Mitet për jeteses shëndetshme


 • Miti № 1. darkë vonë çon në peshë të tepërt
 • Miti № 2. Pa ana stërvitje të muskujve në yndyrë
 • Miti № 3. pak ne gjumë - peshën më të humbur
 • Miti № 4. shampo të mirë - të bazuar në ekstrakte bimore
 • Numri Miti 5. Depilim dylli makina rroje jo të mira
 • Miti № 6. hidratues ose krem ​​ushqyes - kurë rrudhë
 • Miti № 7. Leximi në ndriçim të dobët dëmton vizioni
 • Miti № 8. Syzet dhe lentet e kontaktit janë të varur
 • Miti № 9. Mashkull fertilitetit është reduktuar nëpërmjet të brendshme të ngushtë, fletoret dhe tubs nxehtë
 • Miti № 10. Çokollata është e keqe për shëndetin tuaj
 • Numri Miti 11.

  Aftësia për të folur haptas apo hakmarrje mund të reduktojë stresin


  Miti № 1. darkë vonë çon në peshë të tepërt

  Çdo banor i katërt i çdo qytet të madh është duke punuar vonë ose natën ndërrime, të cilat në vetvete sugjeron një vakt vonë. Por nutritionists besojnë se kjo nuk është reflektuar në figurë, përveç nëse për të nopem, nuk tejkalojnë kalori të përditshme dhe një darkë vonë në qoftë se nuk e vakt tuaj vetëm për ditë. E rëndësisë së madhe është fakti se ajo që ne hani gjatë natës. Ndonjëherë njerëzit të kursejnë deri në mbrëmje më të shijshme, duke pasur parasysh se pas një ditë ata meritojnë trajton të veçanta. Në thelb, kjo është kalori në formën e ëmbëlsirave ose patate të skuqura akull dhe birrë.


  Pra, gjëja kryesore - nuk kur, por se si dhe pse!


  Miti № 2. Pa ana stërvitje të muskujve në yndyrë

  Ata që e bëj ujë në djersë në palestër në palestra 3-4 herë në javë, frikë se pas përfundimit të zgjeruara të trajnimit muskujt e tyre të fillojnë të degjenerojë në yndyrë trupit. Për fat të mirë, kjo nuk ndodh: muskujt - është një nga inde është më e dendur dhe kompakt në strukturë, dhe yndyrë - është një tjetër. Por fakti se pas ndërprerjes së muskujve stërvitje të bëhet i butë dhe i vdekur - një fakt. Nga rruga, procesi kundërta është gjithashtu, për fat të keq, e pamundur. Kjo është, yndyrë nuk kthehet në indet e muskujve madje edhe në ngarkesa të larta.

  Sipas instruktorët, duke përfshirë trajnimin e zgjeruar të kontribuojnë vetëm pompuar muskujve dhe djegur dhjamin më aktiv.


  Miti № 3. pak ne gjumë - peshën më të humbur

  Ajo duket mjaft e logjikshme. Në fund të fundit, gjumi ynë ngadalëson metabolizmin tuaj dhe të shpenzojnë më pak energji. Pra, nëse ju fle më pak - yndyrë do të zhduket shpejt. Për fat të keq, e kundërta është e vërtetë. Nëse ju mendoni se duke numëruar kalorive dhe duke ushtruar mbi një sfond të mungesës së gjumit janë në gjendje për të bërë ato paund shtesë të zhduket, atëherë ju jeni të qartë të gabuar. Shkencëtarët besojnë se gjumë i mirë është absolutisht komponent i domosdoshëm i programeve humbje peshe. Hulumtuesit nga Universiteti i Çikagos ka studiuar shëndetin e njerëzve të privuar nga gjumi normal, dhe arriti në përfundimin se edhe nëse ne fle një orë më pak se ne prisnim, atëherë dikush mund të çojë në balancimin hormonal.

