Aristokratike sëmundje - - migrenë dhe të gjitha mënyra për të hequr qafe të


 • Migrenë: Çfarë është kjo?
 • Migrenë është dy llojesh
 • Bisturi - zgjidhja e re?
 • Çfarë mungon në kabinetin e mjekësisë në shtëpi?
 • Ne i ndihmojmë frigorifer
 • Hatha Yoga dhe erë rojeve Mint nervat tona

 • Migrenë: Çfarë është kjo?

  Ndoshta pothuajse të gjithë një herë në jetën time ndjeva një dhimbje të tmerrshme
  kokë, nga të cilat Bulgakov Ponc Pilati bërtiti: "Helmi mua
  helm! ". Migrenë - dhimbje të forta të ngrirë, shpesh duke mbuluar një anë të kokës. Fundit është "lumturi" mund katër orë përpara
  tre ditë. Në mënyrë tipike, migrenë, edhe pse i shoqëruar nga shumë të pakëndshme
  ndjenja përgjithësisht të padëmshme për trupin.

  Pasi migraines vuajtur nga Charles Darwin, Sigmund Freud, Bernard Shaw, Leo Tolstoy.


  Migrenë është dy llojesh

  Simple (zakonisht) migrenë. Ky lloj i migrenës është zakonisht
  lokalizuar në afërsi të syrit, tempujve ose kurore, ku
  përhapjen gjithë anën e kokës. Në tempull qëndron arterie
  e cila është e pulses të pakëndshme, lëkurë të zbehtë. Ajo mund të shoqërohet me
  imobilizimi i përkohshëm i shikimet, ghosting,
  marramendje, të folurit dhe ndjeshmëri, dhe konfiskimet
  dhimbje barku, të vjella dhe të përzier.

  Klasike (oftalmicheskaya) migrenë. Ky lloj i migrenë ndodh
  shumë më pak dhe është vetëm 10% e të gjitha rasteve. Efektet e lidhura
  - Visual trazirat, smudged, ulur vizuale


  Perceptimi, zatumanyvanyya të ndryshme dhe madje edhe verbërim i përkohshëm.

  Lëshojnë zë të lartë, dritat e ndritshme, stresi mendor, lëvizjet e papritur, kollitje dhe teshtimë zakonisht rrisin dhimbjen.

  Për të përcaktuar natyrën e sëmundjes, mjekët luftuan për një kohë të gjatë
  pastaj, të kërkimit shkencor një dorë dhe Hipokrati, dhe Avicenës. Disa
  Shkencëtarët besojnë se faji abuzimi intracranial
  qarkullim. Të tjerë insistojnë në trombociteve patologji. Përmend edhe serotonin, "thelbin e Gëzimit", e cila, sipas mjekëve, promovon
  ngushtimi i vazove shumë i fortë. Ndërsa ne të pirë kafe, konjak
  ose përmbajtjen tabletë në serotonin plazma ul atë

  shkon kryesisht në urinë, dhe enët e gjakut zgjeruar me shpejtësi, rikujtoi se dhimbje të mprehtë pulsating.

  Statistikat thotë se gratë vuajnë nga
  hemykranyy (migrenë) dy apo tre herë më shpesh se meshkujt. Përveç kësaj, më gjetën
  "Dangerous" Mosha - 18-35 vjet.

  Shkaqe të tjera të migrenës: një shumë të stresit, lodhje, mbinxehje
  në diell, përdorni produktiv- "provokatorë" dehidratim.

  Si rezultat i një prej arsyeve të mësipërme, ose një kombinim i tyre është spazma
  Anijet, disa pjesë të trurit të fillojnë të përjetojnë
  Mungesa e gjakut dhe kështu oksigjenit. Kjo i zbehtë, vizual dhe
  Shkeljet e të tjera. Për zbutjen e procesit në zgjerohet trurit

  anije të tjera fqinje. Për shkak të kësaj rritje të luhatjeve impuls
  muret anije, e cila është një stimul dhimbje ... dhe voila! Ne kemi
  shtresë gënjeshtër dhe nuk mund të lëvizin.


  Bisturi - zgjidhja e re?

  Master i Osteopathy (lloj i manipulimit)
  ndikojnë në kafkë. Duke klikuar në pjesë të ndryshme të kokës dhe
  temporo-mandibular përbashkët, duke e zvogëluar rrjedhjen e gjakut dhe
  microcirculation, shkelja e të cilave çon në migraines.

  Mjekët janë shpikur mënyra të reja për t'u marrë me migrenë.
  Rishtas
  shpikur një operacion të veçantë. Në Shtetet e Bashkuara kanë sugjeruar se
  Migrenë - një vrull muskujve që shkakton goditjen nervore.

  Dhe
  kështu që ndikimi mbi muskujt nevojë për të!

  "Para intervenimit ne bëjë pacientit një injeksion që përkohësisht
  - Për disa javë - paralizuar muskujt e nevojshëm - thotë themeluesi
  Qendra Kërkimore Amerikane në Cleveland, migrenë, Brahman kirurg
  Hayuron. - Nëse kjo ndodh gjatë një efekt pozitiv, dmth,
  të ndaluar sulmet ndodhin apo më e lehtë, ju mund të filloni operacion.
  Të gjitha manipulimet të ndodhë përmes një prerje të vogël, sepse më vonë
  asnjë gjurmë mbetet. Operacioni merr rreth një orë dhe është kryer
  nën anestezi të përgjithshme ose lokale. "

  Akupunkturë në të gjitha manifestimet e tij
  (Acupuncture, Shiatsu, aurykuloterapyya, terapi tsubo) - një shumë efektive

  metodë. Trajtimi në këtë rast është për shkak të autonom nervor
  sistem.

