Metodat thermotherapy


 • Koncepti i thermotherapy
 • Metoda baltë
 • Perdorimi i trajtimit argjilore
 • Rërë Thermotherapy ose psammotherapy
 • Thermotherapy parafine
 • Trajtimi ozokerit

 • Koncepti i thermotherapy

  Përpunimi termik - një nga metodat më të vjetra dhe më të zakonshme të terapisë fizike. Vendi kryesor i ekspozimit të ngrohjes është lëkurë. Si rezultat i ekspozimit të tillë në lëkurë dhe shtresave të indeve ngjitur në ndryshim barrierat lëshueshmërinë dhe procese enzimatike aktive.

  Në varësi të intensitetit dhe natyrën e acarim dhe zonë të ndikimit përgjigje të një organizmi mund të jenë lokale ose të përgjithshme, emocionuese pothuajse të gjitha organet dhe sistemet (kardiovaskular, nervor, i frymëmarrjes, etj).

  Më akut reaguese të veprimit të sistemit kardiovaskular ngrohje. Kur enët e gjakut veprim ngrohje të lëkurës mund të ndryshojnë nga 100 herë apo më shumë.
  Nën ndikimin e temperaturave të larta qarkullim ngadalëson, ka tuba kapilar pasive, norma impuls dhe zemrës humbje të funksionit, ndërsa në slaboteplovaya presion ndikim gjakut zvogëlohet.

  Efikasitet të lartë i procedurave të lidhura me faktin se nën ndikimin e faktorit të ngrohjes është disa ndryshime në trup:

 • ndryshuar termoregulacionit fizike, frymëmarrje, të ushqyerit dhe metabolizmit indeve
 • gjak rishpërndahen
 • ngre temperaturën lokale dhe zhvillon dermahemia aktiv
 • animuar rrjedhjen e gjakut kapilar dhe metabolizmi
 • përmirësimin e dinamikës së rajonit, që rezulton i tërhequr dhe ngurtësi të muskujve pasiv
 • resorption është inflamacion, dhëmbëza, të ngjitet


 • Metoda baltë

  Një nga coolants më të vjetra është baltë. Duke përdorur metodën e teknikë applique procedurave të thjeshtuara në masë të madhe. Mud ishte i kapshëm, më të lirë, për më tepër, është e mundur për të zbatuar atë gjatë gjithë vitit dhe në vende të tjera në praktikë.

  Për qëllime terapeutike, e përdorur baltë sulfide, torfe, hittievye, kodrat dhe Sapropel baltë.

  Mekanizmi i veprimit të muds terapeutike janë faktorë termike, mekanike dhe kimike.

  Efekti termik është për shkak të faktit se baltë kanë veti karakteristike e ftohës - kapacitet të lartë të ngrohjes, përçueshmëri ulët termike, mungesa e convection.

  Mud përçueshmëri termike varet nga përbërja e tij mineral. Për shembull, përçueshmëri termike e torfe rreth gjysma e madhësisë së baltë baltë përcjellshmërisë termike, si dhe përmbajtjen e mineraleve në torfe është shumë më pak sesa në baltë baltë.

  Teplouderzhuyuchoyu aftësi - reciprok i kursit të ftohjes, e cila tregon se si shumë kohë (në sekonda) 1 g për një substancë në një kapacitet të caktuar të ngrohjes dhe përcjellshmërisë termike mund ta ndryshojë temperaturën me 1 shkallë. Aftësia Teplouderzhuyuchoyu i torfe është pothuajse dy herë më shumë se baltë baltë sepse aplikimet e saj janë transferuar në të njëjtën temperaturë më të rënda se torfe baltë.

  Bazuar në vetitë fiziko të trajtimeve baltë, limitet e temperaturës për përdorimin e tyre terapeutik.

  Kështu, për torfe temperaturën maksimale është 46-48 ° C, dhe për sulfide baltë baltë - 44-46? Parametrat e procedurës C. Emërimi (temperatura, gjerësi e aplikimit, frekuencën dhe numrin e procedurave për trajtim) siç përcaktohet nga pacienti (prania e sëmundjeve kardiovaskulare, çrregullime të rënda autonome, etj).

  Aktualisht, thjeshtëzimin e procedurave të përdorura në baltë paketë të dy vendas dhe të prodhimit të huaj. Paketuara prodhuar Sestroretsk depozitat dirt - ultrakislyh argjila shumë me hekur, sulfide Anapa, kodra, torfe baltë dhe baltë nga Deti i Vdekur.