  Në këtë rast, niveli i hormonit leptin (leptin), e cila sinjalizon trurin rreth ngopjes së stomakut është reduktuar, dhe niveli i ghrelin hormonit (ghrelin), e cila na tregon për urinë nga rritjet kontrast. Përfundimi është mjaft e qartë: më shumë ne gjumë, më pak peshojnë!


  Miti № 4. shampo të mirë - të bazuar në ekstrakte bimore

  Përbërësit natyral bimor, i cili qaj pothuajse çdo paketimin e kozmetikës, jo vetëm shampo, për fat të keq, nuk kanë ndonjë veti të veçanta të mrekullueshme. Ju do të jetë i befasuar, por jo këto fryrë bukur përbërësit natyral aftë për të bërë më të pastër tonë ka kokë dhe flokët më të butë, më të mëdha dhe me gëzof.


  Kryesor "heronj front i padukshëm" - një substancë kimike. Por është shumë e vështirë për të shitur "kimi" e pastër, edhe nëse ato janë të paketuara në të mirë dhe tërheqëse shishe. Kjo është e prodhuesit dhe excel duke luajtur me ju në besimin tonë se "natyral -. Aq më mirë"


  Miti № 5. dylli depilim makina rroje jo të mira

  Largimi i flokëve trupi duke përdorur makina rroje dhe dylli ka një histori të gjatë. Sigurisht, rroje i përshtatshëm - kjo është një fakt, por që performanca rruajtje është shumë më e ulët. Në heqjen e flokëve dylli kanë avantazhe të qarta: flokët hequr nga rrënja, aq i ri ka vetëm 3-4 javë. Kur duke përdorur flokët e re rroje duke u ndjerë në disa ditë, të prerë teh të mprehtë fillon përdorimin e drogës, duke shkaktuar parehati.

  Dhe me qiri të vazhdueshme të përdorimit, apo më mirë thënë në hov të papritur, follicles flokët janë dëmtuar aq keq se rritja e re e flokëve ngadalëson.


  Miti № 6. hidratues ose krem ​​ushqyes - kurë rrudhë

  Kompanitë kozmetike reklamuar krem ​​e tyre si mjete që nuk mund vetëm njom lëkurën me lagështi, por për të parandaluar shfaqjen e rrudhave. Në fakt, ajo nuk është. Maksimal që mund të bëjë një krem ​​- është për të qetë linjat e bukura dhe për të përmirësuar gjendjen e lëkurës në përgjithësi. Përndryshe, këto fonde do të na lejojë të gjithë të shikojmë njëzet vjet të paktën. Dhe edhe mjeti më i shtrenjtë në këtë kuptim nuk është aq superior ndaj përfaqësuesve më të lirë kozmetike të "tregut masiv".

  Në parandalimin e shkencëtarëve plakje nuk rekomandoj duke shpenzuar miliona në kozmetikë, dhe mbi të gjitha për të lënë dhe për të mbrojtur lëkurën tuaj nga dielli, edhe nëse ajo nuk është një plazh, por vetëm jashtë rrugës.


  Miti № 7. Leximi në ndriçim të dobët dëmton vizioni

  Ne mbani mend nga fëmijëria, prindërit na frymëzoi për të lexuar në ndriçim muzg, dhe edhe më shumë nën mbulon me një elektrik dore, shumë të dëmshme për sytë. Ajo rezulton se këtë deklaratë - të pavërtetën absolute: është si duke thënë se pëshpëritje dëmshme për veshët! Sipas ophthalmologists nga Universiteti i Nju Jorkut, edhe leximi nga një ekran kompjuteri apo shikuar TV nga një distancë e afërt nuk do të ndikojnë në funksionimin e syve tanë.

  Muskujt e syrit tendosje, kështu që ne ndjehemi të lodhur. Por jo më shumë.


