Mieloma e shumëfishtë


 • Simptomet e mielomës së shumëfishtë
 • Diagnoza e mielomës
 • Metodat e trajtimit myeloma


  Mieloma e shumëfishtë (MM) - një sëmundje tumor i palcës kockore, që është substrate të qelizave të plazmës malinje (qelizat mieloma).

  Palca e eshtrave është organ gjendet në eshtra e sheshtë të tilla si brinjë, rruaza, kafkë, kockat e legenit. Një nga funksionet kryesore të palcës kockore - Prodhimi i qelizave të gjakut. Palca e eshtrave prodhon qeliza të ndryshme të gjakut: qelizat e kuqe të gjakut që bartin oksigjen të qelizave, qelizat e bardha të gjakut, duke formuar sistemin imunitar, trombocitet, duke siguruar koagulimit të gjakut dhe të ndaluar gjakderdhje.

  Sistemi imunitar përbëhet nga qeliza të ndryshme, detyra kryesore e sistemit imunitar - infeksionet luftën.

  Limfocitet - një prej qelizave që përbëjnë kompleksin e sistemit imunitar. Limfocitet janë të ndarë në dy klasa - qelizat T dhe qelizat B. Qelizat plazma - një limfocitet B të pjekur. Qelizat plazma normale të fshehtë dhe nxjerr imunoglobulinat e ndryshme të mbajnë imunitetin humoral dhe të mbrojtur trupin nga infeksionet.

  Qelizat e shëndetshme të gjakut shumohen rregulluara dhe të kontrolluara, në varësi të proceseve të caktuara në trup.

  Në të shumëfishtë qelizë mieloma plazma bëhet i parregullt, malinje, edukate pakontrolluar, duke rezultuar në progresion tumor në palcën e eshtrave në mënyrë dramatike rrit numrin e qelizave të plazmës malinje të një specie.


  Ata mbushin palcën e eshtrave dhe të ndërhyjë me prodhimin e qelizave normale të gjakut të të tre llojeve. Normalisht, këto qeliza sintetizojnë një lloj i prodhimit të parregullt imunoglobulinë e Ig normale është zvogëluar, duke shkaktuar zhvillimin e imunitetit dhe një incidencë të lartë të komplikimeve infektive. Proteina patologjike prodhimin e mielomës celular ndikon veshkat.

  Mieloma është zakonisht të referuara si "shumëfishtë" t. K., Zakonisht lezione kockave janë tumore të shumta, të cilat mund të çojë në thyerje. Gjegjësisht, në kockat e shpinë, legen, gjoks, shpatulla dhe hip brez dhe - kafkës nuk është karakteristikë e duarve të kockave dhe këmbët, në parakrahë dhe këmbët.

  Herë qelizat plazma ndryshuara gjenden vetëm në një, një pjesë të veçantë të trupit (zakonisht në një prej kockave). Kjo sëmundje quhet një plasmacytoma vetmuar. Qasja terapeutik në këto raste është e ndryshme. Pacientët caktuar si terapi rrezatimi dhe, nëse është e mundur, operacioni pasohet me kontrollin e rregullt të testeve të gjakut në mënyrë për të zbuluar se cila zhvillimin e mëtejshëm të myeloma.

  Prevalenca e mielomës së shumëfishtë - 7,5 raste në 100 000 njerëz, rritjet e incidencës me moshën. Në mënyrë tipike, njerëz të sëmurë mbi 50 vjet.

  Shkaku i saktë i sëmundjes është i panjohur.


  Simptomet e mielomës së shumëfishtë

  Shumica sëmundje fillon me dhimbje në shpinë, brinjë, legen eshtra të. Në disa pacientë, simptomë e parë që shkakton fillojë ekzaminimin është rritur në mënyrë dramatike ESR. Shpesh pacientët ankohen për dobësi, lodhje, një test i gjakut zbuluar rënie në hemoglobinës (anemi) ose një rritje në kreatininës (dështim i veshkave). Në pacientët me ndryshime të rënda të kockave mund të shfaqen simptomat që lidhen me rritje të nivelit të kalciumit në gjak, humbje e oreksit, vjellje, kapsllëk, depresionit dhe të qenët i përgjumur.