  Para se të aplikoni baltë të nxehtë në një banjë me ujë në ujë ose me mikrovalë furrë të nxehtë, dhe pastaj aplikuar në pjesë të trupit që të jetë e ndikimit, dhe mushama të mbuluar me një batanije.

  Aplikacionet Temperatura varet nga lloji i Mud, vendin dhe natyrën e inflamacionit sanksionit. Kursi i trajtimit është 10-15 (20) procedurat.

  Indikacionet për baltës është inflamacion akut dhe kronik i nyjeve, sëmundjet shpinë, sistemi nervor qendror, sistemin urogjenital, i frymëmarrjes dhe sistemi i tretjes.


  Perdorimi i trajtimit argjilore

  Së bashku me baltë si një ftohës të përdorur gjerësisht balta.

  Mineral dhe kimike përbërja e tyre jashtëzakonisht të ndryshme. Balta specifik të ngrohjes në masë të madhe varet nga sasia e ujit në të - në masë të trashë balte të përgatitur, përçueshmëri termike më pak. Ngrohjes specifik dhe përçueshmëri termike prej argjile përgatitur për përdorim terapeutik, përafërsisht përkon me karakteristikë të veçantë të ngrohjes e baltë baltë, dhe pak më pak se në balta torfe.

  Për qëllime terapeutike, përdorimi balte që ka një viskozitet të lartë, plasticitet dhe çliruar nga papastërtitë e ndryshme (zhavorr, rërë, metale të rënda, etj). Para se të përdorni balta holluar me ujë për konsistencën e plastikës (në vend të ujit më të mirë për të përdorur një 5,10-qind .

  Solucion i kripës). Nxehtësia balta si dhe baltë terapeutik në një banjë me ujë. Zona Trupi të jetë ndikimi, të veshura me një shtresë e balta të nxehtë 4-5 cm të trasha, i mbuluar me mushama dhe të mbyllë një batanije. Aplikacionet Temperatura duhet të jetë 42-48 ° C, kohëzgjatja 20-30 minuta. Kursi i trajtimit është 15-20 procedurat.

  Indikacionet për balta është një sëmundje kronike e muskujve, joints, shpinë, nervat periferike, efektet e traumës (frakturat, sprains, bruises, etj), të ngjitet barkut zgavër, sëmundjet kronike të organeve gjenitale.


  Rërë Thermotherapy ose psammotherapy

  Psammotherapy - Trajtimi i rërë të nxehtë si terapi baltë, i njohur që nga Galenit dhe Ibn Sinas.

  Krahasuar me ftohës tjetër, e përdorur për qëllime terapeutike, rërë ka një kapacitet më të madh të ngrohjes, përçueshmëri ulët termike dhe absorbency të lartë të ujit, i cili ofron tolerancë të mirë të procedurave të nxehtë. Ata kanë shprehur veprim bën të dalë djersë. Kjo kontribuon rërë lagështithithës që ofron djersitje të qetë gjatë procedurës.

  Në rërë termike ofron veprime mekanike - acarim të receptorëve të lëkurës në një masazh të butë sipërfaqe. Si rezultat i ekspozimit të tillë stimulon qarkullimin e gjakut dhe qarkullimin limfatike, rritjen e djersitje. Kjo shkakton nxitjen e proceseve oksidimi, të përmirësojë funksionin e veshkave, humbje peshe (deri në 600-1000 gram në vit).


  Banjot Sand sigurojë një efekt analgjezik, të zvogëlojë ënjtje e nyjave, ndihmon për të rritur lëvizshmërinë në to.

  Psammotherapy kryer në formën e banjot përgjithshme dhe vendore. Dush Sand ngrohje diellore është kryer nga ana e detit, liqeneve dhe lumenjve. Për këtë trashësi formë medalion prej 10-15 cm në gjatësi madhësi të njeriut. Temperatura e rërës duhet të jetë 45-46 ° C. Para se pacienti me kujdes dush peshqir dhe vendoset në një medalion, kreu në hijet, vënë në indet e tij ballin shuar me ujë të ftohtë. Trupi është i mbuluar me një shtresë të durueshëm rërë 5-6 cm, zemra dhe stomaku është lënë i hapur (në barkun tuaj mund të vënë një shtresë e rërës 1-2 cm).

