Menopauza pauzë para se të filluar një jetë të re


 • Çfarë është menopauza dhe menopauza?
 • Kur menopauza ndodh dhe pse?
 • Tre menopauza
 • Çfarë ndodh gjatë menopauzës?
 • Për të lehtësuar shfaqjen e Tides?
 • Çfarë është terapia hormonale zëvendësim?
 • Unë duke i marrë?
 • Ndihmë veten "nuk njoftim" menopauza

  Çfarë është menopauza dhe menopauza?

  Menopauza - kjo është periudha e fundit menstrual në jetën e një gruaje. Periudha mësipërm dhe pas menstruacioneve të fundit është quajtur menopauzë. Gjatë kësaj kohe, shumica e grave përjetojnë siklet fizike dhe emocionale, si rezultat i ndryshimeve në trup.


  Kur menopauza ndodh dhe pse?

  Mesatarisht, menopauza ndodh në moshën 51, edhe pse një pjesë e saj mund të vijë para (ndonjëherë 40 vjet, në raste të rralla - deri në dyzet).

  Ajo fillon me dështim ovarian, prodhimit të zvogëluar të hormoneve natyrore - estrogjenit dhe progesteronit.


  Tre menopauza

  Periudha 1, premenopausal. Zakonisht fillon rreth moshës 40 vjet, kur sasia e estrogjenit të prodhuar në trup fillon të ulet. Mbi dekadë tjetër të bëhet gradualisht menstruacioneve parregullt, ndryshimet zgjedhje karakter. Për shembull, në një muaj e shkarkimit mund të jenë mjaft, por herën tjetër ata do të jenë aq të bollshme që të gjithë tamponin ekzistuese të duket mjaft i paefektshëm.

  Periudhë 2, menopauza - Një term i formuar nga fjalët greke "mujore" dhe "të ndaluar".


  Niveli i estrogjenit gradualisht bie në mënyrë që menstruacioneve pushon. Kohëzgjatja e kësaj periudhe - 12 muaj pas periudhës së fundit menstrual. Kjo zakonisht ndodh në moshën rreth 51 vjet.

  3 herë: menopauzë. Ajo fillon në 12 muaj të plotë pas ndërprerjes së menstruacioneve.


  Çfarë ndodh gjatë menopauzës?

  Flushes nxehtë, djersitje natën, palpitations, pagjumësi, lodhje, periudha menstruale të parregullta - këto janë simptomat e menopauzës. Gjithashtu ka probleme psikologjike: Gjendja në depresion, ankth, nervozizëm, nganjëherë mungesa e dëshirës për të jetuar. Kjo e komplikon marrëdhëniet e grave me të afërmit, kolegët dhe miqtë.

  Përveç kësaj, mungesa e estrogjenit të çon në thatësi vaginale Mukoza, duke shkaktuar dhimbje, djegie apo gjakderdhje gjatë marrëdhënieve seksuale. Pas 3-5 vjet pas menopauzës, mangësi estrogjenit në gratë shkakton humbjen e eshtrave - osteoporozën dhe, rrjedhimisht, thyerje, duke përfshirë thyerje hip, që është rezistent në trajtim.

  Mungesa e estrogjenit në trup në gratë pas 45 vjetësh - një nga arsyet e arteriosklerozës, duke çuar në zhvillimin e angina, infarkt miokardi dhe goditje në tru.


  Për të lehtësuar shfaqjen e Tides?

  Rënia në nivelin e estrogjenit shkakton një nxitojnë të gjakut në trupin e sipërme dhe fytyrë.

  Gruaja ndjehet si ajo e nxehtë valë dhe djersitje e harlisur.

  Ata që përpiqen për të kontrolluar flashes nxehtë, mund të përkeqësohet vetëm gjendjen tuaj. Në vend që të përpiqen për të kapërcyer valën është lënë i mirë për klasat e tij, të ulen, të relaksoheni armëve dhe këmbët. Dhe le të spastrim valën përmes trupit si një valë.

  Miratimi i vitaminës E 400 IU (IU) një ditë shpesh ndihmon të zvogëlojë frekuencën e flashes nxehtë.


  Çfarë është terapia hormonale zëvendësim?

  Terapi hormonale zëvendësim, ose HRT - është zëvendësuar hormonet që mungojnë në trup. Me shërimin e hormoneve menopauzë simptome dobësuar shpejt. Hot flashes ndodhin më rrallë dhe më pak të dhimbshme.

  Për më tepër, HRT pengon zhvillimin e efekteve afatgjata të menopauzës, të tilla si osteoporoza dhe sëmundjet kardiovaskulare.


