Metodat e zbardhjen e dhëmbëve


 • Metodat themelore të zbardhjen e dhëmbëve


 • Për shekuj me radhë, gjyqtari e vështirë të suksesit dhe apelit të drejta. Dhëmbët e shëndetshëm grua - është një grua e shëndetshme dhe fëmijë të shëndetshëm. Dhëmbët e forta në njeri - në qoftë se kjo, dhe gërmoj një rostiçeri ose zahryze root shijshme grabitqar. Buzëqeshje i bardhë borë vajzës - kjo do të thotë që ajri të qenë diçka rougher se nektar lulesh, nuk përdor.

  Megjithatë, dhëmbët e bardhë dhe të shëndetshme nuk është konsideruar gjithmonë një shenjë e bukurisë. Flip flops dhe gratë japoneze dikur njolla dhëmbët e zezë. Ngjyra përveç ndjeu tmerrësisht, kështu që aromë shtesë për bukuritë lokale. Në Pakistan, disa dhëmbë etnike nadpylyuyut e frontit, dhe chewed disa gjethe, të shkurtuar pasi kjo sipërfaqe e mori në një ngjyrë të kuqe të ndritshme.

  Ndër zakonet ekzotike - vrima stërvitje në canines dhe ngjiti ato në pebbles, lule, unaza dhe pasqyra (se ku "rriten" skaylinha modern!). Propilivat grooves e para të dhëmbëve - më mirë për kthesë në litar nga fibrave bimore, duke mbajtur një fund në gojën e tij. Shpij dhëmbët duke përdorur skedarin - gjuetar fangs e nevojshme, si një grabitqar (nga rruga, në Etiopi për të dëshmuar "aftësitë" e tyre i riu nuk kishte rostiçeri pemë shumë e hollë). Dhe kurora e një dhëmb "projektimit" - fshini pjesën e dhëmbëve dhe sjelljen e tyre për të sakrifikuar për të perëndive.

  Për të kuptuar këto simbole transformimit dentar i vështirë.


  Një gjë është e qartë: në çdo kulturë dhe në çdo kohë pa e "djathtë" lloj të dhëmbëve - kudo. Merrni njeriun modern: në qoftë se ju dëshironi të shikoni të suksesshme sot - tregon 32 dhëmbë të përsosur. Nëse natyra në përkryerje koprac, vizitë te dentisti: korrigjimin e malocclusion, formatimin e teksteve, proteza, ose të paktën zbardhues.


  Metodat themelore të zbardhjen e dhëmbëve

  Teknologji zbardhje është mjaft shumë. Së pari ju duhet të mbani mend se teknologjia është e ndarë në familje dhe profesional.

  Shtëpi

  Metoda 1. Në arsenalin e mjeteve juridike në shtëpi përfshijnë çamçakëz, pastë dhëmbësh (bazën e veprimeve të tyre - parimin gërryes se njollat ​​janë hequr nga sipërfaqja e grimcave të ndryshme të ngurta), conditioners, gels dhe sistemeve të veçanta.

  Unë duhet të them se dentistë janë shumë skeptik në lidhje me zbardhjen pasta dhe pronat zhvachek, më se ata mund të - të luftojë svezhepostupivshimi pigmente smalt sipërfaqe e kafe, çaj, verë e kuqe, etj

  Metoda 2. Më efektive janë xhel dhe grupe të veçanta: ato zakonisht përdorin normën prej 3 ditësh në një muaj.
  Këtu është parimi i veprimit - një kimikat i bazuar në aftësinë e komponimeve të ndryshme reagojnë me pigmente dhe pllakatë dhe shkatërrimin e tyre; perqendrimi i ingredient aktiv - 10-15%.

  Përgatitjet e aplikuara për myk standarde të dhëmbëve - mouthguard cila është veshur brenda natës ose për disa orë gjatë ditës.

  Disa klinika dentare mund të urdhërojë një mouthguard përshtatur në mënyrë ideale, ngjitur deri në dhëmbë dhe nuk depërtueshëm në yasn drogës bezdisshëm. Megjithatë, për shkak të përqendrimit të ulët në shtëpi përcakton rezultatet aktiv përbërës janë modeste dhe jo shumë të qëndrueshme.

  Profesional

  Zbardhues i tillë është kryer në klinikën për pajisje speciale. Për më tepër, zgjedhja e një metode të veçantë duhet të konsultohet me disa dentistë që të mos bjerë për "vparyvanye" klinikë kryesor për një metodë që ju nuk mund të vijnë.

  Metoda 3. Ata që kanë dhëmbë të bardhë nga natyra, shpesh është e mjaftueshme për ta kthyer atyre ngjyrën natyrale.

  Për këtë kostum bazuar në një mekanik (gërryes) zbardhues parim, për shembull, sistemi Air-Flow. Duke përdorur një dhëmbë të veçanta shtojcën pastruar ngritur nën pastrimi presion pluhur përzierje me ujë dhe ajër të kompresuar. Bakteret, pllakë, pllakë ndërdhëmbësh, "depozitat" pigment nga çaj dhe kafe, cigare zhduken, zbulojnë bardhësi natyrore të dhëmbëve tuaj.

