Fëmijët Mycoplasmosis dhe gjatë shtatzënisë


 • Mycoplasmosis
 • Mycoplasmosis gjatë shtatzënisë
 • Fëmijët mycoplasmosis
 • Si është trajtimi i mycoplasmosis

  Mycoplasmosis

  Mycoplasma - një baktere që zënë një pozicion të ndërmjetëm
  Klasifikimi mjekësor ndërmjet baktereve, kërpudhave dhe viruseve.
  Në mënyrë të pavarur, ata nuk mund të ekzistojë, që nga viti në parazitare
  qelizat e ushtrisë për t'i dhënë atyre themelore për ushqim
  substancë. Zakonisht Mycoplasma bashkëngjitni për qelizat epiteliale -
  rreshtim mucous i gastrointestinale, të frymëmarrjes dhe urogjenitale traktet.

  Në mesin e numrit mjaft të madh të mikoplazmave, të cilat janë gjetur në
  njeri, vetëm 4 lloje mundet nën kushte të caktuara shkakut

  sëmundje. Një prej tyre - Mycoplasma pneumonia - ndikon në frymëmarrjes
  Sistemi, duke shkaktuar sëmundjet inflamatore të fytit, bronkeve dhe mushkërive.
  Tjetër tre - genitalium Mycoplasma, Mycoplasma hominis, Ureaplasma
  urealiticum - janë patogjenë të mycoplasmosis urogjenital se
  aktualisht zë një vend të rëndësishëm në mesin e sëmundjeve
  seksualisht të transmetueshme.

  Stabiliteti i këtyre mikroorganizmave në mjedis është i ulët - ata
  vdesin shpejt, kështu që metoda kryesore e infeksionit - seksual ose të ngushtë
  kontakt familje.
  Duke infektimit të ekonomive familjare mund të ndodhë në qoftë se,
  për shembull, për të matur të brendshme ose swimwear për të gjitha grupet punuese,


  japë dikush një peshqir vaske dhe t. n. Në mënyrë tipike,
  mycoplasmosis është fshehur, me një mbizotërim
  shuar, format malosimptomno. Përafërsisht 40% e pacientëve nuk i përjetojnë
  që simptoma të dukshme deri në një situatë e vështirë, të tilla si aborti,
  nuk aktivizojnë infeksionin, shpesh duke çuar në mjaft serioze
  komplikime.

  Diagnoza është e komplikuar mycoplasmosis mjaftueshme - shenja
  specifike për këtë sëmundje atje, dhe shumica e mikoplazmave
  aq i vogël që ata nuk mund të zbulohet me mikroskopi konvencionale.
  Mycoplasmosis zbuluar në egra apo studiuar nga
  polymerase zinxhir reaksion (DNA diagnostifikimi PCR), ose nga

  Immunofluorescence.


  Mycoplasmosis gjatë shtatzënisë

  Një shqetësim i veçantë është në rritje prevalenca e këtij infeksioni
  në mesin e grave shtatzëna. Gjatë infeksionit mikoplazmave shtatzënisë
  keqësuar zakonisht, duke çuar në komplikacione. Më shumë pikë të dhënave
  për mycoplasmosis drejtpërdrejtë për kyçje dhe ndërprerjen e pavullnetshme
  shtatzënia dhe "ngriu" shtatzënia (vdekje fetale
  embrioni në fazat e hershme).

  Për fat të mirë, me pak përjashtime, Mycoplasma nuk ndikojnë fruta -
  placenta mbron fëmijën nga zhvillimin e këtij infeksion. Por
  inflamacion i shkaktuar nga mikoplazmave, muret e vaginës dhe
  qafën e mitrës mund të shkojë në membranat.

  Lot Shell,
  mbeturinave amniotik fluide, duke filluar punës hershme. Rrezik
  punës parakohe me infeksion të mikoplazmave rritet 2-3
  herë. Fëmija mund të infektohen nga një nënë e infektuar gjatë
  lindjes, duke kaluar përmes "të pista" kanalin e lindjes.

  Mycoplasma shkaktojnë zhvillimin e infeksionit akut në mitër
  (Endometritis) pas lindjes, abortit, prerje cezariane.
  Endometritis është një nga komplikimet më të shpeshta dhe të rënda
  Periudha pas lindjes. Ankesa kryesore e pacientëve mycoplasmosis gratë
  është prania e shkarkimit të bollshme irrituese nga trakti gjenital,
  kruhet butë, siklet gjatë urinimit, dhimbje gjatë seksit

  Akti. Ajo mund të forcuar periodikisht, atëherë
  spontanisht ulet deri zhdukjes.


  Fëmijët mycoplasmosis

  Gjatë mykoplazmat infeksion në fëmijë është i ndryshëm nga të rriturit -
  prekur zakonisht pemë bronkopneumonare, shkaktuar nga inflamacion të faring,
  hundë, bronke dhe mushkëri. Intensiteti i procesit varet
  sistemi imunitar i fëmijës. "Dobët" infektuar me foshnjat mikoplazmike
  sëmuren më shpesh dhe më e vështirë.

  Fëmijët mund të merrni mycoplasmosis në kopshtin e fëmijëve, në shkollë - të jetë "i afërt" ekip. Mycoplasma në këtë rast është kaluar nëpërmjet ajrit dhe
  infektuar e saj vetëm fëmijët sistemi imunitar i të cilëve është aktualisht

  dobësuar rëndë (p.sh. pas një të ftohtë). Shpesh ka
  bronkit, por mund të zhvillohet pneumonia. Në SHBA, 40% e bronkit
  fëmijë - Mycoplasma.

  Simptomë themelor alarmante në këto raste - afatgjatë (më shumë se 2
  javë) nuk është e kollitjes. Ndonjëherë Mycoplasma "shkop" për fëmijët
  astma, bronkit astmatik - Sulmet janë duke u bërë
  më shpesh. Pas trajtim mycoplasmosis këta fëmijë të harrojmë për astmë
  i gjatë.


  Si është trajtimi i mycoplasmosis

  Trajtimi i mycoplasmosis - një proces i ndërlikuar sepse
  Mycoplasma shumë rezistent ndaj sulfonamides dhe antibiotikët
  seri penicilinë.

  Veçori e strukturës së mikoplazma (jo
  membranë qelizore) përcakton rezistencën e tij ndaj antibiotikëve,
  Proteinat e tanishme membrana: penicilinat, cefalosporinat dhe të tjerët.

  "Home" do të thotë sëmundje nuk është, por modern
  antibiotikët shumë të mjaftueshme -
  izlechivaemost është 95%. Trajtim është e nevojshme për të marrë pjesë me
  Partnerët e rregullt seksi. Përndryshe, infeksioni është e pashmangshme -
  rezistenca ndaj kësaj sëmundje nuk ndodh. Si një serioze dhe
  është sëmundje e parëndësishme nuk duhet të bëhet pjesë e juaj
  jeta, ndërtimin e shëndetit dhe parandalimin e perceptojnë bukurinë.
  Trajtim në kohë do t'ju shpëtojë nga kaq shumë probleme.

  Informacion nga artikullin "Mycoplasmosis."

  Diskutoni komuniteteve:

 • Mycoplasmosis
 • Shtatzënësi