptomet kryesore të mëllenjë janë:

 • Kruhet në dhe përreth vaginës - është më e zakonshme dhe të pakëndshme
  shprehje maja që mund të jetë aq i fortë se
  duke shkaktuar irritim nervore.
 • Morbiditeti. Nëse Mukoza i butë vaginal bëhet i përflakur, ju mund të ndjeni dhimbje.
 • Lengjet vaginale. Në mënyrë tipike, një grua e shëndetshme është gjithmonë
  përzgjedhje e vogël. Por ata janë sigurisht të bollshme mëllenjë

  i bardhë, i ngjan djathë, por ka erë.
 • Djegia gjatë urinimit. Djegia ndodh për shkak të merrni urinën për zonat e përflakur e vulvë.
 • Dhimbje gjatë raportit seksual. Nëse tenderi mbulon vaginë përflakur, akti seksual bëhet e dhimbshme.


 • Trajtimi i mëllenjë


  Që infeksion maja shkaktuar nga një kërpudhat Candida, për trajtimin e tij
  antifungals përdorura. Tradicionalisht ata janë përdorur në formën e
  krema vaginale dhe suppositories. Megjithatë, përdorimi i fundit
  shkakton shumë shqetësim, pasi që këto fonde janë përdorur vetëm
  në nivel lokal në mbrëmje para gjumit.

  Përveç kësaj, ky trajtim është i nevojshëm

  periudhë mjaft të gjatë kohore për të lehtësuar manifestime
  sëmundje. Kështu që tani për trajtimin e mëllenjë është përdorur më shpesh
  mjetet oral në formën e kapsulave, që përdoren brenda. Ata janë
  zakonisht merret vetëm një herë, dhe pas disa ditësh
  simptomat zhduken.

  Megjithatë, mos harroni se në fund të fundit trajtim efektiv dhe të duhur mund të emërojë një ekspert - mjekun tuaj!

  Metodat e parandalimit mëllenjë

 • Përdorni të brendshme pambuku, do të përpiqen për të veshin goxha
  veshje të lirshme që ajo ofron ventilim dhe frymarrjen tuaj
  trupi;
 • Shmangni salcë përdorimit të tepruar

  tamponin, jastek, aditivëve dush dhe deodorants vaginale. E tyre
  substanca aromatike mund të prishin membranën delikate mucous
  dhe për të promovuar infeksion vaginal;
 • Mos përdorni tampona dhe pads më shumë se një periudhë e përshkruar;
 • Pas kullim, duke respektuar higjienës fshin në përdorim
  larg nga vagina deri anusit. Kjo do të ju mbrojnë nga
  infeksion kërpudhat e zorrëve;
 • Marrëdhënie, përdorni një prezervativ. Përdorimi i saj jo vetëm që ju mbrojnë nga AIDS, por nga infeksion fungale.
 • Më i lartë