  Temperatura e banjës është rregulluar vazhdimisht në 48-50 ° C. temperaturë të Lartë transferuar lehtësisht si nga djersitja e tepruar nuk është temperatura e trupit. Kohëzgjatja e banjës ulje për 25-30 minuta të rriturit, fëmijët 10-15-30 minuta. Pas dush, pacienti merr një dush ose duke notuar në pellg, pastaj veshur lehtë pushimi në hijen e 30-40 minuta.

  Dush rërë lokal është kryer në një gjymtyrë, disa nyje, përsëri. Temperatura e rërës për banjot lokale mund të jetë më e lartë se për të përgjithshme - për 55-60 ° C, që zgjat 30-40 për 60 minuta. Procedurat që kryhen në një ditë ose dy ditë në një rresht (pushim i tretë), shkalla e 12-15 (20) procedurat.


  Thermotherapy parafine

  Në fillim të shekullit të njëzetë, në praktikën mjekësore si një ftohës është përdorur dylli - një përzierje e hidrokarbureve të ngopura, kimikisht joaktiv. Ajo është prodhuar kryesisht nga nafta. Në praktikë, duke përdorur parafine rafinuar, parafine dehidratuar, që përmban deri në 2.3 për qind. vajra minerale.

  Fizike tipar parafine - aftësia e saj për të zgjeruar kur të nxehtë dhe në këtë mënyrë të ulet në shumën e ftohjes. Kështu, gjatë dylli procedurë siguron efekt compression butë, që e bën të mundur për të transferuar ngrohjes indet që gjenden më thellë dhe të sigurojë atyre proceseve kalori aktivizimit.

  Aplikacioni i ditës i dylli është antyspastychna, efekt qetësues dhe thithjen. Nën ndikimin e parafine përmirëson qarkullimin e gjakut dhe qarkullimin limfatike, lëkurë trofik dhe indet themelore, zvogëlon ënjtje, zbutur plagët.

  Në kryerjen e shtresa të shkrirë metodës dylli parafine në 55-65 ° C aplikuar në shtresën e lëkurës së 1-2 cm furçë të sheshtë, të mbuluar mushama dhe të mbyllë një batanije. Temperatura e këtij aplikacioni rreth 50? S.

  Procedura zgjat 30 deri në 60 minuta, janë kryer çdo ditë apo çdo ditë të tjera, kurs - 15-20 procedurat. Pas çdo procedurë pacient duhet të pushojë për të paktën 30-40 minuta.


  Trajtimi ozokerit

  Një tjetër ftohës mjekësore është një dylli mineral - produkt i origjinës naftës. Ajo përbëhet nga një përzierje e hidrokarbureve dhe gazrave seri parafine ngurta (metan, etan, etilenit, propylene), vajrat minerale, katranit, karbonit dhe gazit sulfur hidrogjeni.

  Aplikimi ozokerytovoyi veprim përbëhet nga dy faza: në 5-40 sekonda para ndodh vrull (ngushtimi i papritur) e capillaries, atëherë zhvillon një zgjerim të qëndrueshme të rritjes së rrjetit të tyre kapilar. Shkaktuar nga hyperemia vasodilatation (skuqje) mbetet pas heqjes së kërkesave për një orë.

  Në zemër të dylli në trup nuk është vetëm ftohës unik pronë, por edhe karakteristikat kimike dhe biologjike.

  Kimikatet janë në ozokeritovye ceresin, asphaltenes dhe resins, kanë një efekt stimulues në lëkurë dhe substanca biologjike depërtojnë në zonat e paprekur, që ndikon në sistemin nervor.

  Efekt terapeutik është thithjes, anti-inflamator, analgjezik, desensitizing (anti-alergjik) antyspastycheskym dhe rigjenerimin efekt.

  Metodat themelore mjekësore ozokeritotherapy njëjtë si parafine, layering, salfetno-aplikim, kyuvetnoho-aplikim, banja ozokerit. Në praktikë gjinekologjike përdorur swabs vaginale me dylli ose ozokeralin (40 për qind.

  Ozokeritovye dhe 60 për qind. Parafine Liquid).

  Mineral trajtim dylli është bërë obligim për sëmundjet kronike të vende të ndryshme. Ajo është përdorur në artrolohicheskih praktikë, trauma dhe kirurgji për sëmundjet e sistemit nervor, aparatit gjenital femëror në oftalmologji, sëmundjet e lëkurës etj

  Informacion nga artikullin "Thermotherapy"