Metoda e trajtimit konservativ të nervit shiatik


 • Metoda e trajtimit konservativ të nervit shiatik
 • Metoda e trajtimit kirurgjik të nervit shiatik

 • Trajtimi i suksesshëm i nervit shiatik është e mundur me përdorimin e ndryshme
  Trajtimet një herë. Kjo është një trajtim gjithëpërfshirës
  më efektive me radiculitis. Kjo përfshin përdorimin e
  ilaçe dhe masazh, terapi baltë, stërvitje
  fizioterapist, fizioterapi, metoda të tilla
  trajtim si hirudotherapy dhe shtrihen. Është e rëndësishme që trajtimi
  dhimbje të nervit shiatik mbajtur nën drejtimin e rreptë të një mjeku dhe vetëm për
  qëllimi. Trajtim tradicional për dhimbje të nervit shiatik, natyrisht, gjithashtu
  kanë efektin e tyre.

  Ata janë të mirë lehtësimin e dhimbjeve, dhe është e
  Gjëja kryesore që i shqetësuar sëmurë. Prandaj anashkalojë mjekësi popullore
  jo, por kufizojnë atë vetëm trajtim nuk është e nevojshme.

  Përveç metodave të ndryshme të trajtimit është e rëndësishme për të ndjekur dietë,
  të kontrollojë sasinë e ushtrimit, të marrë vitaminat dhe
  mineraleve të dobishme.


  Metoda e trajtimit konservativ të nervit shiatik

  Mjekim . Trajtimi i drogës i nervit shiatik përfshin një shumëllojshmëri të
  medikamente. Kur radiculitis përdorur novokaina
  Bllokada dhe anti-inflamator painkillers, të emëruar
  vitamina, ointments, poultices.

  Bllokada novokaina .


  Bllokada novokaina - një metodë e lehtësim dhimbje dhe trajtimit, e cila në indet e futur gradualisht zgjidhje novokaina.

  Bllokada novokaina ndarë nga aplikacionet për mesit, dhe vahosympatycheskuyu futlyarnyh.

  Në novokaina mesit bllokadë të vendosur në anën e pacientit, me
  Megjithatë, nën nëpër bashkangjitni atij një jastëk apo jastëk. Pas kësaj
  Administrimi i kryer drogës.

  Vahosimpaticheskih kërkesat bllokadë novokaina e pacientit
  në shpinë të tij, koka e tij duhet të përballet drejt maksimum,
  Zona e kundërta bllokadë. Kur pacienti vë një brisk jastëk
  ose krahu rul tërhoqi poshtë. Të çojë në zgjidhjen e novokaina

  sipërfaqe anterior-lateral i rruaza të qafës së mitrës.

  Kur bllokadë futlyarnoy novokaina zgjidhje medicinale është injektuar në
  indet dhe hapësirat intersticiale rreth perimetrin e gjymtyrë,
  duke ruajtur një nivel të caktuar. Si keni hyrë mjekësi
  gjymtyrë të thyera duhet të jetë në një pozicion të shtrirë.


  Bllokada novokaina gjithashtu ndryshojnë në karakteristikat e tjera. Nuk janë të ashtuquajturat novokaina shkurtër
  Bllokada ndjekur menjëherë përreth fokusin e kufizuar
  inflamacion. Gjithashtu, përdorni vnutrinosovoy, vnutrishnovushnyh, dhe presakralnuyu
  Bllokada retromammarnuyu novokaina.

  Agjentë anti-inflamator . Trajtimi i drogës i nervit shiatik përfshijnë destinacion dhe

  përdorim të drogës që të zvogëlojë inflamacion. Më shpesh i sëmurë,
  vuajtjet radiculitis emëruar ortofen, ibuprofen, indometacin dhe
  DIKLOFENAK. Përdorimi i këtyre barnave mund të jetë në mënyrë strikte në rekomandimet
  Mjeku.

  Painkillers . Gjëja kryesore që i shqetësuar radiculitis sëmurë, është dhimbje. Në
  radiculitis është zgjatur shpesh dhe akute. Më parë
  painkillers më i rëndësishëm në trajtimin e dhimbje të nervit shiatik. Sigurisht,
  Efektet terapeutike ata nuk bëjnë, por kontribuon e tyre të përdorimit
  Normalizimi i pacientit gjumit rimëkëmbet sistemin e tij nervor. Në
  si painkillers mjekët rekomandojnë barna të tilla si

  analginum, aspirina, reopyryn, butapirin dhe pentalhin.