  Metoda 4. Kursyer efekt mbi smalt zbardhjen ofron ultratinguj. Përveç mangësive të listuara, ai gjithashtu heq gurit. Faza përfundimtare e zbardhues - dhëmbët lustrim xhel përpunuara të jetë e gjatë "sprapsin" pigmente për t'u ngjyrosur.

  Nuk është një teknologji që kombinon ndikimin e ujit dhe me ultratinguj, scalers tejzanor. Me veprimin e saj të dyfishtë, ajo mund të trajtojë edhe depozitat më të dendura dhe afatgjata në dhëmbë.

  Metoda 5. Metoda më e zakonshme dhe e zakonshme profesional dhëmbë çngjyrosje mund të quhet zbardhje kimike. Përbërësit aktiv të përdorura janë të njëjta si në shtëpi zbardhues (peroksid carbamide, peroksid ure, peroksid hidrogjeni, klorureve), por përqendrimi i tyre është më i lartë dhe, për këtë arsye, rezultati do të jetë më i shpejtë - 1-2 seancë gjysmë ore. Metoda kimike lejon zbardh dhëmbët goxha të thellë dhe të fortë. Ka mundësi për përdorim ku efekti i kufizuar në zyrën e dhëmbëve dentare, nganjëherë veshur me mouthguards njohur pritshme dhe në shtëpi.

  Efekti i zbardhjen kimike zgjat 2-5 vjet, pastaj procedurë mund të përsëritet.

  Një kusht i rëndësishëm për dhëmbët çngjyrosje kimike është mungesa e sipërfaqeve mbushjet dukshme, materiale të përbërë, veneers, protezat, kunjat, etj Pa lidhje ndryshe se pëlhura natyrore të reagojë me elemente aktive kimike dhe zbardhues homogjene do të jetë e vështirë të arrihet. Sidomos për raste të tilla shpikur teknologjinë e zbardhjen lazer.

  Metoda 6. Laser Whitening - mënyra më pak i butë dhe më efektive për ju për të ndikuar, së pari, më thellë në indet e dhëmbit, dhe së dyti, pika-pika.

  Se mjeku është vetëm si një artist, rregullimin shkallën e ndikimit në çdo fushë të dhëmbit.

  Lazer aktivizon përbërjen kimike të veçantë që është aplikuar në smalt, dhe pastrim është fjalë për fjalë në nivel molekular. Kjo është mënyra më e shpejtë: nga sesion orë mund të zbardh dhëmbët 8-10 hije! Por më i shtrenjtë në krahasim me të tjerët përveç goja duhet të përgatiten plotësisht, të gjitha vulave në vend, kariesit dhe sëmundjeve periodontale shërimit, nuk ka të çara dhe abrasions në mishrat.

  Metoda 7. Kur fotovidbilyuvannya si një katalizator për dritën e akteve halopgjen. Në dhëmb përsëri të vënë përbërjen veçantë, e cila kur ekspozohet në dritë, oksigjen, merret me njolla të errëta.

  Tipar i kësaj metode është se ai është i përshtatshëm për dhëmbë të ndjeshëm, dhëmbët e plasaritur dhe chipped, vula pikon dhe rrënjët edhe e zhveshur - një "zjarr" mënyrë për të vënë një vizitë në dentisti. Minus - zbardhjen shkon shumë verbuar (efekti i "porcelani" dhëmbëve), dhe kjo nuk është e gjitha. Por me ngjyrë të saktë mund të vazhdojnë për një jetë.

  Në reklama Ordinanca stomatologjike të ndodhë edhe Termat transformatyvnosti konservator dhe zbardhues. Së pari - kjo është vetëm kthimi i dhëmbëve natyrore ngjyra është një pastrim të plotë profesionale pa prekur strukturën e dhëmbëve.

  Vizualisht, këto dhëmbë të duken më të bardhë dhe e ndritshme. Lloji i dytë i zbardhjen përfshin efekt më të rëndë - përfundon butë gërryes sipërfaqe, si me fotovidbilyuvannya, të gjithë dhëmb si një e tërë.

  Dhe pak e sigurisë. Shaka specifik mjekësor thotë se dëmi më i madh mund të shkaktojë një pacient veten e tij, mjekun detyrë - për të ndihmuar atë në këtë. Përkthyer në "dentar" do të thotë: në qoftë se ju nuk kërkojnë buzëqeshje e një mjeku të bëjë Eddie Murphy të gjitha shpenzimet (moto: "Unë do të paguaj të gjitha") Le shkelje të teknologjisë së, kohën e ekspozimit, dhe pavarësisht nga prishja, atëherë të gjitha teknologjitë zbardhjen tërësisht të padëmshme.

  Informacion nga neni "Shtatë mënyra për të zbardh dhëmbët."