Mekanizmat e meteozalezhnosti


 • Koncepti i biorhythms
 • Mekanizmat meteozalezhnosti pamjen

 • Koncepti i biorhythms

  Aktualisht studiuar angazhuar meteopatiy në një shkencë - biometeorolohiya. Ajo u gjet se baza për meteozalezhnosti shfaqjen është një shkelje e ritmeve biologjike të një organizmi të gjallë.

  Ritmet biologjike - ndryshime periodike në natyrën dhe intensitetin e biofizike, proceset biokimike, nga niveli i një qelize të vetme dhe duke përfunduar me trupin si një e tërë. Të gjitha Biorhythms mund të ndahen në disa lloje.

  Cikli i lartë ose ultradiannye (ultra - mbi, vdes - ditë), lag jet është nga një fraksionet pak e një të dytë deri në 20 orë.

  Kujdes për vonesë të lartë jet përfshijnë veprimtarinë bioelectrical e zemrës (një regjistrohen nëpërmjet EKG), trurin, muskujt, nervat (mund të jetë fikse në elektroencefalogramë, elektroneyromiohrafiya) cikle "gjumë - zgjim", me rotacion periudhat e veprimtarisë dhe qetësie relative në të sapolindur.

  Midrange, ose ora, circadian (rreth - afër rreth), e karakterizuar Biorhythms cikle në 20-28 orë. Këto përfshijnë luhatjet e përditshme të nivelit të hormoneve, temperaturën e trupit, presionin e gjakut, rrahjet e zemrës, prodhimit urinës, ndjeshmërinë ndaj drogës.


  Kjo është më e prekshme dhe e ndjeshme ndaj ndikimeve të jashtme biorhythms, zakonisht Rrëzohet nga këto cikle është meteopatiy bazë.

  Në ulët ose infradiannyh (infra - më pak sub), cikli biorhythm përsëritet të paktën një herë në ditë. Kjo Biorhythms okolonedelnye (p.sh. ndryshimi i kapacitetit gjatë javës - është më i lartë në mes të javës dhe më të ulët të hënën dhe të premten); okolomesyachnye - tilla si ciklit menstrual në femra; Seasonal (metabolizmi ndryshim, imuniteti dhe sëmundje, pjellori, në varësi të sezonit); okolohodovye - luhatjet në intensitetin e rritjes dhe zhvillimit të foshnjave (rritjes në gjysmën e parë të fëmijëve janë zakonisht më intensiv se në fund të vitit), rënia e vitalitetit dhe imunitetit përpara dhe një muaj pas ditëlindjes së ardhshme.

  Ciklet e gjata të ulët - zahalnozhyttyevi (lindjes, fëmijërisë, adoleshencës, rinisë, pjekurisë, mosha e vjetër, mosha e vjetër, vdekjen).

  Më qartë definohet cikle që disi korrespondojnë me ciklet e natyrës - herë, muaji hënor, viti, etj


  Mekanizmat meteozalezhnosti pamjen

  Rregullator qendror të të gjitha cikleve të jetës janë pjesë të trurit - hypothalamus dhe tru shtojca të vendosura pranë hipotalamusi - hipofizë dhe gjëndrës pineale. Getting sinjale të shumta nga "periferi" të të gjitha organeve të tjera, struktura e trurit që rregullon veprimtarinë e të gjitha proceseve vitale në trupin e njeriut, të rregulluar "orës së brendshme" secili prej nesh.

  Ndryshimi i papritur i klimës dhe lag jet - për shembull, në fluturimet e largëta - mund të shkaktojë dështimin total të biorhythms dhe zhvillimit të totalit të DS - shkelje e përkohshëm të biorhythms. Në total DS shkelur pothuajse të gjitha funksionet e trupit; person ndjen lodhje, lodhje, përkeqësimi gjumë, vëmendje, ulur oreksin, performancën, ndryshimin e presionit të gjakut, norma impuls, frymëmarrje. Me kushtet e motit në ndryshim (në qoftë se ndonjë vagaries e motit, stuhive gjeomagnetike, rrit aktivitetit diellor, rindërtimi sezonal) trupi shpesh vepron mbi parimin "ku i hollë, ka dhe lot", duke shkaktuar njerëzit meteopatiy prirur për të simptomave të caktuara, të bazuar desynchronosis është e pjesshme.

  Ajo karakterizohet nga luhatjet e tensionit të gjakut dhe shkalla e zemrës, pagjumësi, në fazat shkelje cherhuvannyanormalnyh e gjumit, rëndim akute të gastrit kronik, ulçerë stomakut ose duodenale ulçerë, përkeqësimi i sëmundjeve të tjera kronike.

  Shumica vuajnë nga ora ciklike. Duke meteosensitivity gratë kanë më shumë gjasa sesa burrat, dhe banorët e qyteteve të mëdha - në krahasim me banorët e zonave rurale.

  Informacion nga artikullin "Nuk ka asnjë moti i keq?"