Mitet për albinism


 • Në heshtje, në heshtje vetëm
 • fotofobi - nuk është domosdoshmërisht
 • Mitet për albinism

 • Albinism quhet sëmundje kongjenitale. Por besohet se
  kjo nuk është një sëmundje, por vetëm natyra i trashëguar i fenomenit. Le dhe
  ne do të përpiqemi të shohim në këtë çështje nga perspektiva e autorit
  ky artikull.

  Në heshtje, në heshtje vetëm

  Gruaja në pritjen në terapist ishte në një panik: "Burri im dhe me flokë të errët, dhe njeri familjar nuk mund të falë mua se unë kam" "fëmijë të bardhë. Dhe tani një pediatër tha se djali im mund të shkojë i verbër ... ".

  Unë kisha një vështrim dhe fëmijën, fizikisht të shëndetshëm djalë, zgjuar e katër.

  Vetëm ngjyra e lëkurës dhe flokët tërësisht të bardhë, por ende gri i zbehtë, sytë pothuajse transparente squinted gjithmonë ... fëmija ishte albinism normal.

  Sëmundje Albinism është e vështirë për të thirrur, më tepër, ajo është një fenomen shkaktohet nga mungesa kongjenitale e pigmentit melanin, dhe në nivelin gjenetik.

  Le të kthehet në teori. Në të gjitha tipar të trashëguar në një kombinim përgjegjës organizmit të gjeneve të nënës dhe babai. Në çdo palë një gjen është dominante, ajo është shkaktuar nga simptomat variant parë në një fëmijë, tjetri ikës (tipar bëri që ata në depresion dhe nuk tregohet). Në shembullin e mësipërm, gjen prindërit albinism u shtyp gjen normale dominuese.


  Djali i trashëguar nga njëri prej tyre nga një gjen ikës, që çoi në albinism.

  Kështu, prindërit në dukje të zakonshëm papritmas lind fëmijën "të bardhë". Dhe të afërmit e djalit nga ana atërore në të njëjtën mënyrë të përfshirë në çuditshme e saj si të nënës.

  fotofobi - nuk është domosdoshmërisht

  Por kjo është e gjitha teori. Dhe në jetën e këtyre fëmijëve janë vështirësi reale. I parë dhe kryesor - dritë (fotofobi). Në shkëlqim verbues të albinos vuajnë jo vetëm të lëkurës (ata nuk mund të luajnë me përkufizim), por sytë. Pas fotofobi ka një nevojë të hedh një sy, duke rezultuar në astigmatizëm.

  Megjithatë, ky problem është zgjidhur albinism. Syze dielli të mira, gjerë-brimmed kapelë, dhe veshin dokument i heqjes dorë të mbyllur të banje dielli - kjo është ajo që duhet për të kapërcyer fotofobi.

  Por ka një tjetër problem i ... albinos shpesh të përshkruara si delikate skelet zbehta të deformuar. Pas thithjen e kalciumit nga organi përgjegjës për forcë kockave varet nga vitaminës D, dhe kjo e fundit është prodhuar nga rrezet e diellit.
  Kjo duket të jetë një rreth vicioz? Për fat të mirë, ky problem mund të zgjidhet: kalcium dhe vitaminë D është e mjaftueshme. Gjëja kryesore - për të monitoruar e bilancit të kalcium dhe vitamina, dhe mos harroni se vitaminë D shumë si i varfër si dëm të tij.  Pra, fëmija albino çdo mundësi të rriten me bukur çehre të gjerë romantike zbehtë. Kostum elegant dhe sy misterioz përmes syze dielli të shtoni këtë imazh edhe më shumë bukuri. Sa për albinism probleme psikologjike të lidhura, ata janë zakonisht më të afërmit albinos se veten e tyre.


  Mitet për albinism

  Sepse albinism - diçka shumë e rrallë, edhe sot ka një numër të miteve në lidhje me të, të tilla si:

 • Fëmija Albino kërcënon verbëri. Ekziston një dallim i madh në mes të qenë tërësisht i verbër dhe kanë vizion të ulët. Albinism është "vizioni i ulët" apo reduktuar mprehtësi vizuale, por ajo nuk shkakton verbim të plotë.

 • Fëmija juaj ka albinism, që nga sytë e tij nuk janë të kuqe. Në sytë e Albino nuk janë të kuqe. Njerëzit me albinism kanë sy blu ose gri. Disa njerëz me një shumë të pigment me ngjyra e syve të gjelbër ose te kalter.
 • Albinism ndikon negativisht në aftësitë mendore të fëmijës tuaj. Albinism nuk ndikon në zhvillimin mendor të fëmijës.
 • Fëmija juaj është i vdekur. Kjo situatë mund të jetë e rrallë.
 • Informacion nga artikull nga Mikhail Polyakov "Fëmija im -. Albino"