Menarche


 • Menstruacioneve parë
 • Cikël
 • Higjienë
 • Mjete higjienike - tamponin
 • Kur një dhimbje stomaku

 • Ka dy fazat e pubertetit (pubertetit). E para - prepubertal (para pubertetit) - karakterizohet rritjen kërcejnë e karakteristikave dytësore seksuale (zemrat dhe flokët organ seksual) dhe përfundon në menarche - menstruacioneve të parë. Në fazën e dytë përfundon me formimin e karakteristikave dytësore seksuale dhe të krijuar një cikël të rregullt menstrual.

  Vonë ose fillimin e hershëm të pubertetit nuk është i lidhur gjithmonë me një proces patologjik dhe një studim i kujdesshëm është shpesh nënës apo gjyshes menstruacioneve gjithashtu u shfaq më herët ose më vonë sesa moshatarët e tyre.

  Nëse kjo pengon vajzën dhe nënën e saj, është e nevojshme që të konsultohet me fëmijët (adoleshente) gjinekologu.

  Përshpejtimin e ritmit të rritjes së vërejtur në të moshës 9-11 vjet, zgjerimin e gjirit - 10-11 vjeç, flokët organ seksual - 11-12 vjet. Menarche (menstruacionet e parë) zakonisht ndodh në 12-13 vjet, dhe cikli i rregullt menstrual është vendosur për 1.5 - 2 vjet nga menstruacioneve të parë. Gjatë kësaj kohe interval në mes të periudhave të menstruacioneve mund të jetë 1 - 3 muaj ose më shumë. Një ciklet e ovulimit i rregullt (output proces vezë të pjekur nga vezorja në zgavrën e barkut ndodh çdo muaj), ju vajzat e pesë vjet pas periudhës së parë.  Menstruacioneve parë

  Menstruacioneve parë - një shenjë e trupit vajzë pjekuri, që simbolizon kalimin nga fëmijëria për të bërë një grua i rritur. Megjithatë, rritja dhe zhvillimi i vajzave me fillimin e menarche nuk është ende i përfunduar, kështu që shtatzënia është ende e pamundur, por është e mundur - gjatë vitit të parë pas cikleve menarche ovulimit, me 25% të vajzave. Edhe më pak gjasa për të bërë dhe të lindë fëmijë të shëndetshëm, në veçanti përmes strukturën anatomike të organeve pelvike që nuk kanë formuar ende, dhe trupi vajzat nuk është i gatshëm për shtatzëni.

  Menstruacioneve parë ndodh zakonisht pas dy apo tre vjet pas fillimit të pubertetit.

  Në këtë drejtim, duhet të thuhet në lidhje me të ashtu-quajtur pubertet parakohshme dhe të vonuar. Në rast të para simptomave të tilla, si zgjerimit të gjirit, flokët organ seksual shfaqet në vajzave tetë vjet më parë, dhe paraqitja e menstruacioneve deri 9 vjet. Në mënyrë tipike, kjo sugjeron një aktivizimin e hershme të vezoreve, hipofizës dhe hypothalamus dhe mund të jetë normë (p.sh., rezultat i predispozicion gjenetik) dhe patologji mjekësore. Në rast të pubertetit të hershëm është e rekomanduar për të parë një fëmijë gjinekolog mjek, endokrinolog për të sunduar nga ndonjë proces sëmundje.


  Pubertet i vonuar janë ato raste kur deri në 14 vjet në vajzat nuk kanë filluar për të zhvilluar gjoksin dhe flokët e trupit nuk i paraqiten, dhe 16 nuk kanë ndodhur menstruacioneve. Shpesh një sinjal që variacionet në zhvillimin seksual dhe sistemin endokrin. Në këtë situatë, aq më shpejt do të apelojë te mjeku, më lehtë do të jetë për të përcaktuar shkakun e shkeljes dhe për trajtim në kohë.

  Specialistë prindërit, gjinekologët dhe Endocrinologists nuk rekomandojmë që të kontrollave neglizhojnë. Pas vajzën tuaj - gruaja e ardhshëm, nëna, kështu që çdo patologji më mirë të identifikuar menjëherë dhe për të parandaluar zhvillimin e tyre.