  Operacioni - një largimi i plotë ose i pjesshëm i muskujve që shkaktojnë migraines. Kjo mund të jetë një mizhbriv'yi muskujve, disa muskujve në
  prapme të qafës, mur ndarës nazale apo muskujve përtypet. Nga
  Statistikat, përmirësim apo shërim i plotë ndodh në 90% të rasteve. Por
  Mjekët thonë se operacioni është bërë e mirë vetëm duke u siguruar
  se ajo është e detyrueshme.

  Në transaksione të tilla ndërsa nuk i zakonshëm. Kjo mbetet për t'u trajtuar metodat më shumë tradicionale.


  Çfarë mungon në kabinetin e mjekësisë në shtëpi

  Metoda më e zakonshme e trajtimit - mjekim.

  Në rrjedhën e ndjekur
  analginum aspirina, tsitramon dhe analgesics fortë. Për shembull,
  codeine dhe dihidrokodein - vrasësit dhimbje shumë të forta, por ata mund
  të shkaktojnë varësinë. Pra, në vend të duke u përpjekur për të marrë ato më mirë
  nuk-kapanoneve, spazmalhon, Diclofenac apo sedalhyn.

  Ata mund të ndihmojnë, veçanërisht kur kombinohet me çaj të fortë
  ose ujë mineral. Ju gjithashtu mund të provoni indometacin, ortofen, ibuprofen, naproxen, dhe të tjerët. Do të ndihmojë dhe
  droga kofeynosoderzhaschye: ergotamine, bellerhal - ose filxhan
  kafe të fortë.

  Dhimbje koke - të afërmit e drejtpërdrejtë të depresionit. Stresi ku nervor -
  atje përgjojnë aty pranë dhe migrenë. Prandaj, asnjë të keqe do të pi

  ilaqet kundër depresionit (amitriptyline dhe doxepin). Ju gjithashtu mund të provoni
  droga që ndikojnë në metabolizmin serotonin: zomih, Imihran ose naramih. Por
  në çdo rast, mos harroni se migrenë tuaj - vetëm e juaja, por sepse e njëjta
  Droga mund të jetë një ilaç për një person dhe të jetë tërësisht i kotë
  për një tjetër. Pra, për të filluar për të vizituar mjekun, dhe pastaj të shkoni në
  farmaci.


  Ne i ndihmojmë frigorifer

  Nuk janë mjete popullore.

  Urtësia popullore thotë se dhimbje koke mund të zbutet disi duke ngrënë
  mollë. Përveç kësaj, aplikimi ndihmon për të tempujve crusts freskëta
  limon.

  Dhe sigurisht, ju duhet të jenë të kujdesshëm, duke përdorur të ashtuquajturat

  produktet-"provokatorët". Këto përfshijnë djathrave vështirë dhe i tymosur f
  (Ham, sallam), harengë turshi, coca-cola, arra, fasule dhe
  salcice. Duhet të jenë të kujdesshëm me alkoolin, sidomos në verërat e thatë, birrë,
  shampanjë. Ndoshta ju vetë e keni vënë re në mënyrë të përsëritur se si shpesh migraines
  fillon në mes të një pale të fun. Champagne rrjedh si ujë
  tym cigare swirls në tavan, ju vetëm do të gjeni interesante
  bashkëbisedues si këtu - zhurmë! - Dhimbje koke.


  Hatha Yoga dhe erë rojeve Mint nervat tona

  Shpesh spazma të ndryshme të lidhura me probleme psikologjike.

  Megjithatë, ju mund të shpëtoj të stresit dhe mënyrë të kënaqshme.


  Shkencërisht provuar se Aromatherapy - efektive mënyrë për të luftuar
  shumë sëmundje e sistemit nervor. Për të hequr qafe migraines
  Ekspertët e përdorni borzilok vaj, limon, borzilok, kamomil,
  eukalipt, rozmarinë, pishë, bredh, livando, karamele mente, u rrit, ylang-ylang.

  Megjithatë, jo të gjithë prej tyre janë në mënyrë të barabartë të dobishme. Nëse gjeni "jo një" erë
  ajo jo vetëm që do të ndihmojë, por edhe të rritur migrenë (pas odors të fortë -
  stimujt shumë para).

  Ndihmë e mirë dhe ushtrim. Njerëz aktiv mund të miratojë disa ushtrime të Hatha Yoga.

  Cilado mënyrë e që kanë të bëjnë me migrenë ju zgjidhni, mbani mend më e rëndësishme

  - Ky qëndrim i kujdesshëm. Entuziazmi i panevojshëm në punë dhe në shtëpi,
  dietat çmendur dhe plagosje të ndryshme mbingarkesë. Pra shpesh
  relaksohuni!

  Informacion nga neni Alice Warhol "migrenë - sëmundje e aristokratike, dhe të gjitha mënyrat për të hequr qafe."