Migrenë pas fundjavës


 • Dhimbje koke apo migrenë?
 • Massage Technique

 • Dhimbje koke apo migrenë?

  Gjumi mund të veprojë si një "provokator" dhimbje koke në sëmundje të ndryshme. Më shpesh kjo sëmundje është e lidhur me depresion dhe ankth. Dhe ata janë të njohur për shumë arsye.

  Një prej tyre mund të jetë e njëjtë fundjavë. Në mënyrë tipike, ata kurrë nuk kanë mjaft. Prandaj, zgjohen më vonë se zakonisht, e fillon me acarim të vetëdijshëm se fundjavë i tillë i shumëpritur shpejt të dalë jashtë. Dhe përsëri ai nuk kishte kohë për të bërë me atë që ishte planifikuar. Si rezultat, ka dhimbje koke. Ata e quajtën tendosje të muskujve dhimbje ose neurotik.

  Shumica Sëmundjet e rregullta janë shkaktuar nga stresi emocional, moti, punë nate, konsum të alkoolit, dhe tendosje zgjatur fizik dhe mendor.

  Kjo dhimbje është e natyrshme në një model - ato paraqiten brenda 20 minuta ose më shumë pas zgjimit përfundimtar.

  Sulmet e rralla kjo formë e mundim shtënë të mirë duke marrë analgesics konvencionale - sedalhin paracetamol, baralgin. Megjithatë, ajo është e rekomanduar për të përdorur një ose dy herë në javë për të shmangur dhimbje koke e tranzicionit neurotike në mjekësor.

  Quite efektive është masazh. Për ndikim më të mirë ajo duhet të jetë, ndërsa duke marrë një dush të nxehtë - temperaturën e ujit 40-43 gradë Celsius.


  Një tjetër shkak i dhimbje koke mund të jetë një migrenë. Megjithatë, shfaqja e një fundjavë pas një gjumi të gjatë është më shumë përjashtim se sa rregull, si një ëndërr në lidhje me këtë sëmundje shpesh shfaqet si një metodë e trajtimit. Për migrenë sulm është kur një person i paaftë për të fjetur.

  Duke iu përgjigjur pyetjes, a keni një migrenë, një rishikim i rregullt do neurolog. Duhet të theksohet se ky problem është pothuajse gjithmonë fillon në fëmijëri ose të rinj.

  Sulmi i sëmundjes është painkillers hequr dhe droga të veçanta protivomihrenevymi. Dhe në fazat e hershme të sëmundjes - tsitramon.

  Rezultate të mira japin kompresa të nxehta mbi kokën e tij, të shtrënguar akuzuar kokën me një peshqir. Dhimbje koke shpesh janë hequr këmbën të ngrohtë ose dush dore, veçanërisht dramatik. Për këtë këmbën e alternuar e vendosi në të nxehtë, ujë pastaj të ftohtë.

  Dhimbje koke në mëngjes mund të ndodhë edhe për shkak të rritjes së presionit intracranial. Në mënyrë tipike, ky çrregullim ndodh pas dëmtimi kokë, tumor në membranat dhe sëmundjet inflamatore të trurit. Prandaj, një person i parë disa simptoma të rënda neurologjike. Të hequr qafe këtë lloj dhimbje mund të duke hequr çështjen e tyre të drejtpërdrejtë - sëmundje.


  Massage Technique

 • Vënë të dy duart mbi kokën tuaj. Pa një të forta duart e ngutshme Drive mbi kokë në drejtime të ndryshme. Pastaj të përpiqet për të rritur klikoni tyre. Kryen çdo ushtrim për 2-3 minuta.
 • Gishtat pak rozchepiryvshy, kreh flokët e tyre drejt kulmin për 2-3 minuta.
 • Vendi një dorë në një tjetër dhe "kthesë" clockwise kokës derisa të ndalet. Atëherë të ndaluar për 3-4 sekonda dhe liroj veprimin. Përsëriteni në çdo pikë nga 5-6 herë.
 • Hands kap një bandë e flokëve të afërt me rrënjët. Tërheqë atë në drejtime të ndryshme, gradualisht duke rritur presionin. Kështu që ecin nëpër flokët e kokës.

 • Indeks, gishtat e mesme dhe unaza e forcës shtrydh rajonin zverk - spikatur pjesë e pasme.
 • Masazh qafën tuaj në arterie karotide. Për këtë bravo e të dy duarve, të gjetur pulsin e të drejtës dhe të arterieve majtë. Shtypni arterie në këtë vend për 1-2 sekonda. Përsëriteni 5-6 herë.