  Vitaminat . Me zhvillimin dhe përparimin e nervit shiatik tek njerëzit
  proceset destruktive të ndodhë. Pëlhura nyjeve dhe muskujt humbasin të tyre
  Pronat origjinale. Është shumë e rëndësishme për të rivendosur natyror
  mbrojtëse. Kur ekspertët radiculitis rekomanduar
  Përdorimi i drogave të ndryshme vitaminë, të tilla si vitamina B B.
  Vitaminë B12 më shpesh caktuar.

  Krem, fasha, fërkim . Këto droga mund të quhet shtëpi shpejt. Megjithatë
  ata janë hequr edhe dhimbje dhe inflamacion, zbut prekur
  rajon. Për këtë kategori të drogës më i sjellshëm

  Agjentët ngrohja provuar (të tilla si, për shembull, bleta
  ose gjarpër helm) vaj "Finalgon."

  Ekstrakt . Shpinë - një trajtim shumë efektive
  çrregullime kurrizore, duke përfshirë dhimbje të nervit shiatik. Në procesin
  ekstrakt reduktohet ngarkesës në shtyllën kurrizore zvogëlohet si
  presion mbi disqe të dëmtuara intervertebral. Besohet se
  mesit mund të zgjas për 8-11 mm dhe shtrihen atë
  ruhen disa kohë. Ky proces çon në decompression
  strukturat nervore, përmirëson qarkullim, redukton ënjtje, tensioni
  muskujt dhe zvogëlon dhimbjen.

  Janë të ndarë në të ashtuquajturën "të thatë" dhe tërheqje nënujore.

  "Dry" duke tërhequr mjaft efektive, por ajo ka disa të meta sa nuk favorshme për relaksim të plotë të muskujve.

  Metodat e nxjerrjes nënujore më efikas. Ujë të ngrohtë
  ndihmon reduktuar tensionin e muskujve, relakson indeve të muskujve.
  Si rezultat, në mënyrë të konsiderueshme reduktuar dhimbje.

  Megjithatë, metoda nuk zbatohet tërheqje në të gjitha llojet e nervit shiatik, kështu
  sa shpesh pacienti është rekomanduar pushim dhe lëvizjen minimale.

  Hirudotherapy . Nivelet e larta të dhimbjeve me radiculitis dorëzon
  shumë vuajtja te pacientit. Prandaj, gjëja kryesore që lëndon njeriun
  vuajtje radiculitis, është se si për të lehtësuar dhimbjen ose të paktën të reduktojë

  ajo. Ajo përdor një shumëllojshmëri të metodave dhe teknikave.
  Një
  Metodat e tilla janë hirudotherapy. Hirudotherapy - një trajtim
  Aplikimi i Leeches. Ne rekomandojmë këtë metodë për lehtësimin e dhimbjeve
  ndjenjat dhe të reduktuar ënjtje. Dhe për lehtësimin e ënjtje
  hirudotherapy më efektive.

  Nëse pas duke bërë një 3 Procedurat jo Hirudotherapy
  një dhimbje rënie, ka mundësi aplikimi më mund të konsiderohet
  Hirudotherapy papërshtatshme. Megjithatë, është e mundur që procedura e
  nuk kryhet mjaft e drejtë pa asnjë plagë përkatës
  Numri i Leeches. Numri i rekomanduar i Leeches në procedurë - 08/05

  consoles. Numri dhe frekuenca e seancave është përafërsisht 4/3
  Procedurat e përditshme trajtim të përbashkët në 8-10 trajtimeve.

  Baltë . Emri i kësaj metode flet për veten. Kjo metodë bazohet në
  që aplikojnë baltë mineral dhe hryazepodobnyh substanca që ofrojnë
  efekt terapeutik. Mud është përdorur kryesisht për vendpushimet në
  Kushtet Sanatorium.

  Metoda baltë ndihmon stimulimin e metabolizmit,
  lehtësimin inflamacion. Aplikimi i baltës përmirëson
  të ushqyerit e indeve, përshpejton kockave fusion rritje
  lëvizshmëri të përbashkët. Procedurat kanë pamjen e baltë dhe baltë banjot

  aplikimet.

  Ka një numër i indikacione për përdorimin e baltë. Kryesor
  janë sëmundje të sistemit muskulor dhe sëmundjet
  sistemit nervor. Mjaft shpesh i emëruar në baltë
  radiculitis. Megjithatë, kjo metodë është absolutisht e papranueshme në
  periudhat e acarimit.

  Fizioterapi . Perdorimi i teknikave fizioterapie në trajtimin e ishias
  është mjaft efektive. Fizioterapia përshkruara pas
  si faza akute e sëmundjes. Rezultati më i mirë në
  radiculitis jap terapi UHF, terapi magnetike dhe elektroforeza.

