Metodat e trajtimit të hyperparathyroidism


 • Metodat e trajtimit të hyperparathyroidism
 • Mjekim
 • Moti në hyperparatyreoze

 • Metodat e trajtimit të hyperparathyroidism

  Në hyperparathyroidism primar trajtim kirurgjik - heqjen paratireoadenomy. Kur hyperplasia e gjëndra parathyroid hequr tre kancer heqje okoloschitovidnye i katërt ose të bëjë heqjen e plotë me implantimin mëvonshëm intramuskular.

  Contraindications relative të operacionit është vrimë stomakut ulçerë dhe hemorragji, dështimi akut i veshkave, rëndim i pancreatitis. Tregues absolut për kirurgji emergjente - krizat hiperkaltsiyemichnyy.


  Mjekim

  Nëse hiperkaltsiyemichnyy kirurgji krizë emergjente nuk është e mundur, të përshkruajnë ilaçe që synon menjëherë tek ulur sasinë e kalciumit në gjak. Në fazën e parë të trajtimit të krizës në mungesë të dehidrimit shqiptuar dhe dështimi i veshkave me oliguria përdorur detyruar diuresis. Gjatë 1,5-2 orë para injektuar intravenoz 1,5-2 litra Isotonic zgjidhje klorid sodium, e cila rrit sekretim glomerular e kalciumit. Pastaj, kundër sfondit të infuzion të vazhdueshëm të zgjidhjes (në 500 ml / h) administrohet intravenoz infused në çdo orë të 80-100 mg diuresis furosemide kontrolluar nëpërmjet catheters së qëndrimit, kalium, natrium, magnez në gjak dhe presionin qendror venoz (monitorimit vëzhgime).


  Shkalla e intravenoz klorur izotonik sodiumi ose 5% solucion glukoze varet nga sasia e urinës. Për të parandaluar hipokalemise çdo litër zgjidhje të administruar intravenoz, shtoni 1,5 g (20 mmol) e klorur kaliumi. Diuresis detyruar të përshkruara kohë të gjatë (nganjëherë deri në 2 ditë). Treguar administrimin e sulfate magnez (antagonist kalciumi) injektimit intramuskular prej 10 ml 25% solucion.

  Në mungesë të dështimit të veshkave për të lidhur kalcium dhe largimin e saj nga gjaku duke përdorur citrat natriumi apo sulfate natriumi. Citrate natriumi administruar intravenoz në 250 ml zgjidhje dhe natriumit 2,5% sulfate - IV 3000 ml për 8-10 orë.

  Në vend të sildenafil sodium dhe natriumit sulfat përdoret fosfate, përdoret 0.1 M (pH 7.4) dhe kaliyfosfatnyy natriumi buffer që administrohet në një dozë prej 500 ml (1.5 g fosfat) intravenoz për 6-8 orë.
  Së bashku me fosfateve intravenoze mund të jetë projektuar në tableta (3,4 g dozë e përditshme). Administrimi intravenoz i fosfatit në formimin e shpejtë të fosfat kalcium mund të jetë calcifications masive në mushkëri, miokardit dhe veshkat. Kjo mund të shkaktojë kardiake akute ose dështimin renale me pasoja fatale. Një medikament efektiv për lidhjen e kalciumit në gjak është gjithashtu etilendiaminetetraacetik kripë e acidit natriumi (Na EDTA).

  Ajo administrohet intravenoz në një normë prej 50 mg / kg në 200-250 ml e 5% tretësirë ​​glukoze për 4-8 orë në dozë totale nuk e kalon 2-2,5 m.

  Doza të mëdha të administruara vena mund të shkaktojë hipotension, hlomerulonekroz me zhvillimin e dështimit akute renale dhe gjakderdhje masive në organet parenkimale. Në mungesë të dështimit të veshkave dhe të mëlçisë, në disa raste duke përdorur mitramitsin. Kjo e fundit është një aktivitet citotoksik antibiotik frenues i osteoclasts. Mitramitsina më e madhe efikasiteti tregohet në hyperparathyroidism primar, hiperkalcemia psevdohiperparatireoze duhur dhe metastazave kockore të tumoreve malinje.

  Drogës është administruar intravenoz në një normë prej 25 mg / kg. Forma kronike hiperkalcemia ajo mund të përdoret në një dozë prej 10-12 mg / kg 1-2 herë në javë.

  Në emërimin mitramitsina efekt maksimal ndodh vetëm për 2-5 ditë, kështu që kriza hiperkaltsiyemichnyy trajtimit këshillueshme që të përdorin atë në kombinim me produkte me shpejtësi të lartë. Mitramitsin shpesh shkakton të përzier, të vjella, dështim i veshkave, dhe ndalimin e palcës kockore hematopoiesis hemocoagulation (trombocitopenia). Për të zvogëluar absorbimin e kalciumit në zorrë dhe për të rritur sekretim urinar të kalciumit glukokortikoideve përshkruara.

