Hernie intervertebral dhe trajtimi i saj


 • Çfarë është hernia intervertebral
 • Trajtimi i hernie intervertebral


 • Çfarë është hernia intervertebral

  Intervertebral hernia - një
  zhvendosje e diskut të deformuar intervertebral. Më e zakonshme
  Lokalizimi hernia - shpinë mesit.

  Më shpesh
  Kjo sëmundje ndodh mes moshave 20 në 50 vjet dhe është një
  shkaqet më të shpeshta të paaftësisë së përkohshme dhe shpesh
  Pacienti paaftësi.

  Hernie diskale është një komplikacion serioz i osteokondroza kurrizore.

  Sëmundje
  rezulton nga këputje e diskut intervertebral. Formuar nga
  Kjo hernie, i fryrë përsëri dhe në anën, duke shtypur mbi rrënjët nervore
  në dalje të saj nga kanali kurrizore dhe shkaktojnë inflamacion,

  shoqëruar me ënjtje. Kjo shpjegon pse dhimbjen dhe humbjen
  ndjeshmëri të shfaqet menjëherë pas shfaqjes.


  I mbytur
  nervore rrënjë dërgon impulset dhimbje trurit
  njeri perceptohen si dhimbje në zonën, ndjeshmërisë
  cila është siguruar nga ky nervore. Gjithashtu në këtë zonë është e thyer
  Koordinimi motor dhe forcën e muskujve.

  Fillor
  Ankesa është dhimbje. Në mënyrë tipike, dhimbje të ndodhë pas moderim
  tendosje fizike, pozicioni i vështirë në vendin e punës ose
  në shtrat, tilted ndërsa kthyer mënjanë, shpesh
  kombinuar me ngritje peshe. Pastaj dhimbje atje brenda natës
  dhe dobësi në innervation.


  Kur lëvizjet, kollitjes, teshtitjes ose
  dhimbje lodhje intensifikuar dhe shpesh bëhet aq i fortë se
  Njeriu ka nevojë për pushim shtrat.

  Kur herniation disk
  në dhimbjen e mesit janë karakter shpesh lampasnyh
  (Spread mbi sipërfaqen e jashtme të këmbës) mund të jenë të përhershëm
  apo i rastit.

  Në dhimbje mund të përkufizohet abuzimet
  ndjeshmëri, të tilla si hypoesthesia (ndjeshmëri reduktuar)
  dhe anestezi (mungesa e ndjeshmërisë), rrallë - hypersensitivity
  (Rritja e ndjeshmërisë).

  Ka vegjetative
  Çrregullim në formën e temperaturës reduktuar lëkurës, enjtje pak
  (Pastosity) ndryshon djersitje, rritje thatësi.


  Nganjëherë pacientët nuk mund të shpjegoj deri për shkak të dhimbjes. Nuk mund të shënohen
  crregullime neurotropik prekur sipërfaqe në formën e humbjes së peshës
  (Për shkak të atrofi të muskujve).

  Diagnozë
  neurolog ose neurokirurgu në prani të simptomave të përshkruara. Për atë
  sqimë duke përdorur metodat e mëposhtme: tomography llogaritur,
  spondylohrafiya, radiografi.


  Trajtimi i hernie intervertebral

  Zakonisht kjo
  sëmundje është 2-3 muaj, në varësi të pjesës tjetër krevat
  dhe pjesa tjetër - kushtet më të mira për shërim të shpejtë, pa komplikime.

  Ashtu si me sëmundje të tjera të mesit
  shpinë, ajo është e rekomanduar për të shtrihen në shpinë me e ngritur ose të përcaktuara

  për të zbutur këmbët tuaja, duke lëvizur trupin dhe gjetjen e një të rehatshme pa dhimbje
  paraqesin.

  Për të zbutur dhimbje të forta mund të marrë qetësues, ju lutem
  dhe droga anti-inflamator. Pas 3-4 javësh të dhimbjes,
  zakonisht shumë më e dobët, por ajo është ende dëmtojë disk
  nuk mund të shërimit, kështu për të shmangur komplikime mundshme në formën
  kronike Rest përsëri dhimbje ende për një
  muaj. Operacion tregohet në praninë e dhimbjes rezistente ndaj trajtimit, ose
  shprehur në çrregullime të lëvizjes.

  Një tjetër trajtim
  hernie intervertebral në fazën akute - shpinë. Kjo
  mënyrë shumë e vjetër e interesit të cilat kohët e fundit

  në rritje përsëri. Vytyazheniem krijon një rënie të presionit
  në hapësirën intervertebral, e cila çon në kthimin e spikatur
  i diskut me vendndodhjen origjinale. Është e nevojshme për të gjetur të drejtën
  drejtimi i ndikimit dhe të vini përpjekjet e duhura për
  mos dëmtojë shpinë edhe më shumë. Me të drejtë
  Procedura për të ulur dhimbjen, nuk rritet.

  Pas
  Periudha akute e stabilizimit sëmundjes dobësuar mbrapa muskujt
  dhe kthimi i lëvizshmërisë normale shpinë duhet të filloni klasat
  ushtrime terapeutike. Një shërim i shpejtë dhe i plotë
  promovon masazh.

  Ndonjëherë reduktuar ndjeshmëri në disa
  Vende dobësi këmbë dhe ndjenja ajo vërejtur zhdukjen

  dhimbje. Kjo është për shkak të faktit se rrënjë nervore të dëmtuara ende
  nuk rifilloi funksionet e tij. Shuma e lëvizjes, ndërsa zakonisht
  mbetet normal.

  Informacion nga artikullin "intervertebral hernie".