Kockat e forta - të rinjtë e gjatë


 • Për të qenë eshtra të fortë
 • Futje kalcium shtesë
 • Magnez
 • Vitamina D
 • Aktiviteti fizik

 • Për të qenë eshtra të fortë

  Çfarë e dallon në radhë të parë
  një grua e re nga e vjetra? Sigurisht, sjellje e mirë, fleksibilitet, fluturues
  ecje. Ju duhet të keni një skelet të fortë, shpinë i guximshëm
  kockat e forta. Në një moshë të re janë duke marrë atë të gjithë për të dhënë, nuk
  veçanërisht shqetësuese se këto karakteristika mund të jetë shpejt të rinjtë
  të shpëtoj prej. Kështu që në moshën e mesme, dhe mosha e vjetër vazhdojnë të udhëheqin
  jeta aktive, forcimi kockat e konsideruar vlerë tani.

  Degradim
  kockave - procesi plakjes natyror. Natyrisht drejtat dhe

  para se kockat e tij të vdekjes vazhdimisht thithin substanca të ndryshme
  shpërndarë dhe në këtë mënyrë i reformuar (ndryshuar formën dhe madhësinë).
  Formimi mbizotëron deri adoleshencës vonë (tidying
  tejkalon rezorbimit), kështu skelet rritet në madhësi.


  skelet peshë mosha e mesme mbetet pak a shumë të pandryshuar, dhe
  pastaj, pas rreth 35-40 vjetësh, resorption fillon të tejkalojë
  formimi, duke çuar në një ulje graduale të masës totale të kockave
  (Ky proces quhet osteoporozën) 0,3-0,5% në vit. Mashkull te
  i vjetër humbet në 20-30% të masive skeletik, grave - 50%. Në
  Gratë ky proces fillon më herët dhe shkon më shpejt.


  Reduktim
  kockave të çon në dobësimin e skeletit dhe rritjen e rrezikut të
  frakturat. Ka simptoma deri në fazën e fundit: shfaqja e
  dhimbje ose kockave deformime, siç është pamja e një kodre. Që
  parandaluar dobësimin e kockave, ulur substancë kockave dhe
  osteoporozën, ju duhet të marrë masa sa më shpejt që të jetë e mundur.

  Besohet se
  në mënyrë që të forcojnë kockat, ju duhet të konsumojnë kalcium të mjaftueshme.
  Dhe
  kjo është e vërtetë. Por një kalcium është absolutisht jo e mjaftueshme.
  Kalciumi duhet të plotësohet me minerale të tjera në
  Trupi asimiluar atë siç duhet.

  Kështu që kockat tuaja janë të forta dhe të shëndetshme, ju duhet në vijim.


  Futje kalcium shtesë

  Para
  ju filloni duke marrë kalcium shtesë në formë, ju duhet për të numëruar sa
  ju zakonisht hani kalcium nga ushqimi. Për ta bërë këtë për tre ditë
  Shkruani numrin të ngrënë të gjitha produktet e qumështit. Pastaj
  mund të llogarisim afërsisht se sa kalcium ju zakonisht e merrni me
  ushqim. Nëse ju merrni rreth 1500 mg në ditë - mirë, shtesë
  ju nuk keni pritje.

  Në 1 filxhan qumësht ose kos - 240 mg e kalciumit.

  100 g djathë - 160 mg.

  100 g djathë - prej 200 deri 700 mg.

  Nëse
  Plotësim kalcium është e nevojshme, nuk do të marrë më shumë se 500 mg
  një kohë për absorbimin më të mirë. Dhe një herë ose dy herë në javë, nuk e marrin

  kalcium shtesë në të gjitha. Kjo është gjithashtu një nevojë për absorbimin më të mirë.

  Kalcium
  mirë absorbohet kur merren së bashku me ndonjë
  acid - tilla si citric ose askorbik ose me
  produktet e qumështit. Kjo është arsyeja pse kalcium-pasuruar portokalli
  lëng - një mënyrë e mirë për të rritur sasinë e kalciumit në dietat e tyre.

  Ushqim, teprica e proteinave mund të rrisë sekretim kalciumit nga trupi.

  Nëse
  ju e doni kafe, mos harroni se lan caffeine kalcium nga trupi,
  kështu që pini apo kafe me qumësht, kafe ose kompensojë lartë
  Konsumi i produkteve të qumështit. Të njëjtin efekt si kafe, nga rruga,

  dhe ka qarqet siç përmban edhe kafeinë. Por në qoftë se vetëm
  caffeine! Në pijeve të gazuara një shumë e fosfateve, ata të zhvendosë
  kalcium nga kockat, duke çuar në humbjen e substancës kockave. Femrat
  rregullisht të pini pije të gazuara rrit rrezikun e thyerje
  pesë herë!


  Magnez

  Për të kalciumit
  zasvoyuvavsya kërkohet si magnez. E pra, nëse çdo ditë juaj
  Multivitamin përmban 250 mg magnez. Nëse më pak nevojë për të rritur
  konsumi. Shumë e magnezit gjenden në bizele, fasule, të papërpunuara
  oriz dhe krunde, si dhe bukë, sojë dhe tërshërë miell i zi dhe arra.


  Vitamina D

  Vitaminë

  D - Një tjetër përbërës i nevojshëm për eshtra të fortë. Burimi më i mirë
  Vitamina D - rrezet e diellit natyrore. Por mos përzihen
  sunbathing. Shumica e njerëzve, në mënyrë që të merrni
  të mjaftueshme vitaminë D, ju duhet rreth 10 minuta e
  dielli. Errët lëkurën tuaj, më shumë diell ju nevojitet.
  Vitamina D është përfshirë gjithashtu në shumicën komplekset multivitamin.


  Aktiviteti fizik

  Bones,
  Ashtu si muskujt, forcimi ushtrime nga dhe pas mungesë të zgjatur
  ngarkesa atrofi. Për reklamat e premtuar të ndryshme
  komplekset vitaminë-minerale, nuk ka vitamina dhe minerale në botë

  nuk do t'ju ndihmojë të gjeni eshtra të fortë në qoftë se ju nuk merrni mjaft
  aktivitet fizik. Futje Edhe adekuate të kalciumit gjatë pasiv
  jetese mos hezitoni të humbjes së kockave natyrore. Profesion
  Sport forcimin e kockave, të ndihmojë në ndërtimin e-së kalciumit në eshtra.


  efektive në këtë drejtim - trajnim të moderuar në peshë, në të veçantë
  Simulators, ose me shtangë dore. Gjithashtu të ndihmojë në forcimin e kockave dhe
  intensive aerobic aktivitet, gjimnastikë, ecje, vrapim, vallëzim, ecje dhe
  Drejtimin e deri në shkallët. Ushtrimi pa ngarkesë në peshë, të tilla si not
  ose yoga, kockat praktikisht të padobishme.

  Kjo u provua në

  Në astronaut veçantë në zero gravitetit mases kockore është e humbur
  Klasat shumë shpejtë dhe vetëm heqjen peshat dhe ushtrimin në
  Rezistenca për të ndihmuar astronautët të bërë për humbjen e tyre. Në
  Studimi i femrave që janë në menopauzë, kur është provuar se
  Vetëm dy forcë 45-minuta të trajnimit në javë është e mjaftueshme për të
  ruajtjen e densitetit të kockave normale.