Mitet për alkool


 • Miti 1.
  Me alkool, ju mund të shpejt të ngrohtë deri.
 • Miti 2. Alkooli rrit oreksin.
 • Miti 3. Alkooli heq stresin.
 • Miti 4. Alkooli rrit efikasitetin.
 • Miti 5. Alkooli ul presionin e gjakut.
 • Miti 6. Alkooli cilësor nuk do të dëmtojë.
 • Miti 7. Alkooli - një kurë për të ftohtë të përbashkët.
 • Miti 8. Birra - kjo nuk është alkool.
 • Miti 9. Alkooli nuk është kalori.
 • Miti 10. Ajo nuk duhet të pini dhe rostiçeri.


 • Miti 1. Me alkool, ju mund të shpejt të ngrohtë deri

  Pijet alkoolike janë quajtur shpesh i fortë. Përse? Njerëzit besojnë se alkooli ka një efekt të ngrohjes. Dhe atëherë njeriut të ngrirë një gllënjkë e diçka të mirë - të mjekësisë më të mirë.

  Në një deklaratë të ngjashme përmban vetëm një pjesë të vogël të së vërtetës.

  Fakti që ftohjes ndihmon rreth 50 gram vodka ose konjak. Ato zgjerojnë enët e gjakut dhe të normalizojë rrjedhjen e gjakut në organet e brendshme. Ndjekin të njëjtat doza të rritjes alkool qarkullimin e gjakut në lëkurë. Ajo është e kuqe, ka një ndjenjë të këndshme e ngrohtësi. Por ajo është shumë e mashtruese - sepse në këtë rast rritet ngrohjes, dhe trupi fillon të ftohtë më shpejt. Dhe një njeri i mbajtur një ndjenjë subjektive të lumturisë. Pra efekti ngrohja i pijeve alkoolike është shumë e ekzagjeruar.


  Miti 2. Alkooli rrit oreksin

  Alkooli në të vërtetë stimulon oreksin. Por pamja e urisë së butë të provokojë vetëm pijeve të vështirë, dhe pastaj vetëm një numër të vogël të tyre.


  Kjo është rreth 20-25 gram vodka. Ajo ndikon qendër ngopjes dhe e aktivizon atë. I gjithë procesi zgjat rreth 15-20 minuta, jo më pak. Sepse oreks për pije e drejtë para se një vakt është krejtësisht i gabuar. Pas pak sekondash urisë nuk shfaqet: ajo merr një kohë më të gjatë.

  Përveç alkoolit para një vakt - nuk japin pozicionin e tyre. Alkooli do të sillen në mënyrë agresive ndaj një mukozën uritur stomak. Ai do të vuajnë dhe prodhimi klorhidrik acid i cili gjithashtu do të rritet. Si rezultat, mund të zhvillohet gastrit. Jo një çmim shumë i lartë për të cilat me një oreks për të ngrënë?


  Miti 3.

  Alkooli zvogëlon stresin

  Shpesh njerëzit e lodhur të përpiqen për të pirë e të ngrënë veten me alkool. Por në shumicën e rasteve kjo është bërë si duhet. Është e nevojshme për të pirë mjaft pak - 20-30 ml vodka apo konjak ose 40 ml verë apo një martini. Doza të tilla të vogla hequr stresin e brendshëm dhe të ju ndihmojë të relaksoheni. Çfarë, në përgjithësi, në përputhje me nocionin - lehtësimin e stresit. Për fat të keq, më shpesh për këtë qëllim shumë e shumave më të rëndësishme të alkoolit. Në këtë skenar mund të zhvillohet në dy mënyra. Së pari - lodhje rënduar, ulur humor, ka një lloj depresioni, i cili vetëm përforcon ndjenjën e lodhjes brendshëm.

  Së dyti - është e eufori alkool, e cila në mënyrë të pashmangshme përfundon shumë në depresion. Asnjë nuk është ndryshe në lirimin e stresit, megjithatë. Pra, në qoftë se ne të shpëtoj të këtij kamxhiku me alkool, pastaj të bëjë atë me mençuri.


  Miti 4. Alkooli rrit efikasitetin

  Shumë besojnë se vepronte nën ndikimin e alkoolit më lehtë se zakonisht. Kjo nuk ka të bëjë jo për dehje mesatare dhe sigurisht të rëndë, kur pa majë gjitha reagimet dhe ndjenjat. Kjo i referohet të butë, në të cilin aktivizohet proceset e mendimit. Por ndjenja është absolutisht subjektive, dhe kjo u provua kohët e fundit nga shkencëtarët australianë.

  Duke përdorur eksperimente arritën në disa përfundime interesante. Ajo rezulton se njerëzit pothuajse dehur dhe shpejtësinë e përgjigjeve mendim motorike në të vërtetë do të mund të rritet. Por këto reagime janë shpesh të gabuara. Përveç kësaj, doza edhe më të vogla të alkoolit shkaktojnë një ulje të përqendrimit dhe cilësinë e aktivitetit mendor.

  Kështu, shkalla për të punuar në vet keqen tonë. Ndoshta punë do të bëhet më shpejt, por ajo sigurisht që do të shfaqen lloje të ndryshme të gabimeve.


  Miti 5. Alkooli ul presionin e gjakut

  Shumë pacientë hypertensive gjeni se reduktojë presionin duke përdorur alkool. Ai me sa duket dilates enët e gjakut ... Kjo deklaratë është e vërteta - Doza të vogla të pijeve alkoolike në të vërtetë të dobësojnë tonin e murit të enëve të gjakut.

  Por së bashku me këtë ata të rritur normën e zemrës. Një tensioni i gjakut varet nga vëllimi i gjakut që "shtyrë" në gjak. Çfarë ky vëllim është, më i lartë presion. Prandaj, alkooli në asnjë mënyrë nuk mund të konsiderohet si një ilaç për tensionin e lartë.