  Terapi UHF . Terapi UHF - një metodë e elektroterapi, i cili është i bazuar mbi

  ndikimi në ultrahigh e pacientit
  fushë elektromagnetike. Zonë organ që është i ekspozuar ndaj ky
  Procedura është vendosur në mes të dy kondensator
  pllaka, elektroda kështu që në mes të trupit dhe elektrodave Kishte
  disa hapësirë. Terapi veprim UHF është absorbimi
  Fushat e energjisë inde dhe konvertimin e saj në energji të nxehtësisë, si dhe
  Efektet e oscillatory. Ngrohjes kryesor në
  Terapi UHF ndodh në indeve të keq sjelljes energjisë elektrike.
  Kjo metodë terapie fizike ka efektin anti-inflamator,
  Kthejeni ind lidhës, stimulon qeliza
  përhapja.

  Electrophoresis .

  Kjo metodë përfshin injektimin e substancave medicinale
  përdorimin aktual të drejtpërdrejtë. Por jo të gjitha drogat janë të
  të përdoret për electrophoresis, si shumë prej tyre nën
  Veprimi i tanishëm mund të ndryshoni pronat e tyre farmakologjike.

  Sot electrophoresis mjekësor mjaft të zakonshme në
  praktikë mjekësore. Në përdorim me radiculitis, ajo është gjerësisht
  përdorur në trajtimin e sëmundjeve të sistemit kardiovaskular,
  onkologjisë, sëmundjet ngjitëse.

  Magnet . Metoda me të cilat trupi i njeriut apo ndikim i përhershëm
  frekuencë të ulët alternuara fushë magnetike quhet terapi magnetike.

  Thelbi i kësaj metode është fushë magnetike në
  trupi i njeriut. Ajo ndikon në trup lëviz
  ngarkuar me energji elektrike grimca, duke ndryshuar fiziko dhe
  proceset biokimike në trup.

  Fushave magnetike kanë anti-inflamator, anti,
  qetësues dhe veprim analgjezik. Ata të përmirësuar microcirculation,
  stimulon rigjenerues dhe proceset riparues në inde.

  Masazh . Efekti pozitiv i masazh në trup - të njohura
  fakt. Masazh forcon muskujt, enët e gjakut, tonet e gjithë trupit,
  promovon rinovimin e saj. Me zgjedhjen e duhur të llojit të masazh
  frekuenca e seancave të saj ndihen më të mirë pacientit bëhet e dukshme

  pas seancës së parë. Megjithatë, ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm kur
  zgjedh një specialist si masazh kërkon qasje kompetent.
  Përdorimi i pavend i teknikave masazh mund të çojë në
  dobësi e përgjithshme, ndjenja e dobësisë dhe ndjenjat tjera negative.
  Të njëjtën ndjenjë mund të ndodhë me masazh të frekuencave të tepruar
  seanca.

  Teknikat masazh janë efektive në shumë sëmundje, duke përfshirë edhe
  në sëmundjet e shtyllës kurrizore, duke rritur elasticitetin e fibrave muskulore,
  duke kontribuar në ngadalësimin e atrofi të muskujve. Masazh përmirëson
  muskuloz, shërim me i përshpejtuar
  Performanca pas stërvitjes intensive.

  Masazh në mënyrë të konsiderueshme ndikon joints. Ai përmirëson furnizimin me gjak
  indet e përbashkëta dhe periarticular, forcon ligamentet çanta dhe mbrapa
  të përbashkët. Kjo resorption e përshpejtuar e rrjedhje kyçeve dhe
  Depozitat patologjike në indet periarticular.


  Metoda e trajtimit kirurgjik të nervit shiatik

  Dëshmi për trajtim kirurgjik ose kirurgjik të nervit shiatik
  nuk kanë efekt në përdorimin e metodave konservatore
  Terapi dhe përparimi i vazhdueshëm i sëmundjes. Edhe
  metodë operativ rekomanduar në shkelje të organeve të tjera
  Për shkak të shpinë. Dhimbje Neprohodyaschye, paqëndrueshmëria

  shpinë, goditjen e shtyllës kurrizore është gjithashtu tregues për
  kirurgji.

  Megjithatë, duke rënë dakord për kirurgji, mos harroni se kjo
  Metoda e largon vetëm simptomat pa ndikuar shkaqet e saj
  dukuri.
  Në këtë drejtim, metodat kirurgjike nuk garantojnë
  nuk ka përsëritje. Në periudhën postoperative pacienti rekomandohet
  rehabilitimi mjaft të gjatë, pasi që është e nevojshme
  rivendosur lëvizshmërinë e shpinë dhe normalizimin e jetesës
  trup. Gjatë kësaj periudhe, pacienti shpesh ri-emëruar
  Terapitë konservative të tilla si fizioterapi ose
  baltë.

  Informacion nga neni "nervit shiatik.

  Trajtim ".