  Miti № 8. Syzet dhe lentet e kontaktit janë të varur

  Në fakt nearsightedness, largpamje dhe astigmatizëm është rezultat i një formë të veçantë anatomike të syrit dhe domosdoshmërisht të kërkojë korrigjim. Nëse ju keni të gjitha këto pajisje për të përmirësuar vizionin shumë i hutuar, ju mund të bëni një operacion lazer dhe të kërkoni në botë me sytë tanë. Megjithatë, shkencëtarët e pranojnë besnikëri ndaj këshillit një prind, karrota dhe fruta dhe perime, të cilat janë antioksidantë dhe përmbajnë beta-carotene tjerë të verdhë, portokalli dhe të kuqe, me të vërtetë shumë i dobishëm për të parë.


  Miti № 9. Mashkull fertilitetit është reduktuar nëpërmjet të brendshme të ngushtë, fletoret dhe tubs nxehtë

  Asnjë nga këto deklarata nuk ka gjetur provat e saktë shkencore. Me sa duket, gjithë e më lart në shumë shkencëtarë të dyshuar shkaktojnë tubs nxehtë që mund të rrisë temperaturën në zonën ijë. Anatomikisht organet seksit mashkull janë vendosur jashtë, kështu që temperatura e tyre është pak më e ulët se trupit. Nëse ata janë të nxehtë, rënie në prodhimin e spermës (rreth 2 muaj). Dhe për të rivendosur vlerën e tij normale zakonisht merr 4 deri në 6 muaj. Edhe pse dëshmi e qartë e efekteve të dëmshme është gjetur, është më mirë të heqë dorë edhe një herë një dush të nxehtë dhe nuk e mbani laptop (i cili është i njohur të jetë i nxehtë) prehër.


  Miti № 10. Çokollata është e keqe për shëndetin tuaj

  Po, shkencëtarët e pranojnë se çokollata është e vështirë për të përmendur të dobishme. Megjithatë, një sasi e madhe e sheqerit dhe yndyrës në të, si i keq për figurën, dhe për të gjithë trupin. Megjithatë, studimet kanë treguar se fasule kakao përmbajnë një numër të madh të substancave të veçanta - flavonols (flavonol), të cilat mund të përmirësuar enët e zemrës dhe të gjakut. Këto substanca të reduktuar presionin e koagulimit të gjakut, inflamacionit subsides. Efekti i ngjan veprimin e aspirina. Pra, të heqë dorë këtë ëmbëlsirë në favor të një figure apo ndonjë konsideratë shkencëtarë të tjerë nuk e rekomandojmë. Pretty çokollatë e errët të pini ose hani një pllakë të vogël çdo ditë.


  Miti № 11. Aftësia për të folur haptas apo hakmarrje mund të reduktojë stresin

  Ne të gjithë e lexojnë libra apo shikuar filma (nga klasike tek "Kill Bill"), ku personazhet janë bërë shumë përpjekje dhe të kryejnë akte të pabesueshme për një qëllim të përbashkët - hakmarrje me çdo kusht! Por shkencëtarët thonë se, pavarësisht nga ëmbëlsia e hakmarrjes, falja është e ëmbël ende. Dëshira për t'iu përgjigjur shkelësin na bën nervoz, të merrni në depresion, të përjetojnë një shumë të emocioneve negative. Kjo është reflektuar menjëherë në gjendjen e shëndetit tonë, duke rritur rrezikun e gjetjes së një sulmi në zemër. Për fat të keq, ka situata (p.sh. tradhti të dytë apo vrasja e një të dashur) që nuk mund të hiqet nga kujtesa.

  Dhe për të mbijetuar me një ngarkesë të tillë të kujtimeve pa humbje të mëdha, për të shmangur dekurajim dhe dëshpërim, ne duhet ende të përpiqet për të falur: hakmarrje mund të ju bëjë të lumtur vetëm për një moment, ndërsa falja shëruar dhe për t'u dhënë jetë të gjatë.

  Informacion nga artikullin "Mitet rreth jetesës të shëndetshme."