  Nën ndikimin e glukokortikoideve kalciumit në gjak ul ngadalë si krizat hiperkaltsiyemichnyy trajtimit ato përdoren vetëm në kombinim me droga të tjera. Kur glukokortikoide hiperkaltsiyemichnyy menaxhimi është shtuar zakonisht për sistemin e infuzion. Cakto prednisolon 60-90 mg në një ditë ose hydrocortisone dozë ekuivalente. Glukokortikoide janë efektive për hiperkalcemia shkaktuar nga mieloma e shumëfishtë, leukimi, sarkoidosis dhe dehje me vitaminë D.

  Për të reduktuar lirimin e kalciumit dhe për të përmirësuar fiksimin e saj në eshtra përshkruajnë calcitonin, e cila ka të shpejtë, por jo kaltsiysnizhayuschim efekt të theksuar.

  Prandaj, është e këshillueshme për të kombinuar me calcitonin dhe hlkzhokortikoidami mitramitsinom. Kalcitonin përdoret intravenoz në normën prej 5-10 ME për 1 kg të peshës trupore në ditë në 500 ml Isotonic zgjidhje klorid sodium. Medikament administrohet brenda 6 orëve për 2-4 orë gjatë dite. Në kushte kronike kalcitonin administruar subcutaneously ose intramuskulare në shkallën prej 5,10 IU / kg në ditë në 1-2 doza të ndara. Me zhvillimin e shpejtë të rezistencës ndaj drogës (zakonisht 2-3 ditë nga fillimi i përdorimit të saj) kombinim me glukokortikoideve është edhe më e rëndësishme. Në këto raste, të përshkruajnë prednisone hydrocortisone 15-20 mg ose dozë ekuivalente.

  Me krizat zhvillim hiperkaltsiyemichnyy shkaktuara nga sinteza e tepruar të prostaglandin E (PGE) tumor emërojë blockers saj sintezë - indometacin 25 mg çdo 6 orë ose acetilsalicilik acid 0,5 g çdo 4-6 orë.

  Çrregullime kardiovaskulare dhe dehidratim përmes eliminimit terapi simptomatike e treguar në këto raste. Nëse terapi është droga paefektshëm ose kanë contraindications për kirurgji, e përdorur zakonisht dializë peritoneal ose hemodializë me beskaltsyevom dialysate.

  Dieta duhet të përbëhet nga pacientët me ushqim, kalcium dobët. Në këtë drejtim, dietë përjashtuar qumësht, produktet e qumështit, vitaminë D.

  Kur pacienti tetany postoperative injektohet 10-50 ml solucion 10% e klorurit te kalciumit ose glukonat kalciumi dhe intramuskular ose subkutane 40-100 IU paratireoidina. Në disa raste (kur slabkovyrazheniy tetany) mund të përshkruajnë kalcium brenda. Për përthithjen më të mirë të kalciumit dhe depozitimin e saj në kockat e përdorur vitaminë D2 dhe dihidrotahisterol. Në vend të vitaminës D2 dhe dihidrotahisterol mund të përdoren vitaminë D3-1- shumë efektive (OH) 2-D3 dhe 1,25 - (OH) 3-D3, efekt maksimal biologjik cila manifestohet në 3-6 ditë, ndërsa përgatitjet Vitamina D2 dhe dihidrotahisterol - 2-4 javë.

  Ky trajtim është kryer për 1-3 muaj pas operacionit nën mbikëqyrjen e kalciumit në gjak, fosfor dhe kalium. Për të shmangur një mbidozë e vitaminës D dhe hypercalcaemia shmangur diellit. Në pacientët vakt duhet të përmbajë mjaft e kalciumit dhe fosforit (djathë, qumësht, djathë, etj).


  Moti në hyperparatyreoze

  Moti në hyperparatyreoze varet shumë diagnozën e hershme dhe trajtimin e duhur. Kur trajtimi kirurgjik i formë kockave hyperparathyroidism është zakonisht prognozë të favorshme. Rehabilitimi i pacientëve me këtë formë të sëmundjes varet nga shkatërrimin e kockave.

  Në raste të butë, efikasiteti i merr veten nga operacioni, zakonisht brenda 3-4 muajve, nëse i ashpër - për 2 vitet e para. Në formën e veshkave hyperparathyroidism prognoza është më pak i favorshëm. Rehabilitimi varet nga shkalla e dëmtimit të veshkave paraprak për kirurgji. Pa trajtim të shpejtë të pacientëve me hyperparathyroidism fillor zakonisht bëhen të paaftë dhe vdesin zakonisht në rritje cachexia dhe dështimi i veshkave. Moti në menaxhimin hiperkaltsiyemichnyy varet nga diagnoza e duhur dhe trajtim.

  Informacion nga artikullin "Trajtimi i hyperparathyroidism"