Gojë mëllenjë në fëmijët


 • Gojë mëllenjë në fëmijët
 • Mëllenjë Parandalimi
 • Gojë mëllenjë në fëmijët
  Cipë mëllenjë mukoza e gojës (kandidomikoznyy stomatit) shpesh
  e zakonshme në të sapolindur dhe foshnjave. Në këtë moshë,
  infeksion maja mund të çojë në dështimin e fëmijës nga gjiri dhe serioz
  kequshqyerja, sepse trajtimi i mëllenjë në fëmijët e kësaj moshe
  duhet të i kushtoj vëmendje.

  Goja e foshnjës është shumë delikat dhe të pambrojtur.
  Rekomandohet që pamja e mëllenjë, goja e lagësht 2%
  zgjidhje të sode buke (1 filxhan ujë të zier në dhomë
  Temperatura 1 lugë çaji sode pjekje). Shtypni gishtit tuaj në
  Fëmija mjekër, kështu që ai hapi gojën dhe të gjithë gojë

  përpunojë shtupë zhytur në një zgjidhje të sode. Përsëriteni këtë
  Procedura çdo 2-3 orë. Ndonjëherë, zonat e mëllenjë
  trajtuar me pluhur Nystatin dhe zgjidhjen e boraks në glicerinë.

  Për të trajtuar mëllenjë duke përdorur preparate të ndryshme të lokale
  veprim. Në thelb, për trajtimin e mëllenjë dhe arritjen e mirë
  Rezultatet e terapeutike, droga të përshkruara që përmbajnë
  perberesit anti-fungale. Një nga më të zakonshme
  droga efektivitetit të cilëve është provuar nga klinik
  Hulumtimi është "Candide" (bazuar në clotrimazole). Metoda e prodhimit
  droga të ndryshme (zgjidhje, krem).


  Mëllenjë Parandalimi

  Në parandalimin e mëllenjë,


  shishe baby dhe thithat duhet trajtuar me kujdes (mundësisht
  vlim). Biberona sterile duhet të jetë pesë ose gjashtë copa, si
  ata duhet të ndryshojë disa herë në ditë. Mbani në biberona nevoja
  sterile, enë të mbyllura (jar). Shpesh mëllenjë në të fëmijës,
  si rezultat i dështimit të prindërve të rregullave elementare të higjienës (para
  Feeding nuk fshij dalë). Por zakonisht arsyeja kryesore
  candidiasis në fëmijë - një sistem i dobësuar imunitar dhe mosfunksionim
  traktit gastrointestinal.

  Simptomë kryesor i mëllenjë foshnjore - një zonave të bardha në mukozën orale (Sipërfaqja e brendshme e cheeks dhe
  mishrat), skuqje dhe inflamacion të mishrat, nganjëherë gjakderdhje.

  Nëse
  dështojnë për të zbuluar candida dhe të fillojnë trajtimin - infeksioni mund të
  hit i syve. Kjo, nga ana tjetër, promovon
  konjuktivit.

  Vajzat edhe mosha hrudnychkovoho mund të zhvillohet vulvitis.
  Për më tepër, ajo mund të shkaktojë ndonjë gjë, madje edhe në banjo, ku
  lahet fëmijën dhe atë me tërë përdorimet familjare. Vulvitis i rrezikshëm
  se vajzat që kanë në këtë moshë është shumë delikate mucous,
  mund të jetë në vaginë fusion ose labia. Për të zgjidhur këtë problem
  Ju mund vetëm kirurgjike. Prandaj duhet të jetë rregullisht
  kontrolloni seksin e fëmijës, apo nuk ka skuqje,

  Zgjedhje. Përveç kësaj, kundër mëllenjë shpesh mund të zhvillohet
  tjera, infeksione shumë më serioze dhe të rrezikshme.

  Informacion nga artikullin "Trajtimin e mëllenjë tek fëmijët."