Mitet rreth gripit


 • Miti 1: Çdo dhimbje të fytit - dhimbje të fytit
 • Miti 2: angina sëmurë vetëm njerëzit me një fyt të dobët
 • Miti 3: Angina infektuar vetëm nëpërmjet kontaktit të ngushtë me pacientët
 • Miti 4: Angina mund të transferohen në këmbë ose të shtriheni disa ditë në shtëpi
 • Miti 5: Me një lëng për gargarë lënduar fyt mund të trajtojë
 • Miti 6: Nëse shtëpia është antibiotikët nuk mund të thërrisni një doktor
 • Miti 7: Kursi i gjatë i antibiotikëve padobishme
 • Miti 8: Për të parandaluar pectoris duhet të fshijnë bajamet

 • Miti 1: Çdo dhimbje të fytit - dhimbje të fytit

  Dhimbje të fytit mund të jetë jo vetëm me anginë, por me faringjit. Angina - është një inflamacion akut i bajamet Palatine dhe fyt tjera dhe faringjit - inflamacion i murit mbrapa.

  Kur antibiotikët janë të nevojshme grykët, faringjiti dhe kur shpesh ajo është e mjaftueshme për të përdorur mjetet juridike popullore.

  Nëse ju keni një infeksion, i shoqëruar nga faringjit, antibiotikët nuk janë të justifikuara. Ajo mund të ulët imuniteti, shkatërrimin e dobishme microflora nasopharynx dhe zorrë. Një rrezik tjetër i trajtimit të panevojshme antibiotike - shfaqja e baktereve specieve rezistente ndaj drogës.


  Miti 2: angina sëmurë vetëm njerëzit me një fyt të dobët

  Në fakt angina mund të "bëj" të gjithë, duke përfshirë edhe një fyt të përkryer të shëndetshme. Kjo ndodh në njerëz nezahartovanyh nuk mësuar me ndryshimet e temperaturës dhe lagështisë.


  Megjithatë, vërehet se numri i pacientëve TB me anginë ulur ndjeshëm pas 30 vjeç. Ky fenomen është i lidhur me ndryshimin tiparet e imunitetit.


  Miti 3: Angina infektuar vetëm nëpërmjet kontaktit të ngushtë me pacientin, të tilla si nga kissing

  Rruga kryesore e transmetimit të dhimbje të fytit - ajrore, kështu infeksioni mund të përhapet kur duke folur në një distancë e afërt. Në një temperaturë të ulët dhe lagështia e lartë të rrezikut "rivendosjen" e mikrobeve veçanërisht të larta.

  Nuk është një tjetër mënyrë e angina infeksionit - ushqim, që është ushqimi. Në qumësht, mish te grire, perime, fruta, pelte, pure patate mund të merrni germs nga pustules të vogla në lëkurë.

  Ka raste ku chefs nga duart e infektuara të infektuar me pectoris disa dhjetra njerëz. Pra, ju nuk mund të përdorni pjata të përbashkëta, një peshqir dhe shami të një personi të sëmurë. Sëmurë me anginë në fazën akute duhet të ketë më pak kontakte.

  Megjithatë, "turp" i pectoris nuk është njëqind për qind. Është vetëm më pak se 15 për qind. Kjo është më e ulët se në gripit dhe infeksioneve të tjera respiratore akute virale. Ka shumë raste kur njerëzit puthi pacientët me anginë të shëndetshme dhe jo të infektuar. Gjë është në një gjendje të sistemit imunitar njerëzor.


  Miti 4: Angina mund të transferohen në këmbë ose të shtriheni disa ditë në shtëpi

  Para atë sëmundjeve të shumta janë serioze.

  Vetëm se, fyt pobolyt një çift i temperaturës ditë potrymayetsya. Megjithatë, ndryshe nga faringjit virale, grykët e rrezikshme për pasojat e tij të paparashikueshme. Infeksioni mund të depërtojnë në vesh, sinus haymorovi zemrën dhe shkaktojnë inflamacion në këto organe. Ndërlikim fyt shpeshta lënduar dhe reumatizmi mund të zhvillohet në sfondin e sëmundjeve të zemrës. Ndonjëherë një dhimbje të fytit pasi ka sëmundje të rënda të veshkave.

  Shumë të rrezikshme janë komplikime të lokale, inflamacion i indeve përreth bajamet. Infeksioni në indet përreth të çon në formimin e abscesit kërkojnë trajtim kirurgjik. Infeksion Nedolikovana mund të çojë në recurrences të sëmundjes në të ardhmen - për grykët kronike.

  Përveç kësaj, gjatë pectoris simptomat mund të fsheh një sëmundje të tmerrshme si difterisë. Difteria më herët është identifikuar, shans më të mirë të trajtimit të suksesshëm të saj pa pasoja. Ajo patogjenëve të izoluar toksina të fortë difterisë menjëherë fillojnë të goditur zemrën dhe veshkat. Njëqind për qind përgjigje të angina pyetje apo difterisë? - Lejon vetëm shtupë veçantë. Pra, nëse ju keni dhimbje të theksuar të fytit dhe ethe, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj.


  Miti 5: Me pectoris mund të përballen me mjetet juridike në shtëpi të tilla si gargling

  Home mjetet juridike për trajtimin e angina janë efektive vetëm në fazat e hershme të sëmundjes.

  Edhe para ardhjes së mjekut do të jetë shumë e mirë për të filluar trajtimin. Në temperaturat e larta mund të marrë drogë antipiretik: Coldrex, Ferveks, Panadol, Efferalgan ose Nurofen. Preferencë është dhënë atyre ilaçe që janë lëshuar në formën e pluhur ose tableta plot gjallëri. Ata janë më të lehtë për gëlltitje. Ju mund të aplikoni dhe qirinj antipiretik - Efferalgan ose të Tsefekon N. Të gjitha këto ilaçe në të njëjtën kohë të reduktuar dhimbje të fytit dhe të reduktuar temperaturën.

