Metodat e trajtimit të phimosis


 • Jo trajtim kirurgjik i phimosis
 • Trajtimi kirurgjik i phimosis
 • Disa anomalitë e penisit

 • Trajtimi i phimosis patologjike mund të jetë konservator (jo-kirurgjikale) dhe kirurgjikale (operacional).


  Jo trajtim kirurgjik i phimosis

  Në hypertrophic?
  ? phimosis (lafshë e penisit të tepërta që pengon heqjen e kokës), kur nuk ka komplikime (inflamacion i përsëritur i prepucit, çrregullime urinim) mundet trajtim konservator, e cila është gradual shtrihen e lafshë e penisit. Manipulimi mund të bëhet nga prindërit në shtëpi. Tri herë në javë, ndërsa not me barishte (tufë, kamomil) mbajtur lafshë e penisit kompensuar nga koha e fëmijëve në dhimbje, atëherë një preputsyalnoho hapësirë ​​futur disa pika të naftës steril vazelinë.

  Kohëzgjatja e trajtimit - disa muaj. Procedura duhet të bëhet me shumë kujdes për të shmangur parafymoza. Suksesi varet nga këmbëngulja dhe peshën e prindërve phimosis. Në prani të zonës mbresë ngushtimin trajtim konservativ ishte efektive.

  Në vitet e fundit përdorimi i phimosis korrigjimin e ointments hormonale që janë vënë në hapësirën preputsyalnoho. Ato lehtësojnë pëlhurë shtrirje. Mjekimi është siguruar prindërit me mbikëqyrjen e nevojshëm mjekësor.

  Në mungesë të komplikimeve dhe dhëmbëza bruto trajtimit phimosis duhet të fillojë me masa konservative që ruajnë prepucin e mbrojtëse, të ndjeshme (ndijor) dhe seksual funksionin e saj, dhe vetëm kur dështimi i trajtimit konservativ turistik në kirurgji.  Trajtimi kirurgjik i phimosis

  Indikacionet për kirurgji:

 • ndryshime të theksuara në prepucit shkak të dhëmbëza;
 • balanoposthitis përsëritje të përsëritura (inflamacion i prepucit dhe penisi glans);
 • Çrregullime urinim.
 • Operacioni është kryer në çdo moshë, menjëherë pas diagnozës, në mënyrë rutinore, dmth në shëndetin e plotë të fëmijës: mungesë të sëmundjeve infektive gjatë muajit të fundit para operacionit dhe pas testit nëse analizë - normal.

  Më së shpeshti kryhet rrethprerja - tsyrkumtsyzyya - prerje rrethore lë prepucin. Operacioni zgjat 10-15 minuta dhe është zakonisht kryhet nën anestezi të përgjithshme.

  Lafshë e penisit prerë rrethore (rrethi), mbajtjen e fre. Gjethet brendshme dhe e jashtme prepucit zorrë stitched (materialit qepje që shkrihet në mënyrë të pavarur, dhe nuk kërkon heqjen e mëtejshme të qepjet). Pas operacionit, fashë është aplikuar me vaj vazelinë. Disa orë pas operacionit fëmija mund të ecin, rinovohet urinim vetë.

  Në disa vende është mjaft popullor ashtuquajtura rrethprerjen higjienik - heqjen e prepucit të shëndetshme në mënyrë që të shmanget, si ithtarët pretendojnë procedurat, ndërlikimet e mundshme në të ardhmen (e kancerit penile, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, inflamacion i lafshë e penisit, etj).

  Prindërit duhet të dinë se nuk ka indikacione mjekësore, të konfirmuara për rrethprerjes profilaktike, e cila në 1975 bëri një vendim të Akademisë Amerikane të Pediatrisë.

  Komplikimet pas operacionit të kryer në një spital me përvojë kirurg janë të rralla dhe nuk e tejkalojnë 0,1-0,2%. Nëse ata do të shfaqet, ajo është e ndarë në akute (gjakderdhje, mbajtjes akute urinare, plagë suppurating) që vijnë menjëherë pas operacionit dhe kronike. Gjakderdhje ndodh kur qepur ekzekutuar dobët, i dëmtuar gjatë heqjes së lafshë, enët e gjakut (më shpesh një ndërlikim ndodh kur operacioni është kryer në shtëpi për qëllime fetare) dhe jo zbuluar në sëmundjet e sistemit të koagulimit të gjakut.

  Në shumicën e rasteve, gjakderdhje ndalesa fashë mjaft e imponuar të shtrënguar në qepje postoperative. Me gjakderdhje të vazhdueshme duhet të zbatohet për enë të përbashkët gjakderdhje.

  Ndërlikimet kronike përfshijnë meatit (inflamacion meatusa - urtery hapje të jashtëm) meatostenoz (ngushtimi i hapjes jashtëm të uretrës), duke lënë prepucin tepërt.

  Pas operacionit, mukoza membranës i hapjes jashtëm të uretrës humb mbrojtjen e prepucit, duke shkaktuar mund të ndodhë inflamacion lokal - meatit. Ky ndërlikim karakterizohet nga meatusa skuqje, ndonjëherë urinim të dhimbshme, ndryshimet në mostren e urines, duke treguar inflamacion.

  Trajtimi: banjo me një solucion të Permanganat kaliumi dhe antibiotikët, më efektiv në trajtimin e infeksioneve të sistemit urinar (mbi përshkrimit).

  Në meatusa inflamacion mund të zhvillohet ngushtim tij mbresë - meatostenoz kur urinimi mbajtur shiringë, me presion për një kohë të gjatë. Diagnoza konfirmohet nga shqyrtimi i Andrology urolog-mbajtjes uroflowmetry - studim të veçantë që përcakton normën e rrjedhës së urinës. Për një fëmijë, kjo procedurë nuk është e ndryshme nga urinim normale, vetëm në tualet të veçantë të lidhur me një kompjuter.

  Meatostenoz kërkon trajtim kirurgjik - prerje apo formimin e konturet e sakta të hapjes së jashtme të uretrës (meatusa plastike).

  Tepruar duke lënë lafshë e penisit është diagnostikuar kur ka patches pabarabartë tepricë lënë nga prepucit kirurg. Në këtë rast, ri-rrethprerja treguar për të arritur një efekt kozmetike. Ndonjëherë, sidomos nëse lafshë e penisit tepërt lënë rreth rrethit, një përsëritje të mundshme të phimosis. Në prindërit mund të bëhet e prepucit plastike. Në këtë rast, plagë tkurrje, por akoma më e prepucit. Ky operacion është më e vështirë teknikisht dhe i shoqëruar nga shumë komplikacione (kryesisht - phimosis korrente).


  Disa anomalitë e penisit

  Para kirurg rrethprerja ka konstatuar edhe vendndodhjen e saktë meatusa - në majë të kokës së penisit.
  Nëse vëreni një vend jo korrekt të hapjes së jashtme të uretrës - hypospadias (sëmundje kongjenitale, ndodh në 1 në 150 djem) rrethprerja operacion nuk kryhet, sepse ju së pari duhet të vendosë për taktikat e trajtimit kirurgjik të hypospadias.

  E kombinuar shpesh me phimosis i lidhur prepucit, e cila shtrembëron dhe deformon glans meatus penis. Në këtë rast, së bashku me rrethprerjen prerje është bërë nga plastike dhe frerët.

  Informacion nga Oleg Staroverova neni "phimosis!? Vetëm kanë një djalë në rritje "