Mitet për homeopati


 • Miti № 1. Homeopati - një trajtim bimor është e njëjtë si ilaç bimor.
 • Miti № 2. mjetet juridike homeopatik - dobët drogë aktive. Të ndjehen të paktën një lehtësim, ata duhet të marrë një kohë shumë të gjatë.
 • Miti № 3. trajtim homeopatik - një terapi, një lloj hipnozë, sugjerim. Për të ndihmuar atë, ai duhet të besojë.
 • Miti № 4. Homeopati dhe mjekësi konvencionale "Nuk më pëlqen" njëri-tjetrin. Kombinimi i tyre është i pamundur.
 • Miti № 5. Mjetet juridike homeopatik duhet të merren shpesh, dhe për qark kompleks. Ajo është në dispozicion vetëm për ata që nuk punojnë dhe ulur në shtëpi gjatë gjithë ditës.
 • Miti № 6. trajtim homeopatik nuk është e dobishme për të gjithë.

  Ka contraindications, reaksione alergjike. Ajo mund të provokojë përkeqësimin më të fortë.
 • Miti № 7. Mjetet juridike homeopatik janë absolutisht të padëmshme, kështu që të gjithë mund të zgjidhni trajtimin e vetë.
 • Miti № 8. Marrja homeopati të duhet të heqin dorë nga ushqime tuaj të preferuar dhe të rrinë në një dietë të rreptë.
 • Miti № 9. Duke pasur terapi dikur homeopatik, ne mund të hedhin atë. Administrimi i drogës duhet të vazhdojë për një kohë të gjatë, pothuajse të gjithë jetën time.
 • Miti № 10. Homeopati - ngrirë, nuk zhvillon shkencë. Homeopaths Moderne trajtohen njëjtë si paraardhësit e tyre ishin trajtuar me dyqind vjet më parë.
 • Miti № 1. Homeopati - një trajtim bimor është e njëjtë si ilaç bimor.


  "Homeopatik" drogës bën rrugën e saj të gatimit. Lëndë e parë është për të që mund të jetë çdo substancë natyrore, bimët, mineralet, indet e kafshëve. Tani ka më shumë se katër mijë mjetet juridike homeopatik.

  Miti № 2. mjetet juridike homeopatik - dobët drogë aktive. Të ndjehen të paktën një lehtësim, ata duhet të marrë një kohë shumë të gjatë.

  Homeopati fillon të "punojë" i parë i dozës. Pas 7-10 ditëve të efektit të trajtimit të manifestohet me fuqi të veçantë. Në ndikimin e thellë mjetet juridike të procesit sëmundje homeopatik mund të krahasohet me drogë fuqishëm, antibiotikët, analgesics, hormonet, qetësuesit, etj

  Miti № 3. trajtim homeopatik - një terapi, një lloj hipnozë, sugjerim. Për të ndihmuar atë, ai duhet të besojë.

  Në homeopati mund të besoni apo jo besoj si ju pëlqen - rezultati nuk është prekur. Mjetet juridike homeopatik të trajtuar dhe fëmijët, dhe pacientët që janë në gjendje kome. Homeopati është aplikuar me sukses edhe në mjekësinë veterinare.

  Miti № 4. Homeopati dhe mjekësi konvencionale "Nuk më pëlqen" njëri-tjetrin. Kombinimi i tyre është i pamundur.

  Shumë mjekë allopathist besoj në mjekësi homeopatik dhe filluan të zbatohen ato ose referojnë pacientët në qendrat homeopatik. Homeopati në vendin tonë forcuar kështu që u bë një subjekt i pavarur në shkollat ​​mjekësore.

  Mënyrë që të bëhet një homeopat kërkohet shkallë mjekësor. Sa për kombinimin e ilaçeve homeopatik dhe allopatike, ata jo gjithmonë kundërshtojnë njëra-tjetrën, dhe homeopaths në asnjë nxitim për të anulluar ilaçe të zakonshme për pacientin duke kombinuar dy trajtime.

  Miti № 5. Mjetet juridike homeopatik duhet të merren shpesh, dhe për qark kompleks.
  Ajo është në dispozicion vetëm për ata që nuk punojnë dhe ulur në shtëpi gjatë gjithë ditës.

  Gripi, sëmundjet e frymëmarrjes, sëmundjet tjera akute mjekësi homeopatik duhet të vërtetë të marrë disa ditë shpesh. Një sëmundje kronike të caktuar regjim individuale, është projektuar për të bërë atë të përshtatshëm të ilaçeve pacientit: një - disa herë në ditë në një tjetër - disa herë në muaj.

  Mbi të gjitha, pritja ishte e rregullt.

  Miti № 6. trajtim homeopatik nuk është e dobishme për të gjithë. Ka contraindications, reaksione alergjike. Ajo mund të provokojë përkeqësimin më të fortë.

