Mitet në lidhje me gjellë e mbetur


  • Efekti psikologjik
  • Port
  • Shampanjë
  • Cocktails
  • Birrë
  • Tekila
  • Glikanxo
  • Pesë mënyra për t'u marrë me një gjellë e mbetur

    Ekspertët kanë hedhur poshtë idenë e themeluar që lloje të ndryshme të alkoolit mund të shkaktojë efekte të ndryshme kur përdoret dhe të shkaktojë hangover të ndryshme. Ata thonë se për pjesën më perceptime të ndryshme të alkoolit është i lidhur me kujtimet folklorike dhe superstrukturës kulturore fenomen gjellë e mbetur.

    Efekti psikologjik

    Sipas ekspertëve, shumë varet nga cila humor ju keni filluar të pijshëm, dhe konteksti social. Supozohet se këtu ka një efekt thjesht psikologjike. Këto studime sugjerojnë sepse alkooli ka të njëjtën gjë pa marrë parasysh se në çfarë forme është fjala.

    E gjitha varet nga shkalla e pijshëm dhe sasinë e alkoolit të konsumuar.

    Alkooli ka një strukturë të thjeshtë molekulare dhe absorbohet shpejt në gjak. Pra, nëse ju pini disa gota shpirtrat e shpejta - forcë zakonisht rreth 40%, rritje të mprehtë në përmbajtje të alkoolit në gjak. Wine është zakonisht ngadalë sipping gjatë hahet, kështu që ajo nuk është aq shumë dehëse.

    Port

    Një gabim i zakonshëm që ndodh port pas një gjellë e mbetur të rëndë, gjithashtu, nuk ka një terren. Fakti se port zakonisht vjen në lojë pas një drekë të përzemërt dhe një duzinë shishe verë. Pra, në mëngjes ai është akuzuar për të gjitha ankthet gjellë e mbetur.


    Shampanjë

    Sa për shampanjë, ajo zakonisht pini në partitë ku jo shumë ushqim. Është ky fakt shpjegon veprimin e shpejtë të pije. Përveç kësaj, për shkak se ajo është e gazuara pije, ai shpejt zhytur në gjak.

    Cocktails

    Kokteje efekt shumë të kuptueshme. Alkooli është një qetësues dhe qetësues substancë, por në qoftë se ju pini vodka me Red Bull apo Coke, i cili është plot me sheqer dhe kafeinë, efekti do të jetë i ndryshëm nga përdorimi i alkoolit të pastër. Alkooli në kombinim me kafeina është një stimulues, dhe kur një numër i madh vetëm ju troket off këmbët tuaja.

    Birrë

    Fushata Reklamim Guinness 20s të shekullit XX, argumentuan se ajo është e dobishme.

    Në spitalet ajo është dhënë pacientëve në periudhën postoperative dhe donatorëve, duke përmendur faktin se birrë është e pasur me hekur. Edhe gratë shtatzëna dhe nënat pleqsh rekomanduar birrë.

    Në fakt, Guinness birrë përmban vetëm 1,1 mg hekur për pintë (0,57 litra). Megjithatë, sipas një studimi në Universitetin e Wisconsin, kjo birrë përmban antioksidantë që parandalojnë koagulimit të gjakut, pra, përdorimi i përditshëm i një pintë birrë me ushqim mund të zvogëlojë rrezikun e sulmit në zemër.

    Tekila

    "Tekilovyy krimb" është me sa duket nxitës dhe ka veti hallucinogenic, ajo shtoi një shishe mezcal si një shpallje e viteve 1950.

    Ndërsa kjo mund të thithin një sasi të caktuar të alkoolit të njerëzve ajo ndikon pak. Miti se nëse ju hani një krimb, ju mund të përjetojnë ndjenjën e një droge, është për shkak të konfuzionit në mes të Mezcal (pije, që është lloj i tequila) dhe mescaline, drogës hallucinogenic.

    Glikanxo

    Dangerous përdorimi Reputacioni haluçinogjen dhe absinthe. Ai përmban thujone toksike kimike, e cila është edhe një mendim gabimisht ka të njëjtat veti si Tetrahydrocannabinol, komponent psikoaktive e marihuanës. Në çdo rast, sasia e substancës në absinthe është shumë e vogël që të jetë në gjendje për të folur për një efekt të rëndësishëm.

    Megjithatë, absinthe përmbajtja e alkoolit - 70%, dhe kjo mund të çojë në një gjendje të rrezikshme të dehjes.

    Pesë mënyra për t'u marrë me një gjellë e mbetur

    1. Plotësoni barkun tuaj, alkooli është i zhytur në gjak më të shpejtë dhe më irrituese në mur stomak, në qoftë se ju pini me stomak bosh. Para se të shkoni në një parti, të hani diçka me yndyrë, e cila është e tretet ngadalë dhe mbron stomakun upovilnyvshy normë depërtim e alkoolit në trup. Një efekt i ngjashëm, është një gotë qumësht.

    2. Preferojnë pije slabookrashennaya. Komponimet e përfshira në pije alkoolike ngjyra të pasura, aplikuar drejtpërdrejt në enët e gjakut, duke shkaktuar një lloj migrenë dhe rritjen hangover.

    Në përgjithësi, alkool lehta, aq më pak këto komponimet ajo përmban. Pirja e alkoolit në çdo xhami që shërben të ujit, ju do të ndihmuar trupin të përballuar me dehidratim.

    3. përfundon poteplishe. Alkooli zgjeron enët e gjakut nënlëkurës, duke shkaktuar humbjen e ngrohjes trupit, për më tepër, se një person subjektivisht ndjen të ftohtë.
    Morth për shkak të dehjes - një shkak i zakonshëm i vdekjes në Rusi.

    4. Në natën, të pini më shumë ujë dhe të hani, të tilla si dolli me miell gruri. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e sheqerit të ulët të gjakut kur zgjohen.

    5. Në mëngjes, të pini shumë ujë. Pini paracetamol për dhimbje koke dhe antacid.

    Një filxhan kafe mund të ndihmojë sepse kafeina është një vasoconstrictor dhe ndihmon enët e gjakut, por nuk merrni kryer larg nga ai, ashtu siç ai gjithashtu ka veti diuretik. Sipas ekspertëve, ilaç i preferuar për një gjellë e mbetur - Vitamina C - nuk heq simptomat, ndërsa metoda e "zjarrit me zjarr" simptoma Hangover përsëriten zakonisht më vonë.

    Informacion nga artikullin "Mitet në lidhje me hangovers dhe këshilla se si për të kapërcyer atë."

    Lexoni gjithashtu:

  • 33 mënyra për të fituar hangover
  • Hangover: atje!
  • Fjala e shëllirë
  • Features Hangover kombëtar