E kaluara, e tashmja dhe e ardhmja e diabetit


 • Historia e diabetit
 • Insulinë parë
 • tableta hipoglikemik
 • Insulina sot
 • Pompat insulinë
 • Transplantim
 • Që lizards pështymë
 • Perspektivat


 • Historia e diabetit

  Diabeti u përshkrua për herë të parë në shekullin e I. n. e .. mjek romak Celsus dhe Aretha, i cili vuri në dukje në disa pacientë urinim me bollëk, etja e tepruar dhe humbje peshe. Njerëzit u përpoqën për të gjetur disa diabet, ata mund të identifikojnë simptomat e diabetit, por shkaqet e sëmundjes janë të panjohura. Këto diabet zbuluar ishin dënuar në shkatërrim.

  1776 Anglisht mjek Dobson (1731-1784 gg.) Gjeti se shija e ëmbël e urinës të pacientëve që lidhen me praninë e sheqerit në të, dhe që prej diabetit është, në fakt, u quajt diabet.

  Nga 1796 mjekët filluan të thonë se njerëzit me diabet duhet një dietë të veçantë. Për diabet janë përdorur stërvitje

  1841 u zhvillua në fillim metodë për përcaktimin e sheqerit në urinë. Pastaj të mësojnë për të përcaktuar nivelin e sheqerit në gjak.


  Insulinë parë


  Por një vit vendimtar në historinë e diabetit ishte 1921 - kjo është kur shkencëtar i ri kanadez Frederick Banting dhe student i mjekësisë Charles Më të mirë të izoluara nga qeni pankreasit insulinë. Ditëlindja Banting, 14 nëntor festohet si Dita Botërore Diabetes. Më pas Bunting mësuar për të marrë insulinë nga pankreasi e bagëtisë, dhe në 1922


  shkencëtarët vendosën për të futur substancën që rezulton për njeriun.

  Pacientët e parë të cilët kanë marrë insulinë të ishte 14-vjeçari Leonard Thompson, hospitalizuar në spitalin e Torontos e qytetit në gjendje të rëndë me glukozë 28 mg / dL (shumën normale të glukozës në gjak nuk duhet të tejkalojë 5,5 mmol / l). Kjo është një ndërhyrje të guximshme shpëtoi jetën e djalit dhe hapi një epokë të re në endokrinologji. Në 1923, Banting dhe kreu laborator, McLeod, u dha Çmimin Nobel.

  Së pari, insulinë nxjerrë nga pankreasi i derrave dhe bagëtive, dhe ata që vuajnë nga diabeti i gjatë mund të kujtojnë ditët kur kursi ishte mish derri dhe insulinë gjedhit (mish derri dhe përdoren ndonjëherë për këtë ditë).

  Por sot diabeti trajtohet kryesisht me insulinë njerëzore të marra nga inxhinieri gjenetike (futjen e gjenit insulinë të E. coli ose qelizat maja).


  tableta hipoglikemik

  Nëse zbulimi i insulinës rezultuar kërkimet në shënjestër, një nga grupet kryesore tableta hypoglycohaemic - derivatet sulfonilure - u zbuluan rastësisht: në 1942 gjatë një epidemi të tifos në Montpellier mjek francez trajtuar pacientët e tyre Zhanbon agjentë të reja antimicrobial. Disa prej tyre i zhvilluar papritmas konvulsione dhe koma dhe tre pacientë vdiqën.

  Disa prej këtyre pacientëve ndjehet më mirë pas administrimit intravenoz të glukozës nga ajo që është bërë si duhet konkluduar se drogës ul nivelet e glukozës në gjak.

  Eksperimente të mëtejshme me këtë drogë çoi në krijimin e agjentëve të parë hypoglycaemic për administrim oral - bukarban (ndoshta ata ende kishte kohë për të kuruar gjyshen e dikujt). Sot, të armatosur me mjekët është shumë anëtarë më të avancuara të këtij grupi të drogës, veçanërisht glibenclamide (Manin), gliclazide (DIABETON) dhe glimepiride (AMARYL, Hlemaz).

  Një tjetër agjent i njohur hypoglycemic - Metformin (Glyukofazh, Siofor) është marrë nga substanca të izoluar në mes të shekullit të XIX impiantit të quajtur Galega officinalis (Galega officinalis), e cila përdoret për trajtimin e diabetit në Mesjetë.


  Insulina sot

  Sot, jo vetëm që është kërkimi i barnave të reja hypoglycohaemic, por në përmirësim të vazhdueshëm insulinës - krijimin insulinë të re, mënyra të reja të administratës studiuar transplantimin e qelizave pankreatik ishull dhe veç e veç prodhon insulinë.

  Fundi i shekullit të kaluar u shënua me krijimin e analoge insulinë të marra nga ndryshime të vogla në strukturën e tij. Analog i parë insulinë që ka veprim ultrashort - lizpro-insulinë (Humaloh) - u sintetizohet në 1995 nga kompania Eli Lilly. Sot, së bashku me analoge të insulinës veprim të shkurtër (Humaloh, Novorapid) janë analoge gjata me veprim dhe (Lantus, Levemir).


  Pompat insulinë


  Përveç insulinës re, tani në dispozicion për të pacientit dhe mjekut ishin pajisjet dyabetoloha që e privuar pacientët e injeksioneve të shumta të përditshme. Kjo është doza të përdorur të insulinës ose pompë insulinë.

  Këto pajisje të vogla të sigurojnë insulinë vazhdueshëm veprim të shkurtër apo ultrashort përmes një kateteri e hollë plastike. Në mënyrë tipike, kateteri nën lëkurën e barkut, dhe pompë është ngritur mbi një rrip. Jo vetëm ata janë të lehtë për t'u përdorur dhe të sigurojë pacientit me lirinë maksimale të veprimit, por edhe të imitoj më saktësisht nivelet e insulinës në gjakun e një personi të shëndetshëm.

  Megjithatë, në mënyrë që të përdorni këtë pompë, shpesh kanë nevojë për të përcaktuar nivelet e glukozës në gjak dhe të jetë në gjendje për të llogaritur doza e insulinës në bazë të rezultateve të aktivitetit fizik dhe sasisë së ushqimit.

  Pengesë kryesore e metodës - kostoja e lartë e pompë dhe furnizimet.

  Përveç kësaj, vazhdimisht të gjetur mënyra për të insulinës se nuk do të bëjë fare pa injeksione. Për fat të keq, këto metoda në gjak vjen vetëm një pjesë relativisht të vogël të dozës administruar. Këto përfshijnë aerosols (Eksubera) dhe sprays hundë (testuar në SHBA). Duke u përpjekur për të krijuar insulinë dhe tableta, por këto përpjekje deri më tani kanë dështuar.


  Transplantim

  Ju mund të them - dhe pse jo vetëm të vini dhe të pankreasit transplantin? Qe mund, por ky operacion kryhet vetëm në pacientët me diabet tipit 1 me nefropatia diabetike rëndë ("veshkës diabetike") dhe vetem ne kombinim me nje transplant veshkave.

  Transplantimi i islets izoluara pankreatik ose qelizat ishull është përdorur gjithashtu, por ajo është trajtim më pak efektive. Përveç kësaj, aktualisht duke përdorur metodat e inxhinierisë gjenetike dhe qelizave duke u përpjekur për të insulinsekretiruyuschie neostrovkovye qelizave (p.sh., qelizat e lëkurës), të cilat janë ngulitur në gjene që rregullojnë sekretimin e insulinës në varësi të glukozës.

  Këto qeliza do të përdoren për transplantim ose për të krijuar një pankreasit artificiale.


  Që lizards pështymë

  Portret i një hardhucë ​​ishte në artikull nuk është e gabuar.
  Është emri ogurzi yadozub dhe kafshon atë - me të vërtetë gjë shumë e pakëndshme.

  Megjithatë, pavarësisht nga dhëmbët helmuese, ajo është gjithashtu interesante se ha vetëm 4 herë në vit (edhe pse është e paqartë se kush konsiderohet), ndërsa ndjenjë e madhe.

  Nga pështyma e hardhucës izoluar një hormon që stimulon sekretimin e insulinës pas administrimit të karbohidrateve, dhe në bazë të tij, një droge të re për trajtimin e diabetit ynsulynonezavysymoho - ekzenatid (baet). Drogës administrohet me injeksion ne kombinim me agjentë të tjerë antidiabetike për trajtimin e diabetit.


  Perspektivat

  Në trajtimin e diabetit të tipit 2 (ynsulynonezavysymoho) dhe Perspektivën tjetër të hapur;

 • Droga antiorar të ndaluar prodhimin e proteinave të caktuara që mund të jenë relevante për të sëmundjes.

  Veprim zhvilluar barna që synojnë rivendosjen insulinë ndjeshmëri.
 • Duke pasur parasysh shumë afër shoqatë e obeziteti dhe diabetit tip 2 me shpresë të caktuara janë droga që mund t'ju ndihmojnë të kontrolluar peshën duke penguar thithjen e yndyrë, stimulimin e shpenzimeve të energjisë, si dhe rregullimin e urisë dhe ngopje qendrave në sistemin qendror nervor dhe traktit gastrointestinal.
 • Ajo është e njohur mirë se diabeti nuk mund të shërohet, por duke përdorur përparimet në mjekësinë moderne, sëmundja mund të kontrollohet dhe të jetojnë një jetë të plotë për shumë vjet duke ruajtur performancën dhe mirëqenien. Cheers!