  Cikël

  Sipas përkufizimin enciklopedike, menstruacionet - një shtresë ciklike refuzimit të endometrium thickened (rreshtim mitrës) dhe gjakderdhje nga mitër që ndodh një herë në muaj në gratë e moshës riprodhuese.

  Menstruacioneve vijnë çdo muaj - mjaft konceptin konvencionale. Gjatësia mesatare e ciklit menstrual (periudha nga dita e parë e një periudhe menstrual deri në ditën e parë të ardhshme) shkon prej 21 deri 35 ditë. Në gratë dhe vajzat me konstante menstruale ciklit anomalitë në kohëzgjatje nuk e shpesh ndodhë apo ata nuk i kalojnë 3-4 ditë të shëndetshme. Nëse cikli mbi 35 ditë ose më pak 21 - ajo është një rast për të apeluar në gjinekologu për të përcaktuar shkaqet dhe trajtimi recetë.

  Megjithatë, shpesh kur ndryshon klimën në muajt e pranverës, me stresin (të tilla si duke marrë provimet, veçanërisht diplomimit dhe hyrje) kohëzgjatjen e ciklit menstrual mund të ndryshojnë. Te mjeku gjithmonë duhet të kërkojë një menstruacioneve vonesë për tre muaj ose më shumë.

  Të gjitha proceset që ndodhin në ciklin e jetës së një gruaje, dmth, në intervale të rregullta, dhe menstruacioneve është manifestimi më i gjallë e në fund të një cikli dhe fillim e një tjetri. Dhe kjo tregon se plehërimi ka ndodhur dhe sistemi riprodhues fillon një cikël të ri të trajnimit trupin e femrës për shtatzëni.


  Higjienë

  Një nga pikat kryesore në gjakderdhje menstrual është një higjiena themelore personal.

  Është e nevojshme për të larë të paktën dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje, dhe edhe më të mirë në çdo pads ndryshimit ose tampona, si gjak menstrual nga kontakt me ajrin merr një erë të pakëndshme. Përveç kësaj, ajo është një mjedis ideal për bakteret. Tamponin Ndryshimi ose pads duhet të jetë si rrjedhje, por jo më rrallë se çdo katër orë. Arsyeja për këto ndryshime të shpeshta gjithmonë shkruaj në paketim të lirshme e tampona, sindromit të shokut toksik (TSS). Fakti se është koha për të ndryshuar, ju mund të mendoj dhe me një ndjenjë të vogël të shqetësimit.


  Mjete higjienike - tamponin

  Që do të thotë përdorimin higjienike gjatë menstruacioneve, pads ose tampona, ajo është e lirë të vendosë vetë, por vajzat do të duhet sqarim dhe bisedë me nënën time dhe gjinekologu.  Tamponin mund të përdoret nga fillimi i menstruacioneve parashikuar:

 • Zgjedhja e saktë të madhësisë dhe absorbency tampon;
 • mbylljen e duhur;
 • nëse vajzat nuk kanë contraindications të caktuara mjekësore.
 • Vajzat që nuk kanë cipë e virgjërisë të thyera mund të përdorni tampona projektuar posaçërisht për këtë qëllim. Nëse ju nuk mund të hyjë në një tampon edhe pas disa përpjekjeve, ju duhet të konsultoheni me një gjinekolog. Ndoshta cipë e virgjërisë (cipë e virgjërisë) është shumë e vogël dhe nuk hyjnë në tampon. Të paktën 2% e vajzave adoleshente kanë probleme me mbylljen e për këtë arsye. Në raste të tilla, gjinekologë rekomandojmë të përdorni produkte të tjera higjienike.  Në ditët e fundit të menstruacioneve kur një grua fillon të çojë një më aktive në krahasim me ditën e parë të menstruacioneve jetese shumë më e lehtë për të përdorur një tampon. Në natën është më mirë që të preferoni Rondelet, për më tepër, se ka të veçantë - "Night", një kohë të gjatë dhe të gjerë në madhësi. Në përgjithësi, ka disa rregulla strikte në zgjedhjen e produkteve higjienike, ajo në masë të madhe varet nga zhvillimi individual dhe mënyrën e jetës së grave.

