Menstruacion


 • Çfarë është menstruacioneve
 • Shfaqja e menstruacioneve tek vajzat
 • Ovulacion
 • Kohëzgjatja e ciklit menstrual
 • Rregullsinë e ciklit menstrual
 • Shkaqet e ciklit menstrual


 • Çfarë është menstruacioneve

  Vështirë se mund të mbivlerësohet rëndësia e këtij procesi, kështu që mund të thuhet, i bazuar ekzistencën e jetës, riprodhimin e racës njerëzore. Sepse injoranca seksuale e popullatës femërore, hutim të ciklit menstrual është një problem i madh edhe sot.


  Ndoshta çdo nënë në gjendje të shpjegojë pjekur vajzën si të përdorni pads gjatë menstruacioneve, por jo gjithkush është në gjendje të inteligjente shpjegojë se pse trupi i gruas në këtë proces, i cili është shkaku i saj, si ajo vazhdon.

  Shumë gra përgjithësisht i strukur larg nga bisedat e tilla, harruar faktin se dikur vajzat rriten, gjithashtu, do të bëhet nënat dhe ata mund të përballen me të njëjtat çështje. Dhe, për fat të keq, shpesh në familje të tilla si bisedë imponuar tabu strikte që vajzë, së pari e pa brekë njolla gjaku të tyre, vetëm frikë të pranojnë këtë për nënën time. Kjo shkaku mund jo vetëm të moshës herët sëmundjeve gjinekologjike që çojnë në varfëri, por sulm i qartë në mendjen e fëmijës.  Shfaqja e menstruacioneve tek vajzat

  Shfaqja e menstruacioneve në vajzave - shenja e parë se trupi i saj filloi procesin e pubertetit.


  Në mënyrë tipike, ky proces merr vendin e ndërlidhur në të njëjtën kohë me zhvillimin fizik. Me fjalë të tjera, në fillim të menstruacioneve, rritjen e gjirit, pubike dhe flokët axillary shkon së bashku me ijet rrumbullakosura, legen zgjerimin dhe ndryshime të tjera të formë. Këto shenja tregojnë se ajo filloi të kthehet në një vajzë. Puberteti zgjat rreth 5-6 vjet, dhe gjatë kësaj periudhe kohore, në të ndryshimeve kardinale trup.
  Në vezoret e çdo gruaje nga lindja "ngulitur" në 100-150 mijë vezë papjekur. Kur ju filloni procesin e pubertetit, truri dërgon një sinjal për vezoret, që e bën një prej vezëve të maturohen.

  Një nga vezoret, nga ana tjetër, dërgon një sinjal hormonale në mitër, dhe ajo fillon të përgatisë rreshtim të ndryshimeve të ardhshme, mukozale rritjet trashësi prej 1 deri 10 mm, ajo gjeneruar një shumë të gjakut dhe enëve limfatike dhe gjëndra. Mitra është e butë dhe me lëng, se është e gatshme të bëhet një depo të krijoj.  Ovulacion

  Dy javë pas fillimit të ripening vezë është e pjekur, dhe është lirimi i tij nga vezore në tubën fallopiane. Ky proces quhet ovulacion. Pastaj ka dy mundësi: ose të vezëve "fytyrat" e të spermës dhe pllenuar ose vdesin. Nëse fekondimi nuk ndodh, vezë, është vrarë në barkun e përgatitur të krijoj, fillon procesi i përjashtimit thickened Mukoza.

  Ajo peels off nga sipërfaqja e brendshme, duke i ekspozuar enët e gjakut. Kështu, mur mitrës janë konvertuar në të ngurta të përgjakshme "plagë". Kjo është e menstruacioneve. Kjo përsëritet çdo muaj në të njëjtën kohë derisa fekondimi nuk do të fillojë apo kulm.


  Çdo herë pamjen vajzat e menarche individualisht sepse të gjitha varet nga mosha në të cilën pubertet fillon. Mesatarisht, gjinekologë telefononi numrat nga 11 në 15 vjet. Në mënyrë tipike, nëse nën 15 vjet të menstruacioneve nuk duket, prindërit duhet të jenë shkak për shqetësim. Nëse menstruacionet nuk ndodh pas 17 vjetësh, ai tregon një çrregullim serioz në organizëm.

  Ju duhet këshilla të ekspertëve, e cila është e nevojshme për të kryer një ekzaminim të plotë, dërgoni pacientin për teste dhe të përcaktuar shkakun e vonuar pubertetit. Vini re se në vajzat shëndetshme fillojë pubertetit varet nga tipare të trashëguar, pra menstruacionet e parë ajo do të keni në lidhje me të njëjtën moshë si të nënës së saj, gjyshja apo halla.  Kohëzgjatja e ciklit menstrual

  Kohëzgjatja dhe rregullsinë e ciklit menstrual - treguesi i parë i gruas si të shëndoshë në aspektin intime. Është e rëndësishme për të sqaruar se në kohën e ciklit dhe kohëzgjatjes së menstruacioneve - gjërat janë të ndryshme, dhe ata nuk kanë nevojë të jenë të hutuar.