  Situata është e komplikuar nga fakti se shumë pije alkoolike përmbajnë substanca biologjikisht aktive. Këto komponime vetë mund të ndikojnë në presionin e gjakut, dhe në të shumtën e rasteve negativisht.


  Miti 6. alkooli cilësor nuk dëmtojnë

  Çdo alkooli ka në efektet toksike të trupit. Kjo është për shkak se një nga produktet kalbjes e etanolit - aldehyde acetik.

  Është trupi krijon ekseset ndryshme. Por alkool cilësia e dobët ndikon trupi më keq. Pas të gjitha, pije lirë forta nuk kalojnë pastrimin e duhur, ato përmbajnë vajra avioni, të cilat janë shumë herë të rrisë efektet toksike të alkoolit. E njëjta gjë mund të thuhet për pije të bërë në shtëpi. Dhe si uji i mirë është përdorur dhe fruta të pastër apo manaferrat, dhe ende pi jashtë shumë më të dëmshme se një dyqan të ngjashme. Dhe të gjithë për shkak të alkoolit në shtëpi është shumë e vështirë. Natyrisht, përparësi duhet t'i jepet markat e famshme dhe të shtrenjta, por nuk mendoj se ata nuk ndikojnë në shëndetin.


  Miti 7. Alkooli - një kurë për të ftohtë të përbashkët

  Shumë prej tyre janë trajtuar për vodka ftohtë - me mollë, mjaltë, se çdo gjë tjetër. Besohet se këto barna dhe të reduktuar temperaturën dhe të ndaluar një kullojnë hundët dhe dhimbje të fytit reduktuar. Ku e bëri këtë besim - askush nuk e di. Megjithatë, shumë njerëz disi i sigurt se kjo recetë e lashtë rus dhe të gjithë etërit tanë ishin trajtuar në mënyrë të ngjashme.
  Është e mundur që sllavët ishin duke luftuar ftohtë të përbashkët duke përdorur vodka. I rëndësishëm gjë - kjo mënyrë, mjekësia moderne nuk e njeh.

  Së pari, imuniteti i ujit të zjarrit nuk përmirësohet.

  Së dyti, alkooli nuk është mënyra më e mirë ndikon në fyt strep.

  Ajo fillon të lënduar pas trajtimit të mëtejshëm. Kështu që besoj në fuqi shëruese e vodka nuk është e nevojshme. Por një numër i vogël i verë të ngrohtë e kuqe ju mund të pini. Ajo të paktën ka aftësinë për të stimuluar sistemin imunitar.


  Miti 8. Birra - kjo nuk është alkool


  Tani shumë njerëz mendojnë se dikur birrë është pije të ulët alkooli, ajo nuk shkakton ndonjë dëm për shëndetin. Kjo mashtruese katastrofike. Në birrë nuk është me të vërtetë një shumë e alkoolit. Por kjo nuk do të thotë që kjo pije është i sigurt. Ai është gjithashtu një alkoolike, dhe për këtë arsye është e varur.

  Nuk është çudi në vitet e fundit, gjithnjë e më shumë mjekët janë duke folur për të ashtuquajturin alkoolizmit birrës.

  Përveç kësaj, dehëse pije është shumë e keqe për të mëlçisë dhe zemrës. Këto organe të pësojë degjenerim dhe të fillojë të funksionojë dobët. Duke pasur parasysh gjithë këtë, në asnjë rast të trajtohet për birrë si një limonadë. Ju nuk mund të thithin atë litra përditshme. Konsumi i tillë i shkujdesur me shpejtësi të ndikojë shëndetin.


  Miti 9. Alkooli nuk është kalori

  Shumë gra numërimin e të gjitha kalorive të konsumuara. Një kalori dehur nuk përfshijnë. Ndërkohë, alkooli ka një vlerë shumë të lartë të energjisë, dhe të fortë pije, e më shumë vlerë atë. Më e lartë norma në vodka. Vlera ushqyese e fundit nuk ka, kalorive janë futur vetëm nga alkooli.

  Kjo është arsyeja pse ajo është shumë e vështirë për të shpëtoj prej tyre.

  Pak më të ndryshme është rasti me verë. Vlera e Energjisë e pije pjesërisht për shkak karbohidrateve që janë të lehtë për të ndarë dhe të djegur lehtë. Sepse vera nuk është efekt aq i dëmshëm në pamjen.

  Dhe ende ndonjë alkoolit është shumë kalori. Ky rregull nuk njeh përjashtime, kështu që para se të pijshëm, ne duhet të marrë parasysh jo vetëm shëndetin e tyre, por edhe për figurën.


  Miti 10. Ajo nuk duhet të pini dhe rostiçeri

  Shumica prej nesh besojnë se shpirtrat është e domosdoshme që të ketë një rostiçeri. Dhe ata pini në çdo rast e pamundur. Por kjo deklaratë nuk është plotësisht e saktë. Duhet të sqarohet se ai i referohet snacks - të nxehtë apo të ftohtë.

  Fundit neutralizuar dobët alkool, ai shpejt zhytur në gjak. E njëjta gjë ndodh kur një person është i larë poshtë me alkool. Pra, në këtë kuptim, lëngje, pije frutash, pije frutash mund të vihet në të njëjtin nivel të frutave dhe perimeve sallatë.

  Krejt të ndryshme është rasti me enët e nxehtë dhe me yndyrë si supave ose Stews. Ata pengojnë thithjen e etanolit zvogëlon peshën e dehjes dhe për këtë arsye janë snacks më të mirë. Ato nuk mund të krahasohet, asnjë zapyvon.