  Shumë pacientë manifestime e para të sëmundjes janë ftohjet e shpeshta të përsëritura, kollitet dhe infeksionet e tjera, veçanërisht pneumonia.


  Diagnoza e mielomës

  Në mënyrë tipike, sondazhet pacienti së pari mjek, ai gjithashtu drejton pacientin për të studiuar gjakun. Nëse rezultatet e kësaj analize, alarmante, ai rekomandon haematologist specialist i konsultimit.

  Hematologist po merr pacient i jashtëm emërojë një analizë të zgjeruar të gjakut dhe urinës, rezultatet e të cilave janë pranuar nga laboratori përmes një ose dy javë. Gjaku dhe urina hulumtohet nga elektroforeza në prani të një paraprotein ato - proteinat jonormale sekretuar nga qelizat mieloma. Disa laboratorë në dispozicion metoda më e saktë e kërkimeve - immunofiksatsiya. Përveç kësaj, për diagnozën e pacientit duhet të merren për të studiuar një mostër të palcës kockore.

  Shpesh, për ekzaminimin e pacientit është dërguar në departamentin e hematologjisë të një spitali.

  Palcë Research. Gardh është bërë nga palca e eshtrave nga sipërfaqja e pasme të këllk ose gjoksit. Material që rezulton është shqyrtuar nën mikroskop për të zbuluar qelizat e mielomës.

  Mbledhja e palcës kockore kryhet nën anestezi lokale. Një gjilpërë të veçantë është futur në kockë, dhe një droge rekrutuar mostër të palcës kockore. Të gjitha manipulim merr 15 minuta. Pacienti ndjen siklet, sepse në shumë qendra mjekësore në këtë analizë është kryer nën anestezi lokale. Nëse pas marrjes analizën e pacientit ndjen dhimbje në vendin e injektimit dhe ankohet për siklet, ju mund të marrë qetësues, ju lutem.

  X-rrezet. X-ray imazhe për ndryshime në kockat karakteristike e mielomës së shumëfishtë - domethënë zjarr dhe i hedh lëng i frakturave të eshtrave.
  Zakonisht e bëjnë fotografitë e kafkës, shpinë, gjoks, brinjë, legen, sup dhe hip kockat. Në disa raste ekzekutuar tomography kompyutornoy (KT) ose rezonancë magnetike (MRI).

  Urinës. Në analizën e urinës (nga electrophoresis ose immunofiksatsii) përcaktojnë një lloj të veçantë të paraprotein quajtur proteina Bence-Jones. Për të studiuar sasinë e nevojshme ditore e urinës.

  Testet e gjakut. Nëse një pacient diagnostikuar me mielomës, hematologist emërojë ekzaminimin e rregullt të gjakut, për të monitoruar nivelin e niveleve paraprotein, dhe kontrolluar fenomene të tilla si anemi, hiperkalcemia dhe monitoruar funksionin renal.


  Metodat e trajtimit myeloma

  Trajtimi i mielomës së shumëfishtë ka disa objektiva:

 • Reduktimi i mases tumorit
 • Përmirësimi i cilësisë së jetës
 • Rritja e jetëgjatësisë.
 • Trajtim modern mjekësor i mielomës së shumëfishtë përfshijnë:

 • Qasja pathogenetic - ndikimi në mekanizmat e zhvillimit të tumorit dhe indin më malinje - protivomielomnye do të thotë;
 • simptomatike qasje - e trajtuar simptomat e manifestimeve të sëmundjes: përmirësimin e indeve të eshtrave - bisphosphonates ; droga që të zvogëlojë peshën e anemisë - eritropoietin; Antagonistët do të thotë - antibiotikët.
 • Në trajtimin pathogenetic e pacientëve me mielomës multiple tani ka dy strategji të ndryshme: kimioterapia intensiv ndjekur nga autolog transplantimit të palcës kockore dhe vetëm terapi protivomielomnaya drogës ("standarde" agjentët kimioterapia citotoksike, trajtimit të drogës innovatyvnosti).

