Metodat e trajtimit apopleksise ovarian


 • Trajtimi i apopleksi ovarian parimeve konseravativnoho
 • Trajtimi kirurgjik i pash
 • Parandalimi i apopleksi ovarian

 • Trajtimi i apopleksi ovarian parimeve konseravativnoho

  Trajtimi i pacientëve me apopleksi ovarian varet nga ashpërsia e sëmundjes dhe gjakderdhje intraperitoneale. Pain formë intraperitoneal gjakderdhje dhe të vogla (më pak se 150 ml) pa shenja të gjakderdhjes mund të rrisë shpenzimet terapi konservative. Ajo vklyuchaetv veten:

 • paqe
 • akull mbi bark të ulët (promovon vrull enëve të gjakut)
 • droga haemostatic veprim (etamzilat)
 • Agjentët antispasmodic (papaverine, jo-spa)
 • vitamina (thiamine, pyridoxine, cyanocobalamin)
 • fizioterapi (electrophoresis me klorur kalciumi, terapi mikrovalë)

 • Trajtimi kirurgjik i pash

  Terapi konservative është kryer në një spital në raundin e mbikqyrjes orën.
  Përsëritet periudhave të shkurtra të dhimbjes, përkeqësimi i gjendjes së përgjithshme, jostabilitet hemodinamik, duke rritur sasinë e gjakut në zgavrën e barkut klinikisht dhe nga ultrazërit skanim atje dëshmi për kirurgji (laparoscopy, laparotomy).

  Indikacionet për laparoscopy:

 • më shumë se 150 ml gjak në zgavrën e barkut, të konfirmuara nga ekzaminimit fizik dhe ultrazërit, me hemodinamik të qëndrueshme dhe kushte të kënaqshme e pacientit
 • terapi joefikase konservator brenda 1-3 ditësh, shenja të vazhdueshme gjakderdhje konfirmuar intra nga ultrazërit

 • Diagnoza diferenciale e patologjisë akute gjinekologjike dhe akute kirurgjike
 • Indikacionet për laparotomy:

 • shenja të ndër-barkut gjakderdhje, duke çuar në gjendje hemodinamik të pacientëve me të rënda (shoku hemorragjike)
 • Paaftësia e laparoscopy (për shkak të mbështjelljes, rrit gjakderdhje nga dëmtuar enët vezore)

 • Parandalimi i apopleksi ovarian

  Në pacientët me formë të dhimbshme e shkeljes ovarian apopleksi CNS, profilin e qarkullimit të gjakut dhe hormoneve në masat e vezore i kthyeshëm, dhe për këtë arsye specifike parandaluese janë të nevojshme. Në pacientët të cilët iu nënshtruan formojnë hemorragjike e pash mosfunksionim ovarian pjesët më të larta të sistemit qendror nervor, ndryshimet hormonale dhe shkeljen e rrjedhjes së gjakut ovarian zakonisht qëndrueshme.

  Pacientët e tillë tregon një terapi komplekse drogës, thyen rrethin vicioz patogjene. Brenda 3 muajve që ushtrojnë veprimtarinë terapi korryhyruyuschuyu e strukturave të trurit - të përshkruajnë nootropics për të përmirësuar proceset metabolike në sistemin nervor qendror, drogë që përmirësojnë perfusion cerebrale (cavinton, Tanakan, Vinpocetine), qetësues, me hipertension intrakraniale - diuretike. Për të shtypur ovulacionit dhe korrigjim të profilit hormonal për 3-6 muaj duke përdorur monophasic kontraceptive të kombinuara estrogjenit-progestin ulët dozë orale dhe mikrodozirovannye (Marvelon, regulon, Jeanine, femodenom, sylest, Novinet, Mersilon, Logest).

  Formë dhimbje e motit ovarian apopleksi të favorshme për jetën. Në pacientët me formë hemorragjike prognozë për jetën është e varur në diagnostikimin në kohë dhe trajtim. Për të vdekjes në këputje ovarian mund të shkaktojë tronditje të pakthyeshme decompensated hemorragjike, e cila ndodh kur humbjen e gjakut e më shumë se 50% të VNV.

  Masat parandaluese të ndihmojë për të zvogëluar frekuencën e relapses.

  Informacion nga artikullin "apopleksi vezore"