  Gjatë menstruacioneve nuk është e rekomanduar për të marrë një dush. Ajo është e mirë për të kufizuar një dush të ngrohtë dhe podmyvaniya. Ajo duhet të heqë dorë not në pishinë, lumë, det, organet natyrore të ujit.  Një aspekt i rëndësishëm gjatë menstruacioneve është ushqim. Gjatë kësaj periudhe, ju duhet të japin trupit me të gjitha elementet e nevojshme: vitamina, minerale, kalcium, magnez, fibra. Nuk duhet të jetë kombinim i balancuar i proteinave, yndyrë dhe karbohidratet. Është e nevojshme për të kufizuar vajzë në përdorimin e aromatik, të kripura dhe shumë nxehtë.

  Shumë gra ankohen se në periudhën para menstruacioneve, lëkura e tyre e mbuluar me pimples të vogla. Ata që janë përgjegjës për këtë hormoneve seksuale. Mos u shqetësoni, ata do të zhduket me fundin e ditëve kritike. Por në qoftë se ata janë të vetëm, ju mund të konsultoheni me një specialist endokrinolog ose gjinekologun për të sunduar nga shqetësime të rënda në trup, dhe mundësisht një dermatolog i cili do të përshkruajnë medikamente veprim të jashtëm për të përmirësuar lëkurën.

  Në shtëpi, ne mund të rekomandojë përdorimin e maskave të lehta antibacterial dhe, natyrisht, të ndiqni dietën nestrohuyu.

  Përveç kësaj, gjatë menstruacioneve duhet të shmangin sportive, ngritje peshe, hipotermi, monitoruar zbrazjes kohë të fshikëzës.


  Stomak dhimbje

  Në vajzave të shëndetshme menstruacione janë planifikuar zakonisht për ciklit të tyre menstrual - një fenomen të rrallë. Këto shkelje janë reduktim ose zgjatjen e intervalit midis periudhave menstruale, duke rritur kohëzgjatjen e periudhës menstruale, shuma e humbjes së gjakut dhe dhimbje.

  Dysmenorrhea - kjo dhimbje para dhe gjatë menstruacioneve, që dalin nga kontraktimet e mitrës nën ndikimin e prostaglandinave.

  Nivelet e larta të prostaglandinës te nxisin aktivitetin shtrëngohet të mitrës, vasospasm, ishemi, dhimbje duke shkaktuar. Një mekanizëm i ngjashëm i veprimit të prostaglandinës dhe fillon që në lindje. Sepse vajzat që vuajnë shkallë të rëndë të dysmenorrhea, duhet të merren seriozisht, pasi ato janë me menstruacione përmes lindjes së fëmijës mini.

  Në disa raste, dysmenorrhea ndodh kur pozita mitër gabuar kur përkulem është formuar kanalin e qafës së mitrës. Në këtë rast, muskujve të mitrës për të dëbuar përmbajtjen e zgavër ka për të prodhuar reduktim të fortë për të nxitur gjak. Shkaqe të tjera të dysmenorrhea mund të jetë sëmundje inflamatore legenit, endometriosis, fibroidet uterine.

  Prandaj, dysmenorrhea duhet të shihni një mjek që do të përcaktojë shkakun e vërtetë të vuajtjeve dhe për të hequr atë.

  Nga rruga, besohet se disa dekada më parë e grave u shpëtuan nga dhimbje në bark ... pastrimi kat me një leckë në dorë, pa mops ...

  Gjatë pubertetit vajzat duhet t'i nënshtrohen provimit të rregullt mjekësor për të mësuar më shumë për shëndetin riprodhues të grave në një mjedis konfidencial dhe të përgatiten për periudhën e parë.

  Mbajtja e një ditar mund të ndihmojë të zbulojë të menstruacioneve parregullsi menstruale apo probleme me shëndetin e grave.

  Tani pubertet në vajzave ndodh më herët.

  Nëse gjyshet menstruacioneve ynë fillon në 15 -16 vjet, tani versioni i rregullave - që prej 12 vjetësh.

  Informacion nga artikullin "menarche në jetën e së bijës sate"