  Periudha kohore Cikli konsiderohet dita e parë e një periudhe menstruale deri ditën e parë të ardhshme, por drejtpërdrejt menstruacioneve - numri i ditëve në të cilat nuk është gjakderdhje dhe gjakderdhje. Kur menstruacioneve ndryshon në muaj të ndryshëm, dhe ajo nuk shkakton shqetësim të veçantë, koha cikli luhatje duke folur rreth çrregullimeve në trup.  Rregullsinë e ciklit menstrual

  Duhet të theksohet se cikli menstrual është i shpejtë bëhet një rregullt në vetëm 30% të femrave dhe të gjithë të tjerët duhet të paktën një vit në "Settings". Gjinekologë Ideal besoj cikël 28-ditore. Ajo është quajtur shpesh një periudhë.

  Me fjalë të tjera, në qoftë se në ditën e parë të një periudhe menstrual deri në ditën e parë është gjithmonë e 28 ditët e ardhshme, kjo është vetëm gjobë. Mesatarisht, cikli normal nuk duhet të jetë më pak se 21 ditë dhe më shumë se 35 ditë. Në këtë kuadër dallimi i lejueshëm ndërmjet cikleve të afërta mund të jetë deri në 10 ditë. Nëse numri i ditëve përtej këtyre kufijve, por ende gjithmonë është e ndryshme, duhet të konsultoheni me një mjek. Ndoshta në këtë rast janë parregullsi në vezore.  Shkaqet e ciklit menstrual

  Është e rëndësishme që të marrë parasysh faktin se shkaqet e çrregullimeve menstruale shpesh nuk janë sëmundjet gjinekologjike apo anomalitë, dhe stresi i zakonshëm, ndryshimi i klimës, mjedisi i varfër, tendosje nervor.

  E gjithë kjo ndikon në trupin e femrës, gjendjen e tij të përgjithshme dhe shfaqet për herë të parë në ciklin e "racës". Prandaj, në qoftë se cikli i humbur, thjesht nuk kanë nevojë për panik dhe të drejtuar në klinikën më të afërt antenatal - duhet të mbani mend ose kanë ndodhur në të kaluarën e kohëve të fundit këtyre faktorëve. Është e mundur për të rivendosur gjatësi normale të ciklit menstrual do të jetë mjaft e një qetësues të thjeshtë apo fund aklimatizimit.


  Si për kohëzgjatjen e periudhës menstruale, atje nuk mund të jap shifra të sakta si për numrin e ditëve çdo grua thjesht individuale.

  Norm konsiderohet 3-7 ditë, edhe pse ndodh shpesh 2 ditë dhe 10 ditë. Përveç kësaj, gjatë menstruacioneve jetëgjatësia mund të ndryshojnë - në rininë e tij, të themi, 2-3 ditë në 25-40 vjet - 5-7 ditësh, pas 40 vjet - përsëri 2-3 ditë.


  Gjaku më të bollshme qëndron në dy ditët e para të menstruacioneve, dhe pjesa tjetër e përzgjedhjes është më modest, që janë quajtur "mbetje". Kjo situatë konsiderohet normale për një trup të shëndetshëm. Nëse zgjedhja e bollshme në të gjitha ditët duhet të konsultoheni me një gjinekolog. Por ka një caveat: të bollshme, si dhe menstruacionet e dhimbshme është normale sikur gruaja përdor kontraceptivë të tilla si pajisje intrauterine.

  E vetmja gjë që duhet të shkaktojë shqetësim - rrit periudhën e kohëzgjatjes. Edhe me spirale ajo nuk duhet të zgjasë më shumë se 7 ditë, nëse nuk ka një tipar specifik të trupit.


  Pas ciklin e tyre, gratë duhet të i kushtoj vëmendje jo vetëm me sasinë, por me cilësinë e gjakderdhjes. Normalisht, gjaku menstrual ka një erë të veçantë, jo kompensuar plotësisht, por mund të përmbajë një numër të grupimeve që shfaqen gjatë një shkarkimit të rëndë. Nëse një grua përdor spirale, këto grupe janë pjesë e një vezë pllenohet që ka qenë i përjashtuar mitrës.


  Një numër i madh i grupimeve dhe struktura e tyre grimcuar tregojnë praninë e ndonjë sëmundje apo infeksion.

  Bazuar në materiale nga site "mjekut në shtëpi"