  Unë duke i marrë?

  Një disa herë në natë ju të zgjoheni në një djersë e ftohtë, drejtimin në banjo, kthehen përsëri ndjehen flashes nxehtë, ju shkoni në banjo përsëri, si mund të ndihen në mëngjes?

  Kur jetëgjatë lodhje nuk përqëndrohet në rastet, dhe siklet, dhimbje gjatë seksit, nuk do të lejojë një grua të ndjehen të plotë, si ajo do të ndikojë në disponimin? Simptomat e jashtme të menopauzës shpesh prodhojnë siklet në dush, nervozizëm, apati dhe kundërshtimit nga njerëzit rreth tyre, të kujdesen për veten e tyre.

  Por shkaku kryesor i kësaj gjendje në fakt është ende i njëjti nivel i ulët i estrogjenit. Nga gratë që përjetojnë menopauzë, në bisedë private mund të dëgjohet duke thënë: "Unë mendova se ishte duke i marrë. Ishte reve të errëta, ajo ndjehet plotësisht i lumtur. Sad u kthye në një tragjedi.

  Funny detyruar të qesh hysterically. Unë nuk kam arritur emocionet e tyre. Unë ohryzalasya miqtë tuaj. Ajo ishte e vështirë për të ruajtur miqësore, madje edhe për njerëzit që e kam vlerësuar në masë të madhe. "

  Por mendimi që gjatë menopauzës mund të zhvillojnë një depresion të vërtetë - vetëm një mit. Gratë që e kanë kaluar këtë fazë të jetës sime, jo më shumë nxitëse, apatike apo nevrikosur se ata ishin tek ai.

  Një depresion lehtë mund të bien vetëm ata gjatë gjithë jetës ka qenë subjekt i kushteve të tilla.


  Ndihmë veten "nuk njoftim" menopauza

  Për ta bërë këtë, kaq të çuditshme të mjaftueshme, ju duhet të dini se menopauza ka ardhur, në kohë për të ushqyer veten me vitaminë E dhe vitamina të tjera dhe, nëse është e nevojshme, të marrë kurse terapi hormonale zëvendësuese. Por e gjithë kjo - pa menduar e pretendohet se i afrohet moshën e vjetër, pa histeri rreth ndërprerjes së menstruacioneve.

 • Kanë një qëllim në jetë. A nuk ndalet duke punuar, ne nuk do të vdiste. Gratë në pozita udhëheqëse të cilët janë stafi vartës që të bëjë një karrierë apo ata që nuk kanë kohë për t'u ulur dhe shikojnë refleksirovat e rinisë së kaluar përjetuar menopauzë qetë, nganjëherë duke vënë në dukje vetëm rezultatin e tij - ndërprerjes së menstruacioneve.

 • Rrethojnë veten me kolegët. Shumë gra fillojnë të ndjehen të vetmuar veçanërisht gjatë menopauzës, ata mendojnë se vetëm ata do të pësojë ndryshime të pakëndshme, ndërsa të tjerët nuk e kujdesit për shëndetin e tyre. Pra, - i vjetër libër telefon rrokullisje, miq të telefonatave drejt shteteve të shkollave të ... Më në fund, pyesni kolegët për një parti Bachelorette. Bisedo, poradytesya, dëgjojnë tregimet e njëri-tjetrit, posmiyetesya - shih, jeta do të shfaqet në një dritë të re.
 • Customize ritmin e jetës. Hani në kohë të caktuara, Ushtrimi në një kohë të caktuar, shkoni në shtrat dhe për të marrë deri në të njëjtën orë. Zbuloni një aktivitet fun fizik.

  Përvoja ka treguar se trajnimi i rregullt fizik me ngarkesë të mjaftueshme mund të përmirësojë disponimin kur ajo hoydnetsya drejt depresionit.
 • A nuk e mohojnë vetes seks. Miqësi e ngushtë në mes të njerëzve mëngjes është më i suksesshëm dhe të kënaqshme se sa gjatë natës. Dhe në përgjithësi - më shumë puthje dhe përqafime! Përdorimi i estrogjene natyrore të mbushur mungesën e tyre të hormoneve dhe për të rritur dëshirën seksuale. Dhe vajra të ndryshme të ndihmojë që marrëdhënia seksuale të kënaqshme dhe pa dhimbje. Për më tepër, tani që menstruacioneve ndalur dhe nuk ka më rrezik të gjetjes shtatzënë - ju mund të keni marrëdhënie seksuale sa herë që ju mendoni si pa menduar për pasojat e mos mohuar veten asgjë.