  Kimioterapia intensiv ndjekur nga autolog transplantimit të palcës kockore. Kimioterapia intensiv është kryer me përdorimin e dozave të larta të barnave për të luftuar tumor, i cili, për më tepër, nuk duhet të dëmtojë vetë palcën e eshtrave e qelizës së. Pastaj, pas tumorit të reduktuar në përgjigje të një kurs të kimioterapisë intensive (arritjen përgjigje), qeliza vet pacientit bëjë futje e palcës kockore për autografting mëtejshëm (pacientit transplantuar qelizat e veta).

  Sipas rezultateve të shumë studimeve autolog kockave palcës transplantimit në pacientët me pacientë të reja ka disa avantazhe në krahasim me terapi "standard", rrit si numri i remissions plotë dhe jetëgjatësia e pacientëve në ata pacientë tek të cilët transplantimi është i suksesshëm (marrë përgjigje për terapi , ngjarjet e padëshirueshme ishin përjashtuar).

  Megjithatë, kjo metodë e trajtimit ka një numër të contraindications, duke përfshirë, kryesisht, mosha e pacientit dhe prania e comorbidities. Kur të vendoset në trajtimin gjithashtu merr parasysh pëlqimin e pacientit për trajtim.

  Kimioterapia 'Standard' , përdoret zakonisht në kombinim me steroid (prednisolon, dexamethasone) dhe përfshin përdorimin e agjentëve të ndryshëm kemoterapeutikë, melfalan, cyclophosphamide, vincristine, dhe të tjerët.

  Terapi të drogës droga innovatyvnosti. Është bërë përparim i rëndësishëm në trajtimin e mielomës multiple në dekadën e fundit për shkak të futjes në praktikën klinike të produkteve medicinale të brezit të ri - me një mekanizëm krejtësisht të ndryshme të veprimit sesa tradicionale ("standarde") kimioterapi.

  Ata janë të regjistruar në Rusi frenues proteosom - bortezomib (Velkeyd ®) dhe imunomodulator - lenalidomid (Revlimid). Përdorimi i këtyre drogave çon në një rritje në numrin e remissions plotë dhe sëmundje pa jetëgjatësinë e pacientëve. Si Velkeyd ®, dhe Revlimid mund të përdoret në pacientët si një terapi për protivomielomnoy rikthim (rëndim) sëmundjes dhe terapisë së induksionit ndjekur nga transplantimit të palcës kockore.

  Përveç metodat e mësipërme të trajtim duke përdorur radioterapi, rrezatim është efektive për dhimbje dhe kockave faqet e shkatërrimit.

  Gjithashtu, ndonjëherë nevojë për kirurgji për të forcuar kockat e dobësuar, të parandaluar thyerje, për të hequr shtyn tumor në qendrat vitale, si në shpinë.

  Zgjedhja e trajtimit regjimi varet kryesisht nga karakteristikat individuale të sëmundjes në çdo pacient, si dhe pikëpamjet dhe qasjet e një mjeku. Si pacienti dhe familja e tij gjithmonë mund të pyesni mjekun tuaj për çdo pyetje që interesojnë ato në gjendjen shëndetësore të pacientit, metodat e trajtimit dhe ndonjë problem lidhur me këtë sëmundje. Shumë pacientë para se të marrë një vendim në se do të pranojë opsionin e propozuar trajtim ata dëshirojnë që të konsultoheni me një tjetër specialist për të dëgjuar disa këndvështrime.

  Trajtim i plotë mieloma - kjo është e ardhmja, por sot është e aftë të trajtimit efektiv për shumë vite për të ndaluar përparimin e sëmundjes dhe me sukses të merren me simptomat e saj.