  Ju gjithashtu mund të shpërndajë në antiseptics gojë në candies, lozenges ose tableta për gjiri, të cilat kanë aktivitet antimikrobik. Por, forma të reja barnave për trajtimin e sëmundjeve të fytit - sprays.

  Gargarë me anginë sigurisht duhet kjo procedurë përshpejton shërimin. Është më mirë për të përdorur infuzion të bimëve - kamomil, eukalipt, i urtë ose kumak. Në ditët e para të sëmundjes gargarë dobishme sode ngrohtë zgjidhje, i përgatitur në shkallën prej një lugë çaji në gotë me ujë.

  Megjithatë, me antiseptics pije, llak dhe lozenges nuk mund të merrni brenda amygdala, në indet e saj. Dhe nuk është riprodhim bakteret "dëmshëm". Kjo është arsyeja pse antibiotikët për dhimbje të fytit - medikamente më të rëndësishme dhe të nevojshme.


  Miti 6: Nëse shtëpia është antibiotikët, ju mund të filloni trajtimin e vetes dhe mjeku juaj nuk do të shkaktojë

  Nëse dhimbje të fytit mund të jetë një standard i vendosur drogës. Të përshkruajnë medikamente duhet mjek. Në të gjithë botën dhe në vendin tonë është në rritje të rezistencës së mikrobeve ndaj antibiotikëve. Ka një sërë arsyesh, duke përfshirë për shkak të përdorimit të pakontrolluar të drogës. Në mënyrë ideale, para se ju të përshkruajnë ilaçe me të pacientit strishoja e grykës është marrë. Ai kishte nevojë për të gjetur se çfarë bakteret shkaktuar sëmundje. Shpifjeve zbulon dhe ndjeshmëri microbial të barnave të caktuara.

  Në pritje të rezultateve të shpifjeve zakonisht përshkruajnë antibiotikët gjerë spektrit. Ata veprojnë në grupet kryesore të baktereve që shkaktojnë grykët.

  Ajo duhet të jetë rreth tre ditë për të provuar efektivitetin e një droge. Nëse nuk ka rezultat do të emërohet nga tjetri. Pick e drejtë antibiotik dhe vlerësojnë efektivitetin e saj vetëm mund të specialistit.

  Qëndro "një mbi një" me anginë nuk është e rekomanduar për shkak se në këtë sëmundje është e nevojshme për studim. Urinës dhe kardiogramë gjak tregojnë nëse ka komplikime.


  Miti 7: Kursi i gjatë i antibiotikëve padobishme. Pasi temperatura kthehet në normale, trajtimi mund të ndalet

  Disa komplikime të zhvilluar pectoris gjatë shërimit. Për shkatërrimin e plotë të patogjenëve merr kohë.

  Prandaj, sipas koncepteve moderne, minimale trajtimin afat antibiotik i pectoris - 10 ditë. Ky është rasti për shumicën e agjentëve antimicrobial. Përjashtimi i vetëm është azithromycin aktual drogës, apo sumamed. Me mjafton për të marrë 5 ditë.

  Në gjatësi, është e rëndësishme që të përmbahen trajtimit. Disa njerëz mendojnë se në qoftë se mjekim për 3 herë në ditë, ju mund të pini në 10 në mëngjes, në drekë dhe orë të 06:00. Ajo nuk është. Për antibiotikëve është e rëndësishme se droga ishte në mes dozave në intervale të rregullta. Kjo skemë "3 herë në ditë" do të thotë që ju keni për të pirë tableta në orën 8, 16 pm dhe në mesnatë.

  Gjatë trajtimit të pi angina çaj zbutës për fyt. Për të përgatitur atë në një infuzion të rregullt ose bimor çaj, shtoni rrënjë alte dhe mjaltë. Shërim pas kryerjes së një dhimbje të fytit është konsideruar temperatura normale e trupit për 5 ditë, nuk ka dhimbje fyti dhe dhimbje në prekje e nyjeve limfatike të qafës. Nuk duhet të jetë një analizë e performancës normë e gjakut, urinës dhe elektrokardiogramë.

  Në mënyrë që më mirë të mbrojtur veten nga komplikimet e grykët, dy javë pas shërimit nga hipotermi duhet të kini kujdes dhe të shmangin aktivitet të rëndë fizik. Kur temperatura e trupit apo pamja e ndonjë anomalitë e tjera brenda 1-2 muajve pas pectoris duhet gjithmonë të kërkoni këshilla mjekësore.


  Miti 8: Për të parandaluar pectoris dhe grykët kronike duhet hequr bajamet

  Ky pozicion ka kohë që janë dominante në mjedis mjekësor. Megjithatë, shifrat e fundit, heqje e bajameve në një përqindje të konsiderueshme të rasteve nuk garanton lirinë nga sëmundjet e faring. Lit përsëri mur, bajamet nasofaringeal dhe gjuhësor. Përveç kirurgji - një intervenim radikal në trup. Efektet e tij nuk mund të jenë gjithmonë të favorshme. Përveç kësaj, bajamet Palatine - trup sistemi imunitar, që në njerëzit është mbrojtëse.

  Kjo është arsyeja pse shumë mjekë të përpiqen të përdorin fillimisht gjitha trajtim të mundshëm jo-operacionale.

  Vetëm në raste ekstreme ku inflamacion ind i bajamet nëpërmjet një pushojnë të përhershëm të funksionojë, vendimin në lidhje me kirurgji.

  Informacion nga neni Carina Smith "Mitet e angina."