Metodat e trajtimit të peritonit


 • Parimet e përgjithshme të trajtimit të peritonit
 • Metodat kirurgjike

 • Parimet e përgjithshme të trajtimit të peritonit

  Parimet e përgjithshme të trajtimit të peritonit:

 • Heqja ndoshta më herët e burimit të infeksionit gjatë operacionit
 • evakuimin e lëngjeve, larjen drogë bark antibacterial dhe kullimit të mjaftueshme të kullimit me tuba
 • eliminimi i përmbajtjes paralizuar ileus nga aspiratës përmes një tub nasogastric, decompression e traktit gastrointestinal, përdorimi i drogës
 • korrigjim volemichnyy, electrolyte, mangësi proteina dhe statusi acid-bazë me terapi adekuate fluideve
 • rivendosur dhe ruajtur nivelin optimal të funksionit të veshkave, mëlçisë, zemrës dhe mushkërive; antibiotik adekuat
 • Në indikacione të mesme peritonit për heqjen kirurgjikale të burimit të infeksionit është absolute. Operacioni duhet të bëhet i mundur në fazat e hershme. Operacion Disclaimer është e lejueshme vetëm nëse shteti pacienti agonal nga e cila nuk mund të hiqet nga përtëritja intensiv. Trajtimi kirurgjik nuk është treguar për peritonit fillore në rastet e përmirësimit të shpejtë dhe në pelvioperitonit, sëmundjet gjinekologjike shkaktuar sepse trajtimi konservativ zakonisht çon në shërim.


  Trajtim konservativ është treguar edhe në infiltrate barkut zgavër në mungesë të formimit abscesi. Kur peritonit lokal përgatitje të veçantë paraoperative është e nevojshme. Në peritonit shpërndara përgatitje paraoperative kryhet në njësinë e kujdesit intensiv ose kujdesit intensiv për 2-3 h.

  Roli kryesor në të i takon terapi infuzion. Fluide intravenoze 1500-2500 ml (5 ose 10% glukozë, isotonic zgjidhje klorid sodium, plazma gemodez reopolyglukine, bikarbonat natriumi, acid glutamik, vitamina B dhe C). I rëndësishëm në drejtim të luftës rëndësi mjekësore me dhimbje, të cilat fillojnë menjëherë pas vendimit përfundimtar mbi nevojën për kirurgji.

  Para kirurgji përdoren antibiotikë të gjerë spektrit dhe glycosides kardiake, analeptic frymëmarrjes në rënie të qëndrueshme hemodinamik - prednisone ose hydrocortisone.


  Metodat kirurgjike

  Të gjitha kirurgji për peritonit është kryer nën anestezi të përgjithshme. Kur neothranichennom lokal dhe i pakufizuar (abscesi i zgavrën e barkut) peritonit qasje kirurgjikale plotëson burimet e tij për qëllim të lokacionit. Abscesi Subdiaphragmatic shpesh zbulojnë extraperitoneal dhe vneplevralno me lokalizimin e drejtë të njëanshme prerë atë në kuadratin e djathtë të sipërm ose në rajonin e duhur mesit.

  Kur vendosjen e majtë të tij, në shumicën e rasteve ne duhet të përdorin qasje chrezbryushinnoe.

  Mezhkishechnogo zbulojë absces, duke u përpjekur për të marrë të lirë të mbështjelljes në zgavrën e barkut prerë në pjesën e duhur të murit të barkut drejtpërdrejt sipër ulcerat.
  Pas hapjes së absces të prodhuar kullimi i saj i ndjekur nga ripërmirësimi zgavrën postoperative purulent.

  Hapësirë ​​abscesi Douglas hapur ", zakonisht nëpërmjet një mur prerje tejshkuar e rektumit aksesit transanal. Në peritonit shpërndarë kërkon laparotomy. Gjatë operacionit, duke treguar burimin IP, ose të hequr përmbajtjen infektuar lëng të zgavrën e barkut, hiqni ose shënon burim P.

  duke hequr prekur organ ose pjesë defekt mbylljes murin e trupit të uritur, duke hequr atë në mur mëparshëm të barkut apo të kullimit zgavrën e duhur barkut. Decompression e traktit gastrointestinal është kryer nga intubacion nasogastric ose nazointestinalnyy, të hyjë në një hetim gastrostomy, ileostomu, rektumit, etj Pas larje zgjidhje furatsilinom bark, CHLORHEXIDINE prodhojë kullimit e saj. Kur administrohet 1-2 përcaktuar P. kullimit, dhe në të avancuara ose të përgjithshme peritonit 4-5 rrjedhën e kullimit për larje të gjitha pjesët e zgjidhjeve të barkut dhe të ujitjes së antibiotikëve.

  Postoperatively shpenzojnë terapi e infuzionit (deri në 3000-4000 ml lëng vena) terapisë me antibiotikë (antibiotikëve, agjentët antiseptik, sulfonamides); Stimulimi i funksionit motor-evakuimit të traktit gastrointestinal (aspiratën e përmbajtjes së zorrëve, anestezi zgjatur peridural, stimulimit elektrik dhe farmakologjike, etj); parandalimin e komplikimeve tromboembolike (këmbët lidhurit, ushtrime terapeutike, antikoagulante i drejtpërdrejtë dhe i tërthortë); imunokoryhuyuchoyu Masat (futja toksoid plazma antistaphylococcal, gama globulin, Levamisol, T-dhe B-aktivin).

  metodat e detoxification jashtëtrupor (plasmapheresis, plazma-dhe hemosorbtion, ultravjollcë rrezatim të gjakut). Trajtim nën kontrollin e treguesve kryesorë të homeostasis.

  Në periudhën postoperative vazhduar rehabilitimin e ndezjes zjarrit ose të gjithë zgavrën e barkut përmes futjes së drogës e saj antibacterial dhe tërheqjen e lëngjeve. Antibacterials (zakonisht në ditët e para pas operacionit është një antibiotik spektër i gjerë) është injektuar në zgavrën e barkut, në varësi të natyrës dhe shkallës së metodës fluide P. pjesshëm (3-4 herë në ditë) përmes ujitjes pikoj (antibiotik përditshme dozë + 500 ml isotonic sodium chloride zgjidhje) apo dializë peritoneal (Lavage) nga vazhdueshme ujitjes pikoj shumë bark e lëngjeve (6-10 litra) me antibiotikë.

  Në të rënda peritonit difuz purulent metodë gjithnjë e më i përdorur programuar auditime dhe bark sanitare (laparostomy kontrolluara). Program (në ditë ose çdo ditë të tjera) kryhet nën anestezi të përgjithshme relaparotomii, një rishikim të plotë dhe riorganizimin e zgavrën e barkut. Surgical plagë ushyvayut seams përkohësisht. Kjo procedurë është kryer disa (deri në 5) herë, e cila lejon për shërim ndonjëherë edhe me peritonit jashtëzakonisht të rënda shpërndara.

  Pas shkarkimit nga pacientët e spitalit të cilët kishin peritonit, 1-2 muaj të përjashtuara nga puna e kryer e trajtimit rehabilitues, i cili përbëhet prej masave tonik, të ushqyerit, terapisë fizike dhe terapi ushtrim.

  Prognoza varet mbi përhapjen e natyrës procesit patologjik fluide, kohën e kirurgjisë nga fillimi, mosha e pacientit dhe comorbidities. Kur prognozë lokal peritonit është përgjithësisht i favorshëm. Në forma të shpërndara prognozë është gjithmonë serioz, shkalla e vdekshmërisë është 20-30%.

  Informacion nga artikullin "Trajtimi i peritonit"