Menopauzë


 • Çfarë është menopauza?
 • Shëndeti për shumë vite
 • Terapi hormonale zëvendësim
 • Si për të ndihmuar veten?

 • Çfarë është menopauza?

  Cikli menstrual mund papritmas ndalet ose të bëhet menstruacione të parregullta. Ndryshimet mund të jenë prerë-Kimi, dhe mund të zgjasë disa E-Ant apo edhe vite.

  Shumica e grave që përjetojnë simptomat e IP-së shkaktuar ovarian shuarja-em apo luhatje të estrogjenit-hendek - flashes nxehtë, natën potootdele-tion, shumë thins dhe dries lëkurës, e flokëve hedh lëng, ndryshimet e gjirit, ulur epsh dhe i lagësht-thatë ndodh lischa .

  Në të njëjtën kohë 20% e grave nuk janë të ndezur-tion ka simptoma në të gjitha.

  Gjatë kësaj periudhe, gratë mund të shqetësohen dikujt swings humor, lodhje, harresa, nervozizëm, llogari nedosta-aktual. Kjo është kryesisht për shkak të ndryshimeve hormonale, por në disa raste rezultojnë nga stresi-sa e shkaktuar nga fakti, do të ndjekë të menopauzës.

  Në menopauzë kulturës perëndimore është parë si një pikë negative në jetën e një gruaje, përmes të cilit përkeqësuar JANE Sëmundjet e ndryshme.
  Në të kundërt, në kultura të tjera menopauza konsiderohet si çlirimit të plotë të grave.

  Në qelb-gardh Sahara dhe Etiopi gratë menopauza ri-jetuar gëzojnë respekt të madh, ndërsa shoqëria perëndimore adhuron të rinjtë.


  Pra keq-vitelno se pas menopauzë shumë gra të ndjehen të pakënaqur.


  Shëndeti për shumë vite

  Pas menopauzës, gratë humbasin në Szczytno-estrogjenit efekt dhe stand-vyatsya më të prekshme për osteoporozën (kockave hedh lëng dhe brishtësisë), sëmundje të zemrës dhe goditje apopleksiches-Kimi.


  Terapi hormonale zëvendësim

  Hormonet Featured mjeku të kompensojë mungesën estrohe-në, e humbur e menopauzës dhe për të ndihmuar në lehtësimin e shumë simptome. Terapi pozitive zëvendësim moment hormonale përfshijnë mbi-counter osteoporozën, zemra-lezny dhe për kancerin e qafës së mitrës, Endometrioza dhe sëmundjeve ovarian.

  Kjo le chenie ndihmojnë gratë të mbajnë fig-ru, të cilën ajo kishte gjatë menstrua-tions.

  Zakonisht siluetë postmenopausal femër merr formë mollë, se gruaja është në gjoks më të mirë se hips. Terapi Hormonoz-mestitelnaya zvogëlon humbjen e kolagjenit dhe i hedh lëng pengon bashkëpunimin Ms dhe flokët që mund të ndodhë në menopauzë më poshtë.

  Disa forma të hormonal para-Paraty përmbajnë testosterone estrohe HN dhe progestogjenet cila mund të rri-i mbuluar dëshirës seksuale femërore.

  Për fat të keq, droga shumica e tyre-hormonale shkaktojnë anësore-efektiv defektet që mund të ndodhin në vozob-shërimin e gjakderdhje mujore dhe simptomat premenstrual të tilla si ënjtje, shtim në peshë, të gjirit chuvstvytel-kep dhe dhimbje menstruale.

  Në bochnye efektet janë vërejtur zakonisht pas dy muajsh të marrë drogë. Në raste të tilla, ju mund të jeni në gjendje në kalimin në progestogjenet tjera të TI-na ose të ndryshojë metodën e marrjes Gorm-elektrone (krem, patches, implantet ose tableta). Nëse besoni se ka efekte të padëshiruara të papranueshme për veten tuaj, kontaktoni mjekun tuaj.

  Metodat moderne përfshijnë terapi hormonale zëvendësim, gjakderdhje para-prezhdayuschuyu - në këtë rast në teas ata janë të dhënë larg. Megjithatë, efektet afatgjata të këtij trajtimi ende nuk janë kuptuar plotësisht.

  Terapi hormonale zëvendësimi mund të lehtë të rrisë rrezikun e kancerit të gjirit zaboleva-- ndoshta përmes stimulimit të ekzistuese tumoreve dobroka-sasior.

  Hormonalnye para-Paraty mund të përkeqësojnë Endometrioza, fibroids dhe të shkaktojë rritjen e gurëve të tëmthit.

  Terapi hormonale zëvendësimi nuk është i ri-Komenda gratë që vuajnë nga dia-bast, hipertension, dhe ata që kishin Endometrioza, kishte fi-bromine ose gurëve të tëmthit. Droga zëvendësim hormon në çdo postat do jo të përshtatshme për gratë para Lechiva-shyhsya nga kanceri i gjirit, en-dometriya, sëmundje të zemrës, sëmundje të rëndë-fatkeqësi e mëlçisë dhe veshkave dhe lo-sklerozë (humbjen e dëgjimit të lidhur me Estrie -henom).


  Si për të ndihmuar veten?

 • Herbs Shambhala (fenugreek), Gotu kola, xhensen, sarsaparilla, ari-një rrënjë dhe të tjerët mund të smyah-chyt Tides.

 • Çaj kamomil ndihmon për t'u çlodhur.
 • Pritini poshtë në pirjen e duhanit - Vonesa e parë e çdo cigare mund të shkaktojë flashes nxehtë.
 • Mbuluar me piktura jastëk-TSEM - ajo do të thithin djerse noch-gjatë.
 • Merrni një dush të ngrohtë, ajo është më e dobishme se një dush.
 • Hani më pak kafeinë dhe pije al-koholnyh.
 • Vitamina E ndihmon në zvogëlimin e flashes nxehtë dhe djersitje. In-Neem atë çdo ditë. Tre javë më vonë, ju do të shihni një rezultat.
 • Ëndrrat-zyat rregullta stërvitje me intensitet dhe frekuencë e flashes nxehtë, të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe të ndihmojë parandalimin brishtësinë e kockave.
 • Ulja e përdorimit të Liv-ra. Prynymaemaya ushqimi juaj duhet të jetë i pasur në mi vitaminë përfshira në fruta dhe perime.

  Tillë një dietë-gënjeshtër parandaluar sëmundjet e zemrës dhe nuk lejon ju për të fituar peshë.