Geniuses një sëmundje - migrenë


 • Migrenë ose dhimbje koke?
 • Si i rënë nga qielli
 • Geniuses pikëllimit
 • Migrenë i qafës

 • Migrenë ose dhimbje koke?

  Dhimbje koke sjell vuajtje të mëdha, duke kufizuar ndjeshëm veprimtarinë sociale dhe duke detyruar ndonjëherë të braktisur karrierën profesionale. Në mesin e dhjetra e llojeve të dhimbje koke migrenë - opsionin më të zakonshme.

  Ky shok i lashtë i njerëzimit është përshkruar nga Hipokrati dhe Celsus. Rastësisht, kjo e fundit vuri në dukje se edhe pse sëmundja nuk është fatale, por jeta. Emri vjen nga greke «hemikrania» (Hemi - gjysmë, kranium - Kryetari) dhe reflekton një tipar themelor të sëmundjes: sulm dhemb gjysmë kokë.

  Sot, neuroscientists di se sëmundja fillon në një moshë të re, shpesh gratë dhe zgjat 50-60 vjet. Ju dëshironi që të qëndrojë 60? Nëse jo, të marrë në shërbim të dhënat e mëposhtme.

  Gratë janë shumë më të prirur për këtë sëmundje, dhe gratë biznes - më shpesh se të tjerët. Ata janë një dhimbje koke të vërtetë, merr kohë, duke sjellë shqetësime dhe ankthi prish planet dhe të luajë kërdi me orarin e ngjarjeve.

  Shpesh migrenë është i përkushtuar për ditët kritike, duke ndërlikuar një sindromi premenstrual tashmë të pakëndshme. E ashtuquajtura migrenë lidhur me PMS.


  Si i rënë nga qielli

  Pothuajse gjithmonë fillimi i sulmit - sikur të dalë nga blu, papritmas, në çdo vend, në çdo kohë, ndonjëherë - edhe në gjumin e tij.  Çdo pacient i pestë ndjen para sulmit të gjendjes shumë të pazakontë - atmosferë. Ajo zgjat nga 30 minuta deri në disa orë.
  Karakteristike, përvojat mendore në atmosferë të ndryshme në secilin pacient, ata janë të paqëndrueshme, por pothuajse çdo atmosferë është e shoqëruar nga trazirat vizuale (ndezje para syve të mizave, paraqitja e pikave të lehta) dhe simptoma të tjera.

  Një tipar dallues i migraines është se painkillers gjatë sulmit zhytur ngadalë dhe jo të plotë, dhe kështu janë joefikase.

  Sulmi brutal shumë e dhimbje koke zgjat një mesatare prej 12-24 orësh dhe e shoqëruar nga të përzier, të vjella shpesh. Tipar dallues i saj është se sulmi i zhvillon frikën e dritat e ndritshme dhe tingujve, të paktën - erë.

  Prandaj, pacientët me një përshtatje duke u përpjekur të dalin në pension në dhomë ku ju nuk e merrni dritë të ndritshme, zhurma dhe aromat. Relief sjell tre "T": të errët, të ngrohtë, të qetë.

  Është vënë re se migrenë zakonisht ndodh pas ekspozimit ndaj disa faktorëve të veçantë të shkaktojë:

 • ndritshme ose dridhje dritat, zhurmat zë të lartë;
 • Stresi, lodhje, pamundësia për t'u çlodhur;
 • ankth i rëndë emocional;
 • alkooli, veçanërisht me gaz llojin e saj, pijet joalkoolike, kafe
 • me erëza kuzhinë me erëza aziatike;
 • çokollatë, arra, fruta agrume, banane;
 • djathrave, mish, marinades;
 • agjërimi.
 • Rreziku i migrenë është se ajo është shpesh i maskuar nën, gjendjen më të rrezikshme të rrezikshme për jetën dhe për këtë arsye kërkojnë ndërhyrje të menjëhershme mjekësore:

 • dëme të mëdha të trurit (tumoret, abscese, etj);
 • sëmundjet inflamatore të meninges (meningjitit);
 • rritur presionin intracranial;
 • pheochromocytoma (tumor i gjëndra veshkave);
 • pash.
 • Unë do të doja të kujtoj se gjatë llogarisë akute aksidenteve cerebrovaskulare është fjalë për fjalë minuta. Dhe kombinimi i tre simptoma: dhimbje koke, presion të lartë të gjakut dhe dështime në gjymtyrëve - ndoshta një shenjë e një goditje. Hipertensionit - watch out!


  Geniuses pikëllimit

  A e dini se e migrenës - një shok të vazhdueshëm të vitalitetit të lartë - prek njerëzit përgjegjës dhe ambicioz, që synon arritjen e lartë, dhe shumë janë duke menduar?

  Në këto shifra migrenë ndodh më rëndë se të tjerët. Nga tradhtinë e saj të vuajtur aq shumë njerëz të mëdhenj dhe të talentuar që disa studiues madje kishte idenë e marrëdhënies së gjeniut migrenë.

  Në të vërtetë, lista e viktimave të kësaj sëmundjeje është i mrekullueshëm: Julius Cezarit, Alexander maqedonisht, Peter I, Darvinin, Beethoven, Çajkovski, Chopin, Wagner, Freud, Chekhov, Heine, Mopasan, Nietzsche, Napoleonin, Dostojevski, Gogol, Pascal, Nobelin ... me gratë - Charlotte Brontë, Elizabeth I Tudor, Virginia Woolf.

  Edhe pse provuar se nuk ka geniuses jo më pak të vuajnë, migrenë ende konsiderohet një sëmundje e intelektualëve dhe njerëzve të talentuar.


  Interesante, thuajse të prirur për këtë sëmundje punëtorëve manuale dhe pensionistët.


  Migrenë i qafës

  Ky lloj i migrenë, në fakt, migraines nuk janë, por duket shumë në të njëjtën mënyrë:

 • djegia dhimbje në qafë, tempuj, nganjëherë në zonën ballë;
 • dhimbje dhe ndjenja e rërës në sy, mjegull para syve të tij;
 • humbje, marrje mendsh e dëgjimit, dhe kërcëllimë zhurmë në veshët.
 • Simptomet janë të ngjashme, dhe arsyeja është krejt e ndryshme - osteochondrosis e shpinë qafës së mitrës. Në mënyrë tipike, kjo patologji i parë dhe i dytë rruaza të qafës së mitrës, kreu qarkullimi i gjakut.

  Migrenë - sëmundje neurologjike dhe të kërkojë trajtim nga një neurolog. Është mjekim shërueshme dhe objekteve fizike terapi.

  Migrenë qafës së mitrës si dhe të jetë metoda e nevojshme e terapisë manuale dhe reflexology.