Mekanizmi i panaritiums dhe komplikime të saj


 • Mekanizmi i panaritiums
 • Parandalimi i komplikimeve

 • Njerëzit të cilët kanë pasur një kriminel, me frikë të përmend dënimin duruar me fatin e tyre. Dhimbje e fortë të ngrirë, të krahasueshme me dentar, rënduar gjatë natës, marramendës shpirtin dhe trupin për të provuar se nganjëherë pacienti është gati për të prerë një gisht apo të tërë dorën, vetëm për të lehtësuar vuajtjet e tyre.


  Mekanizmi i panaritiums

  Për të kuptuar mekanizmin e panaritiums, ju duhet të paraqesë një strukturë skematike e një gisht. Shtresa e jashtme e gishtit - një lëkurë fikse pjatë e saj gozhdë. Më poshtë është një shtresë e yndyrë nënlëkurës, e cila nga ana e rrethon tendons, përkulem dhe të shpjegoj gishtin tuaj.

  Boshti qendror i gishtit është kockat e përbashkët e artikuluar (të përbashkët - një kombinim i të dy eshtra, një lloj i varen).

  Bakteret patogjene të marrë në indet e gishtit kur e dëmtuara të lëkurës (plagët, abrasions, djegiet, blisters, fissures e lëkurës, etj). Çdo lëndim mund të shkaktojë të zhvillimit të panaritium. Pasi infeksioni ka depërtuar lëkurën, trupi fillon të luftuar dhe zakonisht fiton. Por në disa raste, diskutim i cili është përtej fushëveprimit të këtij neni, mikroorganizmave të zërë rrënjë dhe të fillojnë të shumohen, duke shkaktuar një reaksion inflamator.

  Së pari, në indin nënlëkuror akumulon lëngun edematous, e cila pastaj bëhet karakter purulent.


  Ju duhet të imagjinojmë se përveç plehut organik, i cili ndodhet në zonën qendër e inflamacionit rreth zonës është gjithmonë indet e vdekura që janë dëmtuar si rezultat i toksinave të drejtpërdrejta microbial, dhe për shkak të ngjeshjes së edemë indeve.

  Nëse kjo fazë është kujdesi kompetent kirurgjikale, inflamacion subsides shpejt. Ndërhyrjet duhet të përfshijë jo vetëm e "hapjen e abscesit." Kjo praktikë vicioz ende ndodh. Operacioni duhet të ndjekë objektivin e maksimale Kryetari i grupit parlamentar të gjitha indet e vdekur, duke ruajtur integritetin e të mëdha vaskulare dhe nervore mbathje. Puna është mjaft i hollë, dhe jo çdo kirurg ka pajisjet e duhura.


  Parandalimi i komplikimeve

  Nëse pacienti nuk ka thirrje për ndihmë mjekësore ose ndihmë është dhënë analfabetizmin, sëmundja përparon. Në procesin qelbëzuese pjezë të përfshirë (në fakt, ata fillojnë të kalb), dhe pastaj bazën e kockave gisht. Më në fund asgjë nuk e mjekut për të bërë, por të më prisnin me gisht vetëm, që nga të gjitha indet në të vdesin. Për fat të mirë, kjo rrallë vjen.

  Çfarë ju duhet të bëni për të provuar në një total prej lezioneve purulent gisht? Para së gjithash, ju duhet për të trajtuar çdo vend të dëmtuara në lëkurën e gishtit. Plaga ose konsumuarit duhet të lahen nga ndonjë antiseptik, i cili është i dobishëm (zgjidhje 3% e peroksid hidrogjeni, CHLORHEXIDINE, Myramistin, furatsillina etj).

  Pomastit jam jod ose bojë të gjelbër. Për disa arsye besohet se është e pamundur të derdh në plagë të shkëlqyer gjelbër - pakuptimta. Asgjë e keqe kjo nuk do të, ndonëse procedura të dhimbshme.

  Mbyllni zonën e dëmtuar me fashë të pastër më të mirë në qoftë se salcë është ngjyhet në vodka apo alkoolit holluar. Absolutisht nuk mund të përdorë Vishnevsky krem ​​ose krem ​​ihtiolovuyu! Këto fonde do të bllokoj vetëm plagë, krijimin e kushteve për përparimin e shpejtë të infeksionit. Ndrysho fashë 1-2 herë në ditë. Nëse pas 2-3 ditësh dhimbje nuk largohem dhe të bëhet përforcohet dhe pulsating karakter nëse rritet ënjtje dhe skuqje - duhet të aplikojnë për të kirurg.

  Çdo vonesë ditë do të çojë në procesin e matjes.

  Informacion nga artikullin "Panaritium"