Hernie intervertebral


 • Çfarë është hernia intervertebral?
 • Metodat e trajtimit të hernia intervertebral

 • Çfarë është hernia intervertebral?

  Formimi i hernie intervertebral mund të jetë shkaktuar nga shumë faktorë: dhimbje të ulët mbrapa, lëndime, mbrapa varfër muskuloz, sjellje e keqe, çrregullime metabolike, ndryshimet e lidhura me moshën, arsyet trashëgueshme, stërvitje e rëndë, ektsyya info.

  Shfaqja e sëmundjes është për shkak të shpërthimit të intervertebral
  me makinë, duke sjellë me vete vjen pulposus bërthamë dhe format
  hernie intervertebral. Nëse kjo është e drejtuar drejt shtyllës kurrizore dhe e saj
  mbaresa nervore, duke bërë presion mbi ligaments e shtyllës kurrizore, atë

  shkakton dhimbje akute. Presioni mbi nervore shpinë herniation shkakton inflamacion,
  shoqëruar me edemë.

  Mesit më e zakonshme diskale
  shpinë. Kjo është për shkak të faktit se përsëri ka ngarkesën kryesore
  sidomos kur heqjen e peshave ose në pozicionin e gabuar, në
  kryerjen e disa punë. Në hernie mesit vëzhgoi vijim
  Simptomat: dhimbje këmbë, shpesh në anën e pasme e sipërfaqes së kofshës në këmbë
  ose thembra; dhimbje në rajonin e mesit të përhershëm dhe afatgjatë (më shumë se tre
  muaj) karakter; dhimbje izoluar këmbë ose mpirje në këpucë me majë;
  mpirje në ijë.


  Qafës së mitrës diskale shoqëruar nga dhimbje koke ne
  i kombinuar me hedhje presion dhe marrje mendsh, dhimbje, duke siguruar një shpatull apo
  mpirje dorë nga gishtat. Me këtë lloj të hernia është truri i shqetësuar
  qarkullim dhe dhimbje koke, marramendje dhe kujtesës dëmtim të shkaktuar nga
  përgjegjës për koordinimin e trurit nuk merrni mjaft
  Sasia e gjakut.

  Kraharorit diskale mjaft të rralla dhe
  karakterizohet nga dhimbje të vazhdueshme në shpinë, më i ulët
  forca e muskujve, mpirje të gishtave. Ky lloj i hernia mund të kontribuojë
  trazirat në frymëmarrjes dhe të zemrës.

  Vendosjen e dhimbjes akute ose të zgjatur prapa

  duhet së pari të shqyrtohet. Për diagnozën e intervertebral
  hernie përdorur një metodë studimi si rezonancë magnetike.
  Kjo metodë është e sigurt për shkak se ajo është në dispozicion në një x-ray
  dhe i jep një pamje më të plotë të sëmundjes. Imazhe rezonancë magnetike
  mund jo vetëm të konfirmuar praninë e hernie intervertebral, por të vendosur edhe
  ashpërsia e inflamacionit sëmundje shoqëruese, të përcaktuar madhësinë
  hernie dhe patologjitë shoqëruese.


  Metodat e trajtimit të hernia intervertebral

  Zgjedhja e trajtimit varet nga ashpërsia e sëmundjes.
  Pacienti demonstruar pajtueshmërinë me regjim shtrati dhe paqeje për të paktën 2-3

  muaj. Pozita më e përshtatshme -
  shtrirë në shpinë të tij, me këmbët e ngritura (jastëkët shkak) dhe
  duke përdorur mburojë nën dyshek. Ne trajtimin e hernia përdoret painkillers,
  Droga nonsteroidal anti-inflamator që të ndihmojë të hequr
  inflamacion në vendin e fatkeqësisë nervore, droga që të lehtësojë spazma e muskujve. Në
  Përdorimi dhimbje të forta bllokadë novokaina.

  Gjithashtu në fazën akute të praktikës aplikuar tërheqje
  shpinë. Me këtë metodë të trajtimit nga ana decompression e shpinë,
  është një lloj i "thithjen" hernie pasme. Është e rëndësishme për të zgjedhur këtë metodë
  drejtimi i duhur i ndikimeve dhe përpjekjet jo të përkeqësohet

  situatë.

  Nëse dhimbjet janë të vazhdueshme në natyrë, thyer
  Procesi i urinimit dhe defekimit, ka një perineumit këmbëngulës mpirje,
  Funksioni i paaftë të këmbës apo të muskujve këmbë atrofi është duart e pranishëm ose - ajo
  shkaktojë për apelim menjëhershëm të neurokirurg. Nëse prania e hernie
  të provokuar përçarje e organeve të brendshme dhe të çon në të pjesshëm ose i plotë
  paralizë të gjymtyrëve, në këtë rast, kirurgji.

  Pas trajtimin dhe parandalimin e acarimit aplikohen
  ndryshme fizioterapi, radonit ose banja sulfide hidrogjeni,
  fizioterapi, chiropractic dhe akupunkturë.

  Ne rekomandojmë mënyrën butë
  punë, fle në një shtrat të vështirë.