  Trajtim homeopatik nuk ka contraindications, efektet anësore nuk shkakton reaksione alergjike. Ky tipar dhe avantazh i saj i padiskutueshëm. Prandaj, ajo mund të përdoret në orët e para të jetës deri në moshën e vjetër. Ajo nuk ka dëm për gratë shtatzëna dhe lactating, ajo mund të jetë e përcaktuar për sëmundjet alergjike - astma, Angioedema, etj Nëse është e nevojshme, ajo mund të kombinohet me marrjen e droga të tjera (përveç drogës dhe antibiotikët nenexhik).

  Ndonjëherë në fillim të trajtimit homeopatik ka një rëndim i lehtë (ajo ndodh një e treta e pacientëve), e cila kalon shpejt. Rastësisht, kjo është një shenjë e mirë, duke treguar se sëmundja shpejti do të jetë në gjendje për të fituar.

  Miti № 7. Mjetet juridike homeopatik janë absolutisht të padëmshme, kështu që të gjithë mund të zgjidhni trajtimin e vetë. Tani në çdo farmaci një gamë të gjerë të mjeteve juridike homeopatik, diarre, kapsllëk, nerva, nga krimbat. Në një çikë ju mund të konsultoheni me një fqinj i cili e ka trajtuar gjatë me homeopati, apo shfletoni broshurë, ose përdorni vjetër shkarkuar recetave dikush.

  Jashtë vendit, ku homeopati është shumë e zakonshme, droga po shpërndahen në mënyrë rigoroze në recetë. Ajo është ilaç i fortë dhe duhet vetëm të emërojë homeopat tyre plan për të përcaktuar posaçërisht për ju. Mjeku duhet objektivisht të vlerësuar rezultatet e trajtimit dhe caktimin rregulluar periodikisht, duke siguruar shërim të plotë. Në të njëjtën homeopaths sëmundje përdorin drogat e ndryshme ose doza të ndryshme të të njëjtit drogës. Trajtojnë vërtetë për shërim të plotë është e mundur vetëm nën mbikëqyrjen e një specialisti.

  Miti № 8. Marrja homeopati të duhet të heqin dorë nga ushqime tuaj të preferuar dhe të rrinë në një dietë të rreptë.

  Kur të marrë ilaçe homeopatik asnjë ndryshim në dietë të shëndetshme janë të nevojshme. Ju nuk mund të heqë dorë kafe, çaj, alkool (në doza të arsyeshme).

  Miti № 9. Duke pasur terapi dikur homeopatik, ne mund të hedhin atë. Administrimi i drogës duhet të vazhdojë për një kohë të gjatë, pothuajse të gjithë jetën time.

  Kohëzgjatja e trajtimit është shumë individuale. Një vetëm një muaj në tjetrin - disa vjet. Por nevoja për marrjen drogës gjatë gjithë jetës nuk është.

  Miti № 10. Homeopati - ngrirë, nuk zhvillon shkencë. Homeopaths Moderne trajtohen njëjtë si paraardhësit e tyre ishin trajtuar me dyqind vjet më parë.

  Homeopati - një i hollë dhe disiplinë të saktë mjekësor. Ajo është me të vërtetë pak më shumë se dyqind vjet. Por ajo mbeti e pandryshuar por parimet themelore janë të hapura Hannemanom. Ajo vetë është në zhvillim të vazhdueshëm, të kërkuar për drogë të reja. Programet kompjuterike të zhvilluara që ndihmojnë për të vlerësuar objektivisht e shëndetit të të gjithë trupin dhe të zgjedhë mjetet juridike homeopatik individuale.

  Homeopati shëron një shumëllojshmëri të sëmundjeve, sëmundjeve të traktit gastrointestinal (kapsllëk, dysbiosis, cholecystitis, sëmundje tëmthi, pancreatitis, hemorroide), organet Ent e frymëmarrjes (astmë, bronkit kronik, faringjit, grykët, otitis media, hundë i lëngshëm alergjik , sinusit).

  Trajtojnë çdo sëmundje e nyjeve, shpinë, zemrës, hipertension, dystonia vaskulare.

  Homeopati shumë efektive në sëmundjet hinekohicheskih - edhe pa kirurgji "shpërndarë" fibroids mitrës, Endometrioza, cysts ovarian, cikli menstrual rregullohet. Trajtohen çdo tiroide dhe gjëndrrat e qumështit. Homeopati "vendos" dhe probleme urologjike - të tilla si urolithiasis, pielonefrit, cystitis, fshikëz muskul unazor dobësi, prostatitis, adenoma e prostatës, impotencë. Ndihmon me homeopati dhe sy sëmundjeve - kataraktit, glaukomës, humbje progresive të vizionit.

  Great sëmundjet trajtojnë lëkurës pezmatim i lëkurës atopic:, psoriasis, puçrra fytyre, pezmatim i lëkurës alergjik. Sukses aplikuar metodën e qëndrueshme humbje peshe bazuar në përdorimin e barnave të zgjedhura në mënyrë individuale homeopatik.

  Avantazhi i madh i homeopati është se ajo sukses trajton një kombinim të sëmundjeve të ndryshme pa shkaktuar efekte anësore. Prandaj, në disa raste, ajo është e vetmja pa trajtim alternativ.

  Duke hedhur poshtë të gjitha mitet likuytesya homeopati!