Dridhje atrial


 • Shkaqet e dridhje atrial
 • Dridhje atrial
 • Diagnoza e dridhje atrial
 • Trajtimi i dridhje atrial

 • Çdo rrahje zemre është ulja e vazhdueshme e pjesëve të saj - e para e atria dhe ventricles. Reduktimet e tilla të ndjekin njëri-tjetrin në intervale të rregullta.
  Arrhythmia quajtur shkelje të frekuencave, ritëm dhe rend të kontraktimet e zemrës.


  Shkaqet e dridhje atrial

  Në një person i shëndoshë mund të provokojnë aritmia bollshme ushqim, kapsllëk, veshje të shtrënguar, pickimin e insekteve, medikamente të caktuara, stresi. Rreziku i lartë i aritmisë në njerëzit me diabet, veçanërisht në qoftë se ajo është e kombinuar me trashje dhe presionit të lartë të gjakut.

  Aritmi mund të ndodhë në arsye më shumë beninje, të tilla si sindromi premenstrual në gratë është e shoqëruar shpesh nga aritmisë, dhimbje të zemrës, ndjenja e asfiksi.

  Prirja për të aritmisë mund të trashëgohet, dhe mund të jetë një komplikacion pas operacionit në zemër. Tepër, aritmise mund të jetë një simptomë e një numri të sëmundjeve:

 • hipertensionit;
 • sëmundja e zemrës, dobësimin e zemrës, sëmundje koronare arteriale;
 • Rënie ngjashëm me mitër valvula;
 • sëmundje tiroide dhe një numër i çrregullimeve të tjera hormonale.

 • Dridhje atrial

  Konsistenca është e siguruar me anë të një sistemi të veçantë të zemrës zemra përçueshmëri.


  Këto qeliza të specializuara që gjenerojnë dhe kryejnë impulse elektrike qeverisja e koordinuar tkurrje të muskujve të zemrës.

  Impuls që shkakton rrahje zemre, e bërë në atrium të drejtë, e ashtuquajtura nyjen sinus (stimulues kardiak). Kjo njësi e veçantë është përgjegjës për faktin se norma e zemrës është reduktuar 60-90 rrahje në minutë. Atëherë sinjal është e shpërndarë në pjesën tjetër të atrium, duke shkaktuar rënien e tyre, pastaj të ventricles. Shkelja e këtij sistemi dhe të çojë në aritmisë kardiake (aritmisë).

  Në varësi të ku në shkelje të ndodhë, të gjithë dridhje atrial dhe është e ndarë në ventricles.

  Nëse norma e zemrës e mësipërme 90 rrahje në minutë, sugjeron takikardia. Norma e zemrës mund të rriten gjatë stresit fizik apo emocional (një reagim normal për një zemër të shëndetshme). Temperatura e rritur e trupit gjithashtu shkakton takikardia. Besohet se rritja e temperaturës së trupit nga 1 shkallë të çon në rritjen e normës së zemrës nga 10 rreh. Takikardi mund të jetë një shenjë e një sëmundje të mëdha shumë, por mund të jetë normale.

  Nëse norma zemra më pak se 60 rrahje në minutë, flasin për bradycardia. Bradycardia gjithashtu mund të jetë plotësisht i shëndetshëm. Është vërejtur përgjithësisht në atletët.

  Bradycardia moderuar krijon kushte të favorshme për furnizimin me gjak të muskulit të zemrës, gjakut, sepse ajo mund të vijë vetëm kur ajo është në një gjendje të relaksimit (dmth në mes kontraktimet).

  Nga bradycardia duhet të dallohet bradisfihmiyu - një normë e rrallë zemër në normë normale të zemrës. Bradisfihmiya shënuar zvogëlim nëse Cardiovascual nuk ca prodhojnë valë të matshme impuls.

  Nëse norma e saktë zemra endura tkurrje të parakohshme, sugjeron aritmi. Shkaqet më të shpeshta të arrhythmia është Dystonia enëve të gjakut, miokardit, sëmundje fshikëz fshikëz e tëmthit, pirja e duhanit dhe stresi.

  Në një nga më të zakonshme - dridhje atrial - humbi një nga fazat e ciklit kardiak - dmth tkurrje atrial. Fibrave tyre të muskujve humbin aftësinë e tyre për të punuar në të njëjtën kohë. Si një atrium rezultat vetëm rastësisht twitching - ndrit. Nga kjo dhe ventricles fillojnë të kontratës në mënyrë të parregullt.

  Ka edhe të ashtuquajturat arrhythmias konvulsiv (dalldi - sulm, papritmas ka pasur një shtet). Personalisht në dukje të shëndetshëm papritmas duket palpitations shumë të shpeshta - Gabimet Koha ritmike apo përpjekje për të numëruar pulsin është thjesht e pamundur për një person pa përvojë, frekuenca e saj tejkalon 150-200 rrahje në minutë.

  Nëse sulmi zgjat më shumë se një orë dhe një orë e gjysmë, ka gulçim dhe dhimbje në zemër. Shpesh sulm rrahje zemre përfundon si papritmas si filloi. Rrahje zemre ndalesa, një nevojë urgjente për të zbrazët fshikëz, dhe urina janë të mëdha. Duke supozuar aritmia sinjal rreziku, çrregullime paroksizmal janë më serioze prej tyre.

  Çrregullime kardiake ritëm me gërhitës dhe apnea e gjumit sindromi pengues janë shumë specifike. Në kohën e dështimit të frymëmarrjes zhvillon bradycardia (norma e ngadaltë e zemrës), dhe faza e ventilimit pas gjumit takikardi (norma përshpejtimin e zemrës).

  Ndonjëherë luhatje sërë 30-40 rrahje në minutë, dhe këto gara mund të përsëritet çdo minutë apo edhe më shpesh.

  Ato aritmi, të cilat karakterizohen nga ndryshimi i shpejtë në frekuencën dhe rregullsinë e normës së zemrës apo një ngadalësim të mprehtë të punës e tij me gjithë zemër thyer shumë - kështu që vëllimi të reduktuara të gjakut të derdhur në të aortës. Që më i ndjeshëm "agjërimi i gjakut" është truri, personi mund të përjetojnë marramendje papritur të rënda apo edhe të fikët.


  Diagnoza e dridhje atrial

  Aritmise - nuk është një sëmundje pavarur, por një simptomë e sëmundjes. Në parim, ajo mund të kalojë vetë.

  Por në qoftë se aritmia vazhdon për disa orë ose keni ndonjë komplikime, ju menjëherë duhet të kërkojnë ndihmë mjekësore.

  Megjithatë, edhe në qoftë se aritmia zhduk në vetvete, nuk duhet të vënë jashtë duke shkuar në një kardiolog. Re aritmi mund të ndodhë në çdo kohë dhe i dha fund shumë tragjikisht.

  Simptomet kryesore të arrhythmia është ndjenjë shtesë ose anashkalua zemra rreh rrahje zemre shumë të shpejtë apo të ngadalshëm.
  Nuk mund të jetë një ndjenjë e dobësi, lodhje, gulçim; njeri i zbehtë, dhimbje në zemër, etj

  Për të përcaktuar mjekun shkaku aritmisë shpenzon atropinovoho aritmologii testin EKG - një metodë të bazuar në largimin e EKG pas administrimit të atropine në një mënyrë - një substancë që shkakton rritje shkalla e zemrës.

  Paralelisht, duke eksploruar tonet zemrës phonocardiography dhe zhurmave. Përveç kësaj, rekord i rregullt një elektrokardiogramë (EKG) EKG njerëzor në një gjendje të aktivitetit fizik, monitorimi EKG gjatë ditës dhe një ultratinguj i zemrës - echocardiography.


  Trajtimi i dridhje atrial

  Për drejtimin aritmologii kardiolog ose për të rivendosur ritmin e zemrës shpenzojnë stimulim transezofagiale elektrike - kjo metodë është përdorur edhe për të diagnostikuar arrhythmias. Nëse dridhje është një simptomë konstante dhe nuk mund të shërohet nga një mjek, njeri stimuluesit kardiak implantuese - një stimulues kardiak artificiale.

  Nëse vuani nga periudhave të shkurtra të arrhythmia, ajo duhet të kujdeset që të jetë e mundur për të parandaluar ato. Për shembull, njerëzit që vuajnë nga aritmisë gjatë aktivitetit diellor - se stuhitë magnetike - duhet të ndjekin me kujdes urdhrat e mjekut dhe gjithmonë të mbajnë medikamentet e tyre.