Ndërhyrje miopi lazer


 • Ju miopi? Nuk është se e keqe
 • Laser bisturi
 • Armët Precision
 • Pa dhimbje
 • Pikët - një e mirë

 • Ju miopi? Nuk është se e keqe

  Deri në fund të shekullit të njëzetë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, problemi i varfër shikimi doli një të tretën e popullsisë së botës.
  Si për miopi, ose nearsightedness, nevojën për të parë nga afër në objekte të vendosura direkt në frontin e syve provuar. Në Japoni, mban syze shumicën e të rriturve, siç doli - ". Kruarje sytë e tyre" për shkak të veçantitë e shkruar karaktere japoneze dhe duke i hedhur sytë në

  Pa syze, shumë nuk mendojnë për jetën: të ndjekë të modës, duke zgjedhur një kornizë; shpenzojnë elegancën e lëvizjes kur vodruzhayut hundë; besim dhe vlera fshehur rastin e tyre xhami kur papritmas fillon duke luftuar për të marrë frymë.

  Por ka nga ata që e urrejnë syzet, duke i konsideruar ato "paterica optike" dhe që vuajnë nga nofka "njeri me syzet." Ndonjëherë evidencë objektive mjekësore pikë nuk ka alternativë. Megjithatë, gjërat nuk janë aq keq.


  Laser bisturi

  Në 1939 mjeku sy japonez Tsutomu Sato zhvilluar një kuadër të të ashtuquajturit "keratotomii radikale" - operacion, në të cilat prerje kornea aplikuar rrezore të japin pronat optike 'Lens' syrin që ju lejon të përqëndrohet imazhe në retinë tamam si ajo duhet të jetë një person me shikim të mirë. Më vonë testuar mënyrë: disa pacientë ishin operuar.


  Por perde shpeshta kornesë dhe komplikime të tjera të rrezikshme kanë pezulluar zhvillimin e metodës së propozuar nga japoneze.

  Vetëm në 1972 Akademiku Svyatoslav Fyodorov shumë përsosur teknikën e kirurgjisë sy. Nga mesi i viteve tetëdhjetë në mikrokirurgji Qendrën e Moskës Syri, të pajisur me teknologjinë e fundit të atëhershëm, keratotomiya (kryesisht për të luftuar miopi) bëri metodë "transportues": pacientin "nën thikë" kirurg vë jo më shumë se njëzet minuta, dhe veprojnë jashtë "në dy "i tij.

  Megjithatë, ndërhyrja e drejtpërdrejtë në indet e syrit - "pikë më në Fedorovit" - nganjëherë çon në komplikime.

  Në kirurgji syrit saktësisë së kërkuar mikron: ajo vetëm jep rezultate të mira dhe sigurinë.

  Në 1976 IBM Corporation krijuar lazer excimer parë, i quajtur kështu pajisje në të cilat molekulat rreze lazer ultravjollcë të formuar një kompleks të veçantë kimike. Shpikje diktuar nevojën që nuk ishte lidhur me oftalmologjinë - me saktësi një argjendar që kërkohet për të gdhend patate të skuqura kompjuter. Por mjekët e interesuar menjëherë në teknologji të re.

  Hetime të mëtejshme themeluar që përdorimi i zoti i rreze lazer excimer është e padëmshme. Një mundësi për të kontrolluar më i saktë dhe thellësinë e penetrimit të saj i dha perspektiva të aplikojnë vetëm një risi ku saktësia mbi të gjitha - në microsurgery sy.

  Korrigjim i parë vizion laser është bërë në Berlin në 1985 rezultatet ishin të tilla që teknologjia e re menjëherë e njohur udhëheqëse "hlaznikov" botën. Tashmë 1988 korrigjim lazer filluar për të praktikuar në të gjitha qendrat më të famshme syrit në Evropë dhe Amerikë.


  Armët Precision

  Thelbi i korrigjim vizion nga ndikimi rreze lazer është se "të ftohtë" rreze lazer vaporizes shtresë me pika e hollë e kornesë, duke ndryshuar lakim të saj. Kjo thyerjes dritë në sy që pësoi, të tilla si miopi, është disi e ndryshme: pikat fokus janë pikërisht në retinë - dhe gjërat janë qartë të dukshme në distanca të ndryshme.

  Gjithë procedura kryhet sanitare ambulatoriale nën pikoj lokale anestezi. Ndjesi të dhimbshme janë plotësisht mungon. Efekti Laser zgjat për 40-60 sekonda. Në të njëjtën ditë, pacienti kthehet në shtëpi.

  Llojet kryesore të vizion laser korrigjim sot - ndikim në shtresat sipërfaqësore të kornesë ose me një penetrim më të thellë e rreze.

  Me këtë teknologji, trajtimi radikal të crregullimeve të fushës kirurgjikale lëvizur shpejt në fushën e mjekësisë kozmetike.

  Rreze lazer ndikon vetëm pjesë e nevojshme e kornea. Ai nuk ka të lënduar zonë fqinj. Kornea nuk është më i shkurtuar nëpër bisturi, "Laser" operativ shikuar në jo ajo kujtoj të kirurgjisë, por më shumë për fizikë.


  Pa dhimbje

  - Çfarë ndjehet i sëmurë gjatë ndërhyrjes, madje edhe të tilla të teknologjisë së lartë në një organ delikat si syri?

  - Brenda 3-4 orë pas kirurgjisë mundur siklet, ndjesi të trupit të huaj, marramendës, fotofobi, - thotë Tatiana ophthalmosurgeon Manoilo. - Por pas kësaj të gjithë siklet shkojë pa një gjurmë. Përmirësim të dukshëm në mprehtësi vizuale ndodh në kirurgji.

  Stabilizimi i plotë i korrigjim lazer ndodh pas përfundimit të muajit të parë. Ky pacient ka nevojë për të kufizuar në mënyrë të konsiderueshme stresin e tyre fizike dhe vizuale. Pas operacionit, ju mund të lexoni, të shkruani, ha ndonjë ushqim, shikuar TV, apo edhe të përzënë një makinë.

  - Me pajtim të duhur me rekomandimet e mjekut, gjasat e komplikacioneve është zero - përfundon T. Manoilo.

  Korrigjim vizion Laser pjellë shumë mite. Për shembull, besohet se kjo është një ndërhyrje e rrezikshme. Si fakti që rezultatet korrigjim janë të parashikueshme.

  - Sipas rezultateve të procedurave diagnostike testimit te mjeku dhe pacienti dini çfarë yjet pas tij - thotë Dr. Manoilo. - Teknikat moderne të lejojë jo vetëm të shqyrtuar sipërfaqen e kornesë, por edhe për të parashikuar se si sy do ta shohë 10-15 vjet. Nëse pacienti para konsultimit fshehur nga mjeku në lidhje me shëndetin e tyre, në qoftë se klinikë syrit është personel me kualifikime të mjaftueshme dhe kjo është e pajisur me pajisje moderne të lartë precision - nuk duhet të ketë komplikime.


  Pikët - një e mirë

  Në drejtësi duhet theksuar se jo të gjithë mjekët pajtohen se vizion laser korrigjim - një ilaç me miopi, hyperopia ose astigmatizëm. Profesor Nikolai Sergienko, ophthalmosurgeon, tha:

  - Për korrigjim lazer është lista e rreptë e indikacioneve dhe contraindications. Ju nuk mund të kryejë korrigjim në humbje progresive të shikimit. Para se operacioni duhet të ndodhë rregullisht gjatë gjithë vitit për të përcaktuar nëse miopi përparon. Kjo kërkesë është kryer rrallë sepse pacientët duan të të operohet së shpejti. Ju nuk mund të bëjë një korrigjim për fëmijët, njerëzit me korne hollë, si dhe ata që mbajnë syze në më shumë se 10 dioptri.

  - Në dy vitet e fundit të komplikacioneve pas korrigjim lazer nuk është takuar, që nuk është korrigjim i kontaktit me një bisturi, - thotë Nikolaj Sergienko. - Ndërlikimet kryesore të shkaktojnë - infeksion. Kjo nuk është një apo dy raste, por me mijëra.

  Profesor Sam vesh syzet, dhe tha se kurrë nuk do të bëjë një korrigjim: "Ne duhet të kuptojmë se nuk ka asgjë syze gabuara. Ndër të gjithë pacientët kirurgji të vërtetë tregon vetëm 5-10%. Këta atletë, disa ushtarë dhe ata që ndërhyjnë me gota në profesion. Pjesa tjetër - të shkoni në lidhje me arsye psikologjike ose "kozmetike".

  Nuk është çudi në mesin e atyre që duan të bëjnë një korrigjim kaq shumë gra të reja. "

  Informacion nga Alexander Kirichenko artikullin